MENU
Ara
EN
MAKALE

Dell Technologies VxRail Cluster’a Disk Eklemek ve Kapasite Artırımı

#Donanım
#Veri Merkezi
+1
13 Ağustos 2021
5 dk
Hakan Kaplanoğlu tarafından hazırlandı
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Dell Technologies VxRail Cluster'a Disk Eklemek ve Kapasite Artırımı


Veri günden güne büyüyen bir canlı. Mevcut sistemimizdeki veri çok hızlı büyümeye başlıyor ve bunun sonucunda kapasite arttırımı yapmamız gerekiyor. Bayilerimize ve müşteri toplantılarında Dell Technologies VxRail HCI mimarisini anlatırken, yönetim ve genişleme kolaylıklarından sıkça bahsediyoruz. Bunlar birisi de, tabiki mevcut VxRail HCI yapınızın kapasitesini nasıl genişletebileceği oluyor. Bu makalemizde mevcut VxRail yapımızda kapasite arttırımı yapacağız. Tabi bu kapasite arttırımı için yapımıza yeni diskler ilave etmemiz gerekiyor.

Disk upgrade işlemi yapmadan önce mevcut vSAN kapasitemize bakalım.
 Bu makalemde demo cihazlar üzerinde işlem yaptığım için kapasiteleri çok az görmeniz normal. Cluster seviyesinde monitor sekmesine geldiğimde vSAN bölümünde Capacity'e tıklıyorum. Capacity Overview kısmında 1.17 TB kapasitemin olduğunu gözlemlemekteyim. Bir de sunucular üzerindeki fiziksel disklere bakalım.

Vxrail cluster'a ait sunucularımdan birisine tıkladım. Monitor kısmında VxRail sekmesine geldikten sonra Physical View'e tıkladığımda, sunucunun hem ön kısmını hem de arka kısmını görmekteyim. Burada sunucu üzerinde 4 adet disk görüyorum. Eğer sizin de dikkatinizi çektiyse, diskler sırayla değil dağınık bir biçimde takılı. Aslında bunun bir nedeni var. VxRail üzerinde bir disk takılacağı zaman, diskin takılacağı slotu kendisi belirleyebiliyor. Bu şekilde olmasının temel sebebi, sunucu içerisindeki hava sirkülasyonun daha verimli çalışması ve daha verimli soğutulması sağlanıyor.

Diskler VxRail cluster'ımdaki tüm makinelerde aynı şekilde takılı. O yüzden tek tek göstermiyorum. Her bir sunucuya bir adet kapasite diski ekleyeceğim. Disk eklemek için aynı bölümden ACTIONS kısmına tıklıyorum.

 

Actions kısmından Add Disk seçeneğine tıklıyorum.


Add disks dediğimde bizi iki seçenek karşılıyor. “Yes I have inserted new disk(s)” seçeneği ile devam edersem, diskleri zaten taktığımı ifade etmiş olurum. “No, I want suggestions about disk slots for the new disks” seçeneği ile devam edersem, diskleri takmadığımı ve hangi slota takılacağını bana göster demiş olurum. Ben ikinci seçenek ile devam ediyorum ve takacağım disk adetini yazıyorum.


Çok kısa bir süre beklettikten sonra, bana yeni diski sunucu üzerinde 1. Slota takabileceğimi söylüyor. Diskimi fiziksel olarak taktıktan sonra, “I have inserted new disks” seçeneği ile devam ediyorum.


Takmış olduğum diski kontrol etti. Bu diski ekleyebileceğimi söylüyor. Devam ediyorum.


Sunucunun bakım modunda olup, olmadığını ve sağlık monitörünün durumunu kontrol ediyor. Devam ediyorum.


Ben hiçbir şeyi ellemeden, tüm kapasite genişletme işlemlerini görüldüğü gibi otomatik yapıyor.


Disk ekleme ve kapasite genişletme işlemleri tamamlandı. VxRail VSAN kapasite kısmına tekrar bakalım.


Demo ortamında eklemiş olduğum 200GB disk, kapasiteye eklenmiş durumda. Biz bu işlemi müşterilerimizde çok sık yapıyoruz. Kapasite günden güne büyüyen bir yapı olduğu için, ihtiyaçlarınız doğrultusunda kolayca genişleyebilir yapılar seçmekte fayda var. Dell Technologies VxRail HCI çözümünün, bilgi işlem yöneticilerine sağladığı birden fazla yönetim kolaylıklarından birisini göstermiş oldum. Bir başka makalede görüşmek üzere.


Paylaş

İçerikle İlişkili Markalar

İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

Arena Galaxy

Arena Galaxy, ihtiyaçlara en iyi yanıtı verecek şekilde oluşturulan demo merkezi ile iş ortaklarını farklı bir deneyime davet ediyor
Çözümü İnceleyin

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun