MENU
Ara
EN

Sürdürülebilir Enerji

Daha fazlası için kaydır

Sürdürülebilir Enerji Nedir?


Yenilenebilir veya sürdürülebilir enerji, doğada sürekli kendini yenileyebilen kaynaklardan elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar zamanda tükenip kaybolmaz, yenilenebilir kaynakları ifade eder. Bundan dolayı da petrol, kömür ve doğalgaz gibi yenilenemeyen kaynaklardan farklıdırlar. Başlıca yenilenebilir enerji kaynakları;


• Rüzgar enerjisi

• Güneş enerjisi

• Jeotermal enerji

• Hidroelektrik enerji

• Biyokütle enerjisi

• Hidrojen enerjisi

• Dalga enerjisi şeklinde sınıflandırılabilir.


Solar Enerji Sistemleri Nedir?


Son yıllarda artan tüketim ve buna bağlı olarak çoğalan enerji ihtiyacı, alternatif sistemlere olan ilgiyi yükseltmiştir. Genel ifadeyle, kaynağını güneşten alan enerji sistemlerine solar enerji sistemleri denilmektedir. Solar enerji sistemleri ile güneş enerjisinden yararlanılarak ısı ve elektrik üretilebilmektedir. Paneller ya da güneş pili ile toplanan güneş ışınları, elektrik enerjisine çevrilmektedir. Sürdürülebilir enerji kaynaklarının bir alt sınıfı olan güneş enerjisi sistemleri kısaca bu şekilde açıklanabilir.


Solar Enerji Sistemlerinin Çalışma Prensibi Nedir?


Sürdürülebilir enerji sistemlerinden olan güneş panellerinin çalışma prensibi oldukça basittir. Güneşten gelen ışınları atomlarına ayırarak ortaya çıkan güçle elektrik enerjisi üretilir. Güneş panelleri temel elektrik prensipleriyle çalışmaktadır. Güneş ışınları eksi ve artı kutuplarından geçerek elektrik enerjisine dönüşür. Dönüşen enerji, güneş panellerinin depolarında kullanıma hazır olarak bekletilmektedir.


Solar Enerji Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?


Gücünü güneşten alan solar enerji sistemleri, diğer sürdürülebilir enerji kaynakları ile birlikte; geleceğin enerji sistemi olarak kabul edilir. Diğer kaynakların tükenmesi, özellikle gelecekteki enerji ihtiyacının karşılanması için sürdürülebilir enerji sistemlerini ön plana çıkarıyor. Geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında doğaya verdiği zarar oldukça az olan solar enerji sistemleri, çevre açısından da ayrı bir öneme sahip konumdadır.


Sürdürülebilir Enerji Kaynakları için Sağlıklı Adres: Güneş Enerjisi


Özellikle Türkiye gibi güneş ışınlarını bazı mevsimler çok dik alan ülkeler yavaş yavaş güneş enerjisi üretimine geçmektedir. Hepsinden daha da önemlisi bazı ülkeler güneş enerjisi nedeniyle ürettiği elektriği dış ülkelere de ihracat etmektedir. Bu açıdan güneş enerjisi ve sürdürülebilir enerji kaynakları üretimi yapanlar ülkelerin uzun vadede bakıldığında ciddi bir gelir kapısı olarak da kullanılmaktadır. Güneş enerjisi, yenilenebilir enerjiler arasında en güçlü kaynakların başında gelmektedir.

Devamını Göster

Konuyla İlgili Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Dijital karbon ayak izini azaltmak mümkün mü? Hep birlikte detaylı bir inceleme yapalım…
Makalenin devamını okuyun
#Sürdürülebilir Enerji
12 Ocak 2023
10 dk
MAKALE

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Gün geçtikçe enerji kaynaklarına ihtiyaç daha çok artıyor. Peki ya enerjimizin tükenmemesi için ne yapabiliriz?
Makalenin devamını okuyun
#Veri Merkezi
#Mobil
+2
01 Aralık 2022
15 dk
MAKALE

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle değişen dünyamızda meslekler de değişiyor. Gençler kariyer yolculuklarında pek çok yeni meslekle karşılaşıyor.
Makalenin devamını okuyun

Konuyla İlgili Webinarlar

#Yapay Zeka
#Sürdürülebilir Enerji
+1
06 Temmuz 2021

Geleceği Şekillendiren Mega Trendler 'İş Yapış Şeklimize Etkileri'

Webinarı İzleyin

Tüm Hizmet ve Çözümlerimize Göz Atın