MENU
Ara
EN
MAKALE

5G Nedir ? Avantajları Nelerdir?

#5G
16 Ocak 2023
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

5G Nedir? Avantajları Nelerdir?


5G teknolojisi, kablosuz ağ bağlantılarının ve birçok standart uygulamaların daha hızlı ve pratik bir yolla hizmet vermesini amaçlayan yeni nesil bir teknolojidir. İngilizcede IoT (Internet of Things) olarak bilinen “Nesnelerin İnterneti” kavramının da desteklenmesine yardımcı olur. Özellikle VR ve otonom teknolojilerinin gelişmesinde kullanılan 5G sayesinde çok daha hızlı ve konforlu bir bağlantı deneyimi yaşayabilirsiniz.


5G Teknolojisinin Kullanıcılara Faydası


5G teknolojisi henüz yeni gelişen bir oluşum olmasına rağmen birçok alanda karşımıza çıkar. 4G ve 5G gibi yapılardaki rakam, altyapıyı temsil eder. Yani altyapı ne kadar değişimden geçerse gelen yenilikler ve baştaki rakam artar. 5G, altyapının 5 kere değiştiğini ve en son teknolojiye göre yapılandığını temsil eder. Bu hizmetin sizlere sağladığı en büyük avantajı hız alanındadır. 10 Gbps ile 20 Gbps arasında değişen hızı sayesinde normal bir kullanıcının tercih edebileceği maksimum internet hizmetini sizlere sağlar. Birçok kişinin evinde tercih ettiği kablosuz ağlardan daha yüksek performans sergilerken fiber optik bağlara rakip olacak seviyede kullanım sunar.


En önemli özelliği hız olarak gözükse de 5G teknolojisi sayesinde ağ gecikmelerinde ciddi kısalmalar yaşanır. Karşılıklı iki cihazın birbirine iletim süresini minimuma indirerek oldukça düşük bir ping seviyesi oluşturur. Ağ gecikmesi, genel olarak birçok nedene bağlı olabilir ancak 4G ile 5G karşılaştırıldığında 5G hizmeti ortalama 60-120 oranla daha düşük gecikme süresi sunar. Bu avantaj sayesinde özellikle VR gibi sanal gerçeklik hizmetlerinde ciddi gelişmeler yaşanır.


5G teknolojisi, kablosuz ağ kullanıcılarının internet üzerindeki işlemlerini hızlandırır. Veri aktarımında maksimum hız ve minimum bekleme süresi, bu alandaki gelişmelerin sunduğu avantajlardan biridir. Ayrıca 5G’nin hızla gelişen dijital dünyadaki dinamikleri de yeniden belirleyeceği düşünülüyor. Gecikmeyi önemli ölçüde ortadan kaldıran 5G, sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını günlük hayatın bir parçası hâline getirebilir. Örneğin, yakın gelecekte söz konusu teknolojiyle uzaktan kontrol edilen ameliyatlar ve araçlar gibi gelişmeler gündeme gelebilir.


5G’nin avantajlarından biri de cep telefonlarının pil ömrünü bir hayli uzatmasıdır. Bu yeni nesil teknolojiye uyumlu cihazların eskilerine kıyasla daha güçlü bir bataryaya sahip olacağı söyleniyor. Böylece telefonunuzu günlerce şarj etmeden kullanabilmeniz de mümkün hâle gelebilir. Ayrıca bu gelişmelerle telefonlardan yapılan işlemlerin sayısının da artması bekleniyor. Yani artık tek bir cihaz üzerinden günlük işlemlerinizin büyük bir bölümünü saniyeler içerisinde tamamlama şansı bulabilirsiniz.

Paylaş

Diğer Makaleler