MENU
Ara
EN
MAKALE

Aralık Ayı Teknoloji Arena'sı

#Yapay Zeka
#5G
30 Aralık 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Google doktorların kötü el yazısını tercüme edecek.


Google, doktorlar tarafından yazılan notlara ve reçetelere odaklanarak, okunması zor el yazısını deşifre edebilen bir yapay zekâ modeli geliştiriyor. Şirket, Hindistan'daki yıllık konferansında, Google Lens'te dağınık bir şekilde yazılmış tıbbi notların kodunu çözebilen bir araç oluşturmak için eczacılarla birlikte çalıştığını duyurdu. Google, etkinlik sırasında bu özelliği sergiledi ve el yazısı reçetedeki ilaçları özel olarak tespit etme yeteneğini gösterdi. Yeni metin deşifre etme özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağına henüz bilinmiyor.


Instagram, içerik üreticilerin platformda NFT üretip satmasına olanak sağlıyor.


Meta, paylaştığı bir duyuru ile içerik üreticilerin Instagram’da NFT üretip satmasını sağlayacağını açıkladı. Üretilen NFT'ler, hem Instagram'da hem de Instagram dışındaki platformlarda satışa sunulabilecek. Instagram uygulaması içinden gerçekleşen satın alma süreci iOS ve Android uygulama mağazalarında uygulama içi satın alma olarak işlenecek. Instagram, şu an için içerik üreticilerinin gelirlerinden herhangi bir komisyon almayacağını belirtti.


Dünya genelinde 5G kullanıcısı sayısı 1 milyarı geçti


Araştırma şirketi Strategy Analytics'e göre dünya genelinde 5G kullanan kişi sayısı 1 milyarı aştı. Geçtiğimiz Haziran ayında bu rakam 820 milyondu. Henüz birçok ülke bu teknoloji için hazır olmasa da kullanıcı tabanı bakımından önemli bir kilometre taşı geride kaldı.

Raporda, bu ayın sonuna kadar 5G ağlarının dünya nüfusunun %36'sını kapsayacağı ve 5G özellikli telefonların yakında küresel telefon satışlarının yarısını oluşturacağı belirtiliyor.


En fazla kullanıcı Çin'de;

Kullanıcı sayısı yeni ülkelerin benimsemesiyle daha da yükselecek. 5G bağlantısı Kasım ayında Hindistan'da devreye girdi. Latin Amerika'daki daha fazla operatörün 5G hizmetlerini genişletmesi de buna katkı sağlayacak. En fazla 5G kullanıcısı sayısının 542 milyon abone ile Çin'de kaydedildiğini ekleyelim. Bu rakam ülkedeki mobil cihaz kullanıcılarının %32.2'sine karşılık geliyor.


Dijital TL ile ilk ödeme yapıldı!


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme işlemi başarıyla gerçekleştirildi. 2023’te bankalar tarafından da test edilecek.

TCMB önderliğinde geliştirilen ve değeri 1 TL’ye sabit olan Dijital Türk Lirası’nın dar kapsamlı ve kapalı devre pilot testleri 2023’ün ilk çeyreğinde devam edecek. Sonraki aylarda ise bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımıyla geniş katılımlı pilot testler yapılacak. Dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecek.


YouTube Türkiye’nin 2022 trendleri belli oldu!


2022’nin sonuna yaklaşırken popüler platform YouTube, merakla beklenen Türkiye’nin trendlerini açıkladı. “YouTube Trend” adlı internet sitesinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’deki kullanıcıların 2022’de en çok hangi videoları izlediğini açıkladı.


YouTube Trend sayfasında karşımıza çıkan ilk kategori “Trend Videolar” oluyor. 2022’nin Trend Videolar listesinin sıralaması ise şu şekilde:

1. Ruhi Çenet – Dünyanın En Fakir Ülkesi Burundi

2. Enes Batur – Kız Arkadaşıma Yaşlı Amca ile Uyanma Şakası

3. Tozluyaka 1. Bölüm

4. Gelsin Hayat Bildiği Gibi 1. Bölüm

5. Duy Beni 1. Bölüm

6. BaBaLa TV – Mevzular Açık Mikrofon | HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

7. Kardeşlerim 56. Bölüm Sezon Finali

8. Yalı Çapkını 1. Bölüm

9. Konuşanlar – Konuşanlar | Yaz Shot Extra

10. Show Ana Haber – Çocuk sesli adam


2022’nin en popüler yazılım dilleri belli oldu!


Yazılım dünyası her geçen büyürken, kullanılan teknolojiler de değişiyor. Bilgisayar programcılığı konusunda popülerleşmiş Stack Overflow tarafından hazırlanan son rapor ise 2022’nin en popüler yazılım dillerini ortaya çıkardı. İşte en popüler ve en çok para kazandıran teknolojiler.


En popüler yazılım dili hangisi oldu?

Stack Overflow’un 70 binden fazla yazılımcı ile yaptığı yıllık anketi yayınlandı. En popüler yazılım dilinden en çok para kazandıran teknolojilere kadar birçok merak edilen konu cevaplandı. JavaScript, 2022 yılının en popüler programlama dili olmayı başardı. Hemen arkasında ise -her ne kadar yazılım dili olmasa da HTML/CSS boy gösterdi.


2022'de Google'ın Öne Çıkan Sürdürülebilir Uygulamaları


Google, yaptığı projelerle sürdürülebilirlik üzerine strateji ve çözümler üretiyor. Özellikle iklim krizinin en büyük nedeni olarak gösterilen ulaşım üzerine yaptığı işlerle dikkat çekiyor.

Google haritalar özelliği çevre dostu rota bulmayı sağlıyor.

Google, Flights özelliğiyle düşük emisyonlu uçuş seçeneği sunuyor

Google kendi akıllı telefonu Pixel için iFixit ile işbirliğine gitti.

Google Travel, düşük emisyonlu uçuşlara rezervasyon yapmayı kolaylaştırıyor.

Serach On etkiliğinde araçların yıllık yakıt maliyetini göstermeye başlayacağını açıkladı.

Google aramalarına konu başlıkları özelliği eklendi.


Bir zamanlar Instagram'ın keşfet sayfasında da gördüğümüz konular, Google aramalarında yerini almaya başlayacak. Google bugün paylaştığı bir blog gönderisiyle Google aramalarına, konu başlıkları eklendiğini duyurdu. Bundan böyle Google'da arama yaparken, arama sonuçlarını seçtiğiniz konu başlıklarına göre filtreleyebileceksiniz.


Google gönderisinde "akşam yemeği fikirleri" sorgusu üzerinden örnekleme yapıyor. Bu sorguya konu başlıkları ile +kolay ya da +vegan filtrelemesi yapılabiliyor. Ayrıca söz konusu konu başlıkları da kendi içinde öneriler sunuyor. Örneğin +sağlıklı etiketine bastığınızda, +vejeteryan ya da +hızlı seçenekleri karşınıza çıkabiliyor.


2022'nin En Popüler Web Siteleri Açıklandı


Popüler video paylaşım uygulaması TikTok ilk olarak Şubat 2021'de sadece bir günlüğüne birinci sıraya yerleşti. Ağustos ayının çoğu gününde en popüler web sitesi olmasından önce Mart ayında birkaç gün daha zirvede yer aldı.

Cloudfare'in 2022'nin en popüler web siteleri incelemesine göre TikTok'un Google ve Facebook’a karşı üstünlüğü uzun sürmedi. Google liderliği geri alırken, Facebook da ikincilik koltuğuna oturdu.


2022'nin en popüler 10 alan adı:

1. Google

2. Facebook

3. Apple, TikTok

5. Youtube

6. Microsoft

7. Amazon Web Hizmetleri

8. Instagram

9. Amazon

10. iCloud, Netflix, Twitter, Yahoo


Sosyal medya sitelerinin aldıkları trafik açısından bakıldığında da, 2022 TikTok'a beklediği liderliği verememiş gibi görünüyor. Listenin tepesinde Facebook bulunurken, TikTok onu ikinci sıradan takip ediyor.


En popüler 10 sosyal medya sitesi (trafik açısından);

1. Facebook

2. TikTok

3. Instagram

4. Twitter

5. Snapchat

6. Linkedin

7. Discord

8. Reddit

9. Pinterest

10. Kwai


Google Haritalar'ın "Live View" özelliği, kamera üzerinden önemli noktaları gösterecek


Google tarafından aktarılan bilgilere göre canlı görüntü özelliği Londra, Los Angeles, New York, Paris, San Francisco ve Tokyo'da kullanılabilecek.


Geçtiğimiz Eylül ayında "Live View" yani canlı görüntü isimli artırılmış gerçeklik özelliğinin yeni yetenekleri ile ilgili detayları paylaşan Google, söz konusu özelliğin belirli şehirler için kullanıma sunulacağını duyurdu. Google tarafından aktarılan bilgilere göre Live View'un yeni yetenekleri Londra, Los Angeles, New York, Paris, San Francisco ve Tokyo'da kullanılabilecek.


Live View özelliğinin hem iOS hem de Android platformları için önümüzdeki hafta kullanıma sunulması bekleniyor. Oldukça basit bir kullanım mantığına sahip olan Live View özelliği, akıllı telefonunuzun kamerası ile birlikte kullanılabiliyor.Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun