MENU
Ara
EN
MAKALE

Sosyal Medya Nasıl Güvenli Kullanılır?

#İletişim Teknolojileri
#Veri Merkezi
+1
04 Eylül 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Sosyal Medya Nasıl Güvenli Kullanılır?


Sosyal medya, hepimizin hayatında büyük bir yer kaplıyor. Arkadaşlarla bağlantı kurmak, aile üyeleriyle etkileşimde bulunmak, dünyadan haberleri anlık olarak takip edebilmek, yeni insanlar tanımak gibi birçok amaç için sosyal medya kullanılabilir.


Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Whatsapp, TikTok gibi sosyal medya platformlarının hayatımıza hızlı bir şekilde girmesiyle beraber, her şeye daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyoruz ancak bu da, zaman zaman veri ihlalleri ve güvenlik problemleri yaratabiliyor.


Sosyal Medya Güvenliği Nasıl Sağlanır?


Sosyal medya güvenliği, sosyal medya platformlarının aldığı güvenlik önlemleriyle kısmen sağlanabilir ancak burada kullanıcıya düşen bazı görevler de var.


Sahte hesaplar, dolandırıcılar, kimlik hırsızlığı ön plana çıkıyor. Sık sık rastladığımız sahte haberler de güvenli kalmanın bir parçası.


Öncelikle, herhangi bir sosyal medya platformuna kayıt olurken seçeceğiniz şifrenin güçlü ve yaratıcı olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle, haberiniz olmadan hesaba erişemezler. Güçlü bir şifreye ek olarak, iki faktörlü doğrulamayı da etkinleştirerek telefonunuza SMS ile gelen kodu girerek giriş yapılmasını sağlayabilirsiniz.


Sosyal medya güvenliği sağlama konusunda, “Phishing” saldırılarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Sosyal medyada Phishing saldırıları, genellikle özel mesaj yoluyla yapılır. Size, hesabınızın tehlikede olduğu ve bir bağlantıya tıklayarak hesabınıza giriş yapmanız ve böylelikle hesabınızı güvene alabileceğiniz söylenir. Dolandırıcıların hazırlamış olduğu siteye giriş yaptığınız anda, hesap bilgileriniz doğrudan karşı tarafa geçer.


Sosyal medyayı güvenli bir şekilde kullanabilmenin en iyi yolu, tanımadığınız insanlardan gelen mesaj içeriklerine tıklamamanızdır. Güçlü ve yaratıcı bir şifre belirleyerek ve iki faktörlü doğrulamayı da etkinleştirerek hesabınızı maksimum seviyede koruyabilirsiniz.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun