MENU
Ara
EN

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

Daha fazlası için kaydır

Robotik Otomasyon Nedir? Ne İşe Yarar?


Robotik otomasyon elektronik ve mekaniğin birleşmesiyle oluşan bir üretim şeklidir. Robotik otomasyon 1970’li yıllarda endüstride yaşanan devrimle birlikte yaygınlaşarak üretim sektörünün içine girmiştir. Elektronik aletlerin, mekanikle birleşmesi sonucunda hızlı ve kaliteli ürünler elde edildi. Üretim merkezlerinde robotik süreç otomasyonu faydaları için veriler oldukça fazladır. Kullanılmaya başlandığı yıllardan bugüne teknolojinin gelişmesiyle otomasyon değişip daha verimli hale gelmiştir. Robotik otomasyon, bireysel hizmetlerde asistan, fabrikalarda ise sürekli öğrenen bir işçi olarak karşımıza çıkar. Bireysel işler için yazılım robotları kişilerin günlük ihtiyaçlarını gerekli komut dizgeleriyle kısa sürede halletmektedir. Mail, fatura, bireysel bilgi gibi konularda insanların planlı bir gün geçirmesi için kodlanmıştır.


Robotik Otomasyonla Hızlı Üretim, Yüksek Verim


Fabrikalarda ise sürekli öğrenen, yapılış amacına göre işinde kendini kusursuzlaştıran bir yapıya sahiptir. Fabrikada bir materyalin üretim sürecinin başından sonuna kadar geçen süreyi analiz etmektedir. Yaptığı analizler sonucunda ondan istenilen işe uygun olacak şekilde çalışmaya başlamaktadır. Başından sonuna belli bir plana sadık kalarak, istenilen süre içinde bitirmektedir. Otomasyon dijitalleşmeyle birlikte birçok alanda farkında olmadan kullanılan bir uygulamadır. Caddelerdeki trafik ışıkları, kameralar ve otobüs turnikeleri bir otomasyon ürünüdür.


Robotik Süreç Otomasyonu Faydaları Nelerdir?


Robotik süreç otomasyonu, robotların önceden belirlenen görevleri yerine getirebilmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda robotik süreç otomasyonu, gerçekleştirilen işlemlerde hata payının sıfıra indirilmesini ve iş yükünün azaltılmasını sağlamaktadır.


Evlerde bilgisayar, televizyon ve mikrodalga fırınlar robotik süreç otomasyonu faydaları kapsamında değerlendirilmesi gereken başlıklardır. Robotik süreç otomasyonunun son yıllarda kapladığı alan oldukça yaygınlaşmıştır. İnsanların içinde bulunduğu her yerde iş süreçlerine olumlu anlamda fayda sağlamaktadır.


Robotik süreç otomasyonu faydaları için söylenecek en önemli husus, insan yaşamını kolaylaştırmasıdır. Kolaylaşan yaşamlar sayesinde insanlık kendisi ve çevresi için daha yararlı, sağlıklı olabilecek atılımları planlamaktadır. Hızlı öğrenen makinelerle üretim esnasında daha az enerji harcamaktadır. Çevre dostu olan bu sistem, kar marjlarını da yükseltmektedir. Yükselen karlar toplumsal refah düzeyinin artmasını da sağlar. Toplumda artan refahla birlikte, yeni, esnek iş kolları ortaya çıkmaktadır. İnsanlara iş yerlerinde daha az ihtiyaç kalacağından daha çok verim alınmaktadır.

Devamını Göster

Konuyla İlgili Makaleler

#Robotik Süreç Otomasyonu
01 Aralık 2022
15 dk
MAKALE

RPA En Çok Hangi Sektörler Tarafından Kullanılmaktadır?

Gelişen teknolojinin etkisiyle birlikte iş dünyasında yöneticilere ve çalışanlara farklı şekillerde yardımcı olan süreçlerden faydalanılmaya başlanmıştır. Bu süreçlerden biri de “RPA” olarak bilinir.
Makalenin devamını okuyun
#Robotik Süreç Otomasyonu
03 Ekim 2022
10 dk
MAKALE

Robotik Süreç Otomasyonunu Gelecekte Neler Bekliyor?

İşletmelerin dijital dönüşüm çabalarında büyük aşama kaydetmelerine olanak tanıyan RPA’nın tanımı nedir?
Makalenin devamını okuyun
#Robotik Süreç Otomasyonu
03 Ekim 2022
10 dk
MAKALE

Robotik Süreç Otomasyonu Satın Alma Avantajları Neler?

RPA, kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren bir teknoloji olduğundan söz konusu avantajları da beraberinde yenilenmekte ve çoğalmaktadır.
Makalenin devamını okuyun

Konuyla İlgili Sunumlar ve Dokümanlar

0
06 Ekim 2021

Exagate

Exagate hakkında daha fazla bilgi almak için dosyayı inceleybilir...
Belgeyi İnceleyin