MENU
Ara
EN
MAKALE

İnternet Hızı Nasıl Artırılır?

#Wifi 6
#İletişim Teknolojileri
01 Ağustos 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

İnternet Hızı Nasıl Artırılır?


“İnternet hızı nasıl artırılır?” sorusu, merak edilen konular arasında yer alır. Bu konu, online platformların sunduğu avantajlardan en iyi şekilde yararlanmak isteyen kullanıcılar açısından oldukça önemlidir. İnternet kullanıcılarının deneyimini önemli ölçüde etkileyen internet hızı, kullanım amacı ve mekâna göre farklılık gösterebilir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda normal bir internet hızı kaç mbps olmalı konusu da merak edilen bir diğer konudur. Peki modem internet hızı ayarlama nasıl yapılır?


Normal bir internet hızı kaç mbps olmalı sorusunun cevabını bilmeniz önemlidir. İnternet hızının düşmesi birçok farklı nedene bağlı olabilir. İnternetin yavaşlamasına neden olan sorunlarının önüne geçmek için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bilmeniz gerekir. İnternet kullanımında en önemli faktör ise kullanılan internetin hızıdır. İnternetinizi hızlandırmak için öncelikle internet hızınızı ölçmeniz gerekir. İnternet hız testi yaparak internet hızının değerlerini görmeniz mümkündür. Bu yazımızda, normal bir internet hızı kaç mbps olmalı ve internet hızı nasıl artırılır gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.


İnternet Hızı Nasıl Artırılır?


İnternet hızını artırmak için bilmeniz gereken bazı kriterler mevcuttur. Bunlar aşağıdaki gibidir:


1. Modemi kapatıp açmak

2. Wi-Fi kanalını değiştirmek

3. Ethernet kablosu kullanmak

4. İnternet ağının şifresini değiştirmek

5. Modemi sıfırlamak

6. Ağdaki cihaz sayısını azaltmak

7. Modemi güncellemek

8. DNS önbelleğini temizlemek

9. DNS sunucusunu değiştirmek

10. Ethernet kablosunu kontrol etmek

11. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek


İnterneti hızlandırmak için sinyal güçlendirici ya da ağ anahtarı gibi elektronik cihazlar da kullanmak mümkündür. Bunun yanı sıra bağlantı hızının neden yavaş olduğunu çözmeniz de son derece önemlidir.


Normal Bir İnternet Hızı Kaç Mbps Olmalı?


Normal bir internet hızı kaç mbps olmalı konusu oldukça merak edilen konulardan birisidir. İyi bir internet deneyimine sahip olmak için belli bir hız limiti bulunmamaktadır. Bu noktada ise genellikle 50 mbps ile 100 mbps hız aralığı oldukça iyidir. Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesi ile birçok farklı internet paketi, 100 ve daha yüksek mbps hız sağlamaktadır.


İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?


İnternet hız testi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hız testinden doğru sonuçlar almak için hız testi yapmadan önce modeminizi kapatıp açmanız gerekir. Bunun yanı sıra internete sıfırdan bağlanmanız da son derece önemlidir. İnternet hız testi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer kriterler ise aşağıdaki gibidir:


1. Hız testi yapılacak site haricinde hiçbir sitenin açık olmaması

2. İnternete bağlı uygulamaların ve programların kapatılmış olması

3. Ethernet kablosuyla bağlanılıyorsa Wi-Fi’nin kapalı olması

4. İnterneti kullanan diğer cihazların bağlantısının kesilmesi


İnternet hız testi yapan siteye giriş yaptıktan sonra testi başlat butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Daha profesyonel sonuçlar elde etmek için söz konusu hız testi araçları arasından istatistik sunanları tercih etmenizi tavsiye ederiz. En iyi sonuçlar için kablolu bağlantı kullanmak avantajlı olacaktır. Ayrıntılı istatistikler veren hız testi seçenekleri de mevcuttur. Akıllı telefon ve tablet gibi elektronik cihazlarda da hız testi için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. Hız testi sitelerinin genellikle mobil uygulamaları da bulunmaktadır.Paylaş

Diğer Makaleler