MENU
Ara
EN
MAKALE

Sürdürülebilirlik Projeleri

#Sürdürülebilir Enerji
01 Şubat 2022
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Sürdürülebilirlik Projeleri


Projelerin uzun vadede başarılı olması sürdürülebilirlik ve teknoloji ile ilişkilidir. Peki sürdürülebilirlik nedir? Sürdürülebilirlik kavramı ne anlama gelmektedir? Sürdürülebilir hedefler ile hazırlanmış bir proje, bir süre sınırı olmadan uygulanan ve alanında katkı sağlamaya devam eden projelerin tümüdür. Peki sürdürülebilirlik örnekleri ve faydaları nelerdir?

Bu yazımızda tüm bu sorunları çözebilmek için “sürdürülebilirlik ve teknoloji ilişkisi, sürdürülebilirlik nedir, sürdürülebilirlik kavramı ne anlama gelmektedir ve sürdürülebilirlik örneklerini” ele alacağız.

Sürdürülebilirlik Nedir? Neden Önemlidir?


Sürdürülebilirlik yaşam kalitemizi artırır, ekosistemimizi korur ve gelecek nesiller için doğal kaynakları korumamıza katkı sağlar. Kurumsal dünyada sürdürülebilirlik, bir kuruluşun üretimden lojistiğe ve müşteri hizmetlerine kadar her şeyi hesaba katan bütünsel yaklaşımıyla doğrudan ilişkilidir. Yeşil ve sürdürülebilir olmak sadece şirketler için avantajlı değildir. Ayrıca, uzun vadede çevresel odaklanmanın faydaları da artar.

En Bilinen Sürdürülebilirlik Projeleri


Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile sürdürülebilirlik kavramı değer kazanmıştır. Sürdürülebilirlik ve teknoloji her zaman iç içe olmuştur. İnsanların teknoloji sayesinde bilinçlenmesi ile birçok sürdürülebilirlik projesi oluşturulmuştur. En bilinen sürdürülebilirlik projeleri aşağıdaki gibidir:

1- Atık bira şişelerinden kum üretimi:


Yeni Zelanda’da bir bira firması, DB Breweries, dünyadaki kumsalların sanayi atıklarından dolayı tehlikede olması sebebi ile 2017’de bu projeyi başlatmıştır. Bu şirket, kendi bira şişelerini toplayarak kumsallar için doğal yollardan kum üretiyor.

2- Akıllı trafik yönetim sistemleri:


Kesintisiz trafik izleme yönetimi, seyahat sürelerini azaltmaya yarayan çözümler sunan Akıllı Ulaşım Sistemleridir. Amaçları trafik tıkanıklığını en aza indirmek için sürücülerin zamanında ve doğru şekilde bilgilendirilmesini sağlamaktır. Bu sayede, zaman kaybının önüne geçer ve trafikte kalma sürenizi azaltarak zararlı yakıt tüketimini de önleyebilirsiniz.

3- Mağaza içi çiftçilik:


Albert Heijn, Hollanda’da mağaza içi çiftçiliğe sahip ilk süpermarket. Bu bitki bahçesinde, bir müşteri olarak, bitkileri yetiştirme sürecinin son aşamasında bitkileri kendiniz hasat edebilirsiniz.

4- Biyolojik olarak %100 parçalanabilen ve yenilebilen çevreci poşet:


Sürdürülebilirlik örneklerinden birisi de %100 parçalanabilen ve yenilenebilen poşetlerdir. Envigreen, Hindistan’ın plastik yerine %100 biyolojik olarak parçalanabilen ilk poşetlerini üretmektedir. Ayrıca, Envigreen’in ürünleri doğal nişasta, bitkisel yağ türevleri ve sebze atıklarından oluşuyor. Bu sebeple tamamen çevre dostu ve sürdürülebilir bir proje olarak da nitelendirilmektedir.

Sürdürülebilirlik Projeleri Doğaya Nasıl Fayda Sağlar?


Sürdürülebilirlik kavramı teknoloji ile her ne kadar iç içe olsa da çevresel faktörlerle de oldukça iç içedir. Buna ek olarak, sürdürülebilir olmak, enerji kullanımında azalma anlamına gelir. Enerji ihtiyaçlarının azaltılması kesinlikle sürdürülebilirliğe doğru bir adımdır. Buna ek olarak, enerji tasarrufu ile hem kaynakları hem de çevreyi koruyabilirsiniz. Ayrıca sürdürebilir projeler, çevre dostu ve doğayı korurlar. Buna ek olarak, çevre kirliliğinin de azalmasına katkı sağlarlar.

Sürdürülebilir projeler, doğal kaynak kullanımına katkı sağlar. Hiçbir hava kirliliği ya da atık ürün bırakmadan ekosistemi koruyan bu proje anlayışı gelecekte daha da popüler olacak gibi görünür. Ayrıca, sürdürülebilir projeler, olumsuz çevresel etkilerin küçük çapta azalmasına katkıda bulunan projelerdir.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun