MENU
Ara
EN
MAKALE

Huawei TaiShan Sunucu Ailesi

#Yazılım
#Sunucu Altyapısı
05 Mayıs 2021
3 dk
Semih Genç tarafından hazırlandı
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

HUAWEI TaiShan Sunucu Ailesi


Bu yazımda, Huawei' nin Akıllı Bilgi İşlem ürün ailesinde bulunan, bir çok kişinin tanışma fırsatı bulduğu ve ileri zamanlarda adını sıkça duyacağımız TaiShan sunucu ailesinden bahsetmeye çalışacağım.


Nedir bu TaiShan ? Bildiğiniz üzere Huawei, IT ve IP ürünleri başta olmak üzere, son kullanıcı tarafından tutunda, akıllı veri merkezleri ve Solar enerji kaynaklarına kadar, aklımıza gelebilecek her teknolojinin en önemli öncülerinden olmanın dışında, bu ürünlerin en önemli üreticilerinden. TaiShan sunucu ailesi de;  Huawei' nin Intel tabanlı sunucu ailesinin dışında geliştirdiği yeni nesil bir sunucu ailesi diyebiliriz.
Huawei, TaiShan sunucularda kendi geliştirmiş olduğu Kunpeng işlemcileri kullanıyor ve bir işlemcinin, 64 çekirdeğe sahip olduğunu düşünürsek, 2 adet işlemci bulunan bir sistem; 128 işlemci çekirdeğine kadar çıkabiliyor ki bu Intel tabanlı sistemlerde 2 işlemci ile şu aşamada çıkılamayan bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Kunpeng işlemciler ile TaiShan sunucular; üstün bir bilgi işlem gücüne sahip oluyor.


TaiShan; Kunpeng işlemcileri dışında;

Performansı  ve ölçeklenebilirliği arttırabilmek adına; DDR4 bellek, PCIe 3.0, GE ve 10 GE port
  • Bilgisayar, depolama, ağ, yönetim ve yapay zekayı kapsayan geliştirilmiş yongalar
  • Açık bir ekosistem, yani ana yazılımlarla uyumlu açık bir bilgi işlem platformu

  • Sunarak bir çok teknolojiyi içinde barındıran bir sunucu ailesi olara karşımıza çıkıyor.
    Peki bu teknolojilerle donatılmış TaiShan sunucu ailesi bize ne sağlıyor dersek; 


  • Big Data çözümlerinde; büyük miktarda verininin bir çok çekirdek sayesinde işlenmesini
  • Web çözümlerinde; HTTPS şifreleme ve şifre çözme performansını arttırmasını
  • Yazılım tabanlı veri depolama çözümlerinde; Yerleşik donanım hızlandırma motoru ile hesaplama potansiyelini yükseltilmesini ve toplam sahip olma maliyetini düşürülmesini
  • Veritabanı çözümlerinde; Çok çekirdekli algoratiması ve bellek mimarisi ile veritabanı hızlandırılmasını
  • Yüksek performanslı bilgi işlem çözümlerinde; Yüksek bellek bant genişliğinin sağlanması için 8 kanallı bellek teknolojisi ile HPC uygulamalarının hızlandırılmasını sağlamaktadır.

TaiShan, veri merkezlerinde kullanabilirlik ve servis kolaylığı sağlamasının dışında üstün yönetilebilirlik ve güvenilirlik özelliklerine sahiptir. Ayrıca, Kunpeng serisi ARM işlemciler, x86 işlemcilere göre daha az enerji harcayarak, kullanıcıların ciddi değerlerde enerji tasarrufu yapmasını sağlamaktadır.

TaiShan sunucu ailesi, veri merkezlerinde; HPC, bulut bilişim, yazılım tanımlı depolama ve veri merkezi uygulamaları için konumlandırılabilir.Aşağıdaki tabloda Huawei TaiShan sunucu ailesini görebilirsiniz.Paylaş

İçerikle İlişkili Markalar

İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

Arena Galaxy

Arena Galaxy, ihtiyaçlara en iyi yanıtı verecek şekilde oluşturulan demo merkezi ile iş ortaklarını farklı bir deneyime davet ediyor
Çözümü İnceleyin

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun