MENU
Ara
EN

Büyük Veri (Big Data)

Daha fazlası için kaydır

Büyük Veri Nedir?


Big data, Türkçe karşılığı ile büyük veri, teknoloji alanındaki en popüler kavramlardan biridir. Büyük veri, astronomi ve genetik alanında ortaya atılmış bir terimdir. Ancak internet ile beraber farklı bir boyut kazanmıştır. Veri kelimesinden kastedilen; araştırmalardan, gözlemlerden, internetten, sosyal medyadan, sensörlerden vb. çok farklı ortamlardan elde edilen genel bir terimi ifade etmektedir. İnternet ortamında gerçekleşen bilgi alışverişleri esasen bir yere kaybolmaz. Dijital ortamlarda, her gün yenilerinin eklendiği sayısız bilgiye sahip havuz, büyük veriyi oluşturmaktadır. Big data ya da diğer bir deyişle büyük veri kavramı, işlenebilir ve analiz edilebilir bilgilerin toplamından meydana gelmektedir.


Büyük Veri Nasıl Çalışır?


Big data, toplanan verileri en kullanışlı hale getirerek, işletmelerin ve kurumların müşterileri hakkında olan görüşlerini analiz etmeyi sağlamaktadır. Bu aşamada en faydalı bilgiye ulaşmak için büyük verinin prensipleriyle hareket etmek en faydalı unsurların başında gelmektedir.


Büyük Veri Özellikleri Nelerdir?


Kişileri ve davranışları tanımada oldukça işe yarar olan bu veriler araştırmaya, sonuçlar çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Büyük veri aracılığı ile elde edilen veriler analiz edilerek ilgili alan hakkında daha akılcı çıkarımlar yapılmasına destek olmaktadır. Özellikle birçok büyük şirket, hedef kitlesini tanımak ve daha doğru iletişim stratejileri geliştirmek için büyük veriden mutlaka yararlanmaktadır. Pek çok bilgiye büyük veri yoluyla erişen şirketler, bu vasıtayla müşteri memnuniyetini arttırarak doğru hedef kitlesini yakalayabilmektedir. Büyük verinin kullanılabildiği alanlar sınırsızdır.


Büyük Veri Avantajları Nelerdir?


Elde edilen veriler doğru hedef kitle, doğru tüketici hedefleri ve doğru analizlerinin yolunu açmaktadır. Bundan dolayı da küçük ya da büyük işletmeler için big data oldukça avantajlıdır. Büyük veri birkaç farklı alanda bileşen barındırır. Bunlar:


• Çeşitlilik

• Hız

• Veri büyüklüğü

• Doğrulama

• Değer olarak özetlenebilir.


Her gün sayısı daha da artan veriler, gün geçtikçe daha doğru bilgilere ulaşmayı da sağlamaktadır. Bu kapsamda verilerin çeşitliliği, bilgiye ulaşılan hız, verilerin büyüklüğü, güvenli ve doğrulanabilir olması ve değer yaratması açısından avantaj sağlamaktadır. Birçok teknoloji girişimcisi ve büyük şirket, büyük veri kavramına yatırım yaparak işlerini büyütmektedir.

Devamını Göster

Konuyla İlgili Makaleler

#Veri Merkezi
#Mobil
+2
01 Aralık 2022
15 dk
MAKALE

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle değişen dünyamızda meslekler de değişiyor. Gençler kariyer yolculuklarında pek çok yeni meslekle karşılaşıyor.
Makalenin devamını okuyun
#Veri Merkezi
#Bulut Teknolojileri
03 Ekim 2022
5 dk
MAKALE

Veri Merkezleri Nasıl Çalışır?

Veri merkezi nedir, nasıl çalışır ?
Makalenin devamını okuyun
#İletişim Teknolojileri
#Veri Merkezi
+1
04 Eylül 2022
10 dk
MAKALE

Sosyal Medya Nasıl Güvenli Kullanılır?

Sosyal medya platformlarının hayatımıza hızlı bir şekilde girmesiyle beraber, her şeye daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz ancak bu da, zaman zaman veri ihlalleri ve güvenlik problemleri yaratabiliyor.
Makalenin devamını okuyun

Konuyla İlgili Başarı Hikayeleri

Çözümü Çalıştığımız Markalar