MENU
Ara
EN
MAKALE

Robotik Mühendisi Ne İş Yapar?

#Robotik Süreç Otomasyonu
03 Ekim 2022
5 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Robotik Mühendisi Ne İş Yapar?


Yeni bir iş hayatı ve mesleki kariyer anlamında kendini geliştirmek isteyen kişiler tarafından en çok araştırılan ve merak edilen meslekler arasında robotik mühendisliği yer alıyor. İsmi ile de ilgi toplayan ve son derece merak uyandırıcı bir yanı olan robotik mühendisliğinin bu alanda neler yapabildiği ve meslek tanımının ne olduğu da merak ediliyor.


Robotik Mühendisliği Nedir?


Geleceğin meslekleri arasında yer alan robotik mühendisliği, robot ve robotik sistemler geliştirme odaklı bir meslektir. Bu alanda çalışan mühendisler robotların üretimi, tasarımı ve işleyişi ile ilgili çalışmalarla ilgilenirler.


Robotik Mühendisleri Ne İş Yapar?


Robotik mühendisi, geliştirilen robotik sistemin ne amaçla kullanılacağını ve hedefine nasıl ulaşacağını araştırıp belirleyen, robotu oluşturup yapılandıran ve test eden kişidir. Robotik mühendisleri otonom (kendi kendini yönetebilen) robotik sistemleri ve bunları kontrol etmek için gerekli yazılım sistemlerini de tasarlar. Ayrıca robotik sistemlerin analiz ve değerlendirmesini de yaparlar.


Kimler Robotik Mühendisi Olabilir?


Mekanik, elektrik-elektronik, yazılım veya bilgisayar bilimleri mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar otomasyon, üretim, programlama, matematik, istatistik, süreç kontrolü, malzeme gibi alt alanlarda kendilerini geliştirerek robotik alanında çalışabiliyorlar.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun