MENU
Ara
EN
MAKALE

Robotik Süreç Otomasyonunu Gelecekte Neler Bekliyor?

#Robotik Süreç Otomasyonu
03 Ekim 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Robotik Süreç Otomasyonunu Gelecekte Neler Bekliyor?


Hemen hemen her sektördeki işletmeler, pandemi sırasında yazılım ve otomasyon hizmetlerini hızlandırdı ve bu uygulamalardan hızlı ve etkili çözümler üretti. İşletmelerin dijital dönüşüm çabalarında büyük aşama kaydetmelerine olanak tanıyan RPA’nın tanımıyla başlayalım.


RPA Nedir? Robot Çalışan Nedir?


RPA, yapay zeka’nın bir dalı olan makine öğrenme teknolojisine dayalı, yazılımın süreçleri öğrenmesini ve hatasız bir şekilde işlemleri tekrarlayabilmesini sağlayan bir teknolojidir. Robot çalışan denilince herkesin kafasında bilim kurgu filmlerinin de etkisiyle gerçek fiziksel robotlar canlanıyor, fakat robot çalışanlar diye kastettiğimiz aslında birer yazılımdır, yani BOT’tur.


Hangi İş Alanları Robotlara Devredilebilir?


RPA teknolojisinde bilgisayar ekranı başında çalışanların yaptıkları rutin işlemler çok kolay robotlara devredilebiliyor. Robotlara devredilebilecek işlerin ortak özelliği ise belli kurallara bağlı olması, muhakeme yapma gereksinimi olmaması ve yoğun işgücüyle yapılıyor olmasıdır.


Birçok iş fonksiyonunda uygulama alanı bulunmakla beraber robotik süreç otomasyonu en çok insan kaynakları departmanlarında personel veri girişleri, muhasebe departmanlarında fatura girişleri, satış departmanlarında müşteri verileri girişleri, finans departmanlarında periyodik raporlamalar gibi süreçlerde kullanılıyor.


RPA teknolojisi sektörlerden bağımsız olmasına rağmen bankacılık ve finans sektörü gibi ofis tipi ve kural tabanlı tekrarlı işleri çok olan sektörlerde daha yoğun kullanılma potansiyeline sahip.


RPA Pazarını Neler Bekliyor?


RPA yetenekleri, çeşitli dijital dönüşüm araçlarına ve hizmetlerine giderek daha fazla entegre oluyor. Sonuç olarak, küreresel pazarda son birkaç yılda rekor sayılarda RPA alımı gerçekleşti ve pazar büyüklüğü büyük oranda genişledi. Bununla birlikte küresel veri araştırma şirketleri, pazar tahmini çalışmalarında robotik süreç otomasyonu yazılım ve hizmetlerinin 2030’da 20.1 milyar dolara ulaşacağını belirtiyorlar.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun