MENU
Ara
EN
MAKALE

2022’de Öne Çıkacak Teknoloji Trendleri

#Yapay Zeka
#5G
+1
01 Şubat 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

2022’de Öne Çıkacak Teknoloji Trendleri


Son yıllarda hızlanan teknolojik gelişmelerin yarattığı etki, günlük yaşantımızı şekillendirmeye devam etmektedir. Bu durumda, pandemi süreci, değişen iş etiği ile teknoloji kullanımını bir üst seviyeye taşırken, teknolojik ürünlerdeki yenilikler de gündeme gelmektedir. Ayrıca, dijital dönüşüm hem iş hayatını hem de sosyal yaşamı farklı bir boyuta taşımaktadır. Şirketlerin ve kuruluşların ihtiyaçları ve beklentileri değiştikçe, tasarımcılar ve üreticiler de bu beklentilere cevap verecek çalışmalara yöneldiler. Peki çağımızın dijitalleşme sürecinde 2022 teknoloji trendleri ve 2022 teknoloji konuları nelerdir? 2022 teknolojik gelişmeler nelerdir?


Bu yazımızda tüm bu sorunları çözebilmek için “2022 teknoloji trendleri, 2022 teknoloji konuları ve 2022 teknolojik gelişmeler” konularını paylaşacağız.


2022 Yılında Gerçekleşecek Teknolojik Gelişmeler


1. Yapay Zekâ (AI)

2022 teknoloji trendlerinden ilki elbette ki yapay zekâ! Yapay zekâ, son on yıldır oldukça popülerdir. Günümüzde hala gelişmekte olan bir teknoloji trendidir. Buna ek olarak, görüntülü konuşma, konuşma tanıma, araç paylaşım uygulamaları, mobil kişisel asistanlar, navigasyon uygulamaları ve diğer çeşitli uygulamalardaki varlığı ile bilinmektedir.

Yapay zekâ, daha önce görülmemiş bağlantıları keşfetmek için etkileşimleri öğrenmek, kaynakları ve tüketiciler arasındaki belirli kalıpları belirlemek için gerçek zamanlı olarak kullanılan bir teknolojidir. Yapay zekâda 2022 teknolojik gelişmelerden birisi de sağlık sektöründeki gelişmeler olarak karşımıza çıkmakta. Bu gelişmeler şu şekildedir:

• Klinik denemeler

Yapay zekâ uygulamalarının bazen onlarca yıl gerektiren klinik denemelerin sürelerini ve masraflarını büyük ölçüde azaltacağı tahmin ediliyor.

• Hasta iletişimi ve teşhis

Bir diğer konu ise hasta iletişimidir. Bir sağlık-teknoloji girişimi olan Babylon Health, dünyanın en büyük hasta ile ilgilenen bir yapay zekâ uygulaması üzerinde çalışıyor. Böylece, Babylon’un yapay zekâ uygulaması kullanıcılara sorular sorarak ve görsel ipuçlarını değerlendirerek hastayı doğru eyleme ve ilgili doktora yönlendiren bir chatbot kullanmakta.


2. 5G ve Gelişmiş Bağlantı

2022 teknolojik gelişmelerden birisi de 5G! Daha hızlı bir internet demek web sayfalarının, videoların daha hızlı yüklenmesini beklemek için daha az zaman harcamanıza yardımcı olur. 5G daha fazlasını ifade etmektedir. 3G bağlantısından sonra mobil bağlantıdaki her gelişme, yeni internet kullanım şeklinin ortaya çıkmasına sebep oldu. 5G de mümkün olduğunca yeni gelişmeleri destekleyecek nitelikte bir teknoloji trendi olarak karşımıza çıkmakta.


3. Kuantum Hesaplama ve Kuantum Bilişim

2022 tenkoloji trendlerinden birisi de Kuantum! Kaynaktan bağımsız olarak verileri sorgulama, gözlemleme, yorumlama gibi özellikler geliştirmiştir. Duruma göre hareket etme yeteneği ile bu inanılmaz teknoloji trendi, koronavirüsün yayılmasını önlemek için birebir. Buna ek olarak, potansiyel aşılar geliştirmek için de kullanılan bir trenddir. Kuantum hesaplama artık bankacılık ve finans sektöründe kredi riskini izlemek için birebir. Böylece, bu hesaplama, ticaret yapmak ve dolandırıcılığı tespit etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca kuantum bilgisayarlar, alışılagelmiş bilgisayarlardan çok daha hızlıdır.


4. İnsan Geliştirme

2022 teknoloji trendleri arasında insan geliştirmede yer almaktadır. Ayrıca, insan geliştirme (Human Augmentation), insan yeteneklerini ve üretkenliğini iyileştirmeyi amaçlayan yenilikleri kapsayan bir alandır. Protezler, AR lensler, insanlara aşılanan RFID etiketleri gibi fiziksel güçlendirmeler, insan geliştirme kavramının birer parçasıdırlar. Bu durum, insanın, algı ve eylem yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olacak niteliktedir.


5. Dağıtılmış Bulut

Dağıtılmış Bulut teknolojisi, bulut bilişimi yeni zirvelere taşımaya hazır görünüyor. Merkezi bir çözüm yerine, ayrı bulut konumlarının hizmet ihtiyaçlarının ayrı ayrı karşılanmasına yardımcı olunması hedeflenmektedir. Ayrıca, şirketler gecikmeyi azaltarak, veri kaybı riskini en aza indirir. Böylece, maliyetleri düşürerek teknolojik gelişmelerden faydalanmaya devam edeceklerdir.Paylaş

İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

Arena Galaxy

Arena Galaxy, ihtiyaçlara en iyi yanıtı verecek şekilde oluşturulan demo merkezi ile iş ortaklarını farklı bir deneyime davet ediyor
Çözümü İnceleyin

Diğer Makaleler