MENU
Ara
EN

5G vs WiFi6

Daha fazlası için kaydır

5G ve Wi-Fi 6 mı?


Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri de 5G teknolojisidir. 5G, kablosuz internetin çok daha hızlı hali olarak özetlenebilmektedir. Çoğunluğun kullanımına bağlı olarak gelişen mobil teknoloji, günümüzde bu kavramı desteklemektedir. Yaygın şekilde kullanılan akıllı cihazlar ve günden güne artan ihtiyaçlar, internet çözümleri sunan teknolojilerin de gelişmesine destek olmaktadır.


5G Ne Gibi Yenilikler Sunacak?


Beşinci nesil mobil internet bağlantısı 5G’nin en çok öne çıkan özelliği, hızı olmaktadır. Daha hızlı veri indirme ve yükleme, bu zamanın en çok ihtiyaç duyulan konularından biridir. 5G bu bağlamda 4G’ye göre 20 kata kadar daha hızlı olmayı hedeflemektedir.


Bir diğer önemli özelliği ise ağ gecikmelerinin minimuma indirmesidir. Gecikme hızlarının azalması, veriye ulaşımın daha da kolay hale gelmesini de sağlamaktadır. Bu durum da birçok sektör için teknolojik gelişmelerin yaşanacağının da altını çizmektedir.


5G Teknoloji Dünyasını Nasıl Değiştirecek?


Nesnelerin interneti, son yıllarda en çok kullanılan terimlerden biridir. Akıllı cihazların birbirleri ile iletişim halinde olmasını ifade eden bu kavram için 5G önemli bir yere sahiptir. Geleceğin akıllı şehirlerinde veri aktarımının çok daha hızlı hale gelmesi, günlük hayatı da oldukça kolaylaştıracak özelliklere de sahiptir.


Otonom Araçlar Yaygınlaşacak mı?


Otonom araçlar ve uzaktan kontrol edilebilen cihazlar günden güne gelişmektedir. İletişim altyapısının 5G ile gelişmesi, bu alanda da yeni teknolojilerin önünü açacaktır. Gecikmenin minimumda olduğu bir altyapıda otonom araçların kaza riski de çok daha az olacaktır. Hızlı ve gecikmesiz veri akışına ihtiyaç duyulan sağlık sektöründe de önemli gelişmeler yaşanacak. Uzaktan kontrollü ameliyatların yapılabilmesi için 5G çok büyük bir öneme sahip. Örneğin, Fransa’da yaşayan bir doktor, gecikme olmayan kesintisiz bir internet hizmetiyle Türkiye’deki bir hastayı eş zamanlı olarak ameliyat edebilir. Daha yüksek indirme hızına ihtiyaç duyan mobil oyun sektörü, yükleme hızının gerekli olduğu yayıncılık ve sanal gerçeklik gibi nispeten yeni teknolojiler 5G ile daha da farklı bir seviyeye ulaşacaktır.


5G ve Wi-Fi 6 Arasında Ne Gibi Farklar Var?


Wi-Fi 6, Wi-Fi teknolojisinin geldiği son noktadır. Dolayısı ile fazlasıyla yüksek kapasitelidir ve hızlıdır. Daha güvenli bir bağlantı imkanı sunarken, onlarca cihazın bağlanabilmesine imkan tanır. 5G ve Wi-Fi 6 teknolojilerini karşılaştıracak olursak, 5G daha büyük kapsama alanına sahiptir ve yüksek hızlı mobilite imkanı sunmaktadır.

Devamını Göster

Konuyla İlgili Makaleler

13 Eylül 2023
5 dk
MAKALE

Işık Tabanlı İnternet: Li-Fi Nedir?

Li-Fi'nin Wi-Fi Farkı Nedir? Li-Fi Uygulama Alanları Nelerdir?
Makalenin devamını okuyun
#5G
16 Ocak 2023
15 dk
MAKALE

5G Nedir ? Avantajları Nelerdir?

5G teknolojisi, kablosuz ağ bağlantılarının ve birçok standart uygulamaların daha hızlı ve pratik bir yolla hizmet vermesini amaçlayan yeni nesil bir teknolojidir.
Makalenin devamını okuyun

Konuyla İlgili Başarı Hikayeleri

#Wifi 6
#Bilgi Teknolojileri
01 Ekim 2021
5 dk

MSP Projesi Hangi Sorunlara Çözüm Buluyor?

MSP projesinden ve geleceğinden bahsediyoruz
Hikayenin devamını okuyun

Konuyla İlgili Sunumlar ve Dokümanlar

0
06 Ekim 2021

Skysens

Skysens hakkında daha fazla bilgi almak için dosyayı inceleyiniz ...
Belgeyi İnceleyin

Tüm Hizmet ve Çözümlerimize Göz Atın