MENU
Ara
EN

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Daha fazlası için kaydır

Nesnelerin İnterneti (IOT) Nedir?


IOT olarak ifade edilen “nesnelerin interneti”, son yıllarda hayatımıza giren ve oldukça yaygınlaşan bir kavram. Genel ifadesiyle birden fazla akıllı cihazın birbiri ile etkileşime girebilmesidir. Nesnelerin interneti söz konusu olduğunda insan gücüne ihtiyaç duyulmadan veri aktarımı yapabilen cihazlar akla geliyor.


IOT Kavramının Geçmişi, 1991 Yılına Dayanıyor


IOT kavramının ilk kullanımı 1991 senesine dayanıyor. 2021 senesinde ise Cambridge Üniversitesi’nde çalışanlar tarafından kullanılan bir kahve makinesinin, içerisinde kalan kahve miktarını görmek için tasarlanmış olan bir sistem; özellikle günümüzde nesnelerin interneti kavramını da tekrar gündeme getirmektedir. Görüntülerin kamera ile kaydedilip internet üzerinden paylaşılmasıyla başlayan serüven, günümüzde birçok yeni teknolojiye evrilecek biçimde gelişmesine de destek olmaktadır.


IOT Avantajları Nelerdir?


Nesnelerin interneti, teknoloji, sağlık, otomotiv ve enerji gibi birçok farklı sektörde çalışmaları kolaylaştıracak çok farklı avantajlara sahiptir. Akıllı sistemlerle güvenli veri akışı sağlanabildiği gibi, iş verimliliği artırılarak zamandan tasarruf kazanmayı sağlamaktadır. Farklı sektörler için hata paylarını azaltmak ve daha sorunsuz işler üretmek de mümkün hale gelmektedir.


Nesnelerin İnterneti Hangi Alanlarda Kullanılıyor?


IOT, geleceğin akıllı şehir planlamalarında en önemli konulardan biridir. Aydınlatma ve güvenlik sistemleri, beyaz eşyalar ve diğer akıllı cihazlar gibi teknolojik aletler, hemen hepimizde bulunan akıllı telefonlar tarafından kontrol etme imkanına da sahiptir. Örnek vermek gerekirse, bir ev veya iş yerindeki aydınlatma ve ısıtma sistemi uzaktan kontrol edilebilmektedir. Bu sayede hem maliyet düşürülebilir hem de ortam için en uygun değerler uygulanarak verimliliği arttırmak da mümkün hale getirilebilir. Geleceğin akıllı şehirlerinde hem iç hem de dış alanlarda, tarım faaliyetlerinde kullanılacak akıllı sistemlerde ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere birçok farklı sektör nesnelerin interneti teknolojisini kullanmaktadır.


Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri İlişkisi


Nesnelerin interneti aracılığı ile elde edilen tüm veriler anlamlı hale getirilerek işlenmektedir. İşlenen tüm bu bilgilerin analiz edilmesi ile de büyük veri adı verilen kavramı da ön plana çıkarmaktadır. Büyük veriyi ortaya çıkaran bilgiler, günlük hayatımızda birçok farklı alanda da kullanılmaktadır. Örneğin, üretim yapan bir fabrikada stokların durumunu gösterebilmek için büyük veriden yararlanmak mümkündür. Bu sistem sayesinde hata payının en düşük olduğu, daha verimli bir çalışma şekli de söz konusu olmaktadır. Özetlemek gerekirse, nesnelerin interneti kavramı en çok kullanılacak terimlerin başında gelmektedir. Teknolojik ilerlemeler meydana geldikçe IOT de kendisine yeni kullanım alanları oluşturacaktır.

Devamını Göster

Konuyla İlgili Makaleler

Konuyla İlgili Sunumlar ve Dokümanlar

0
06 Ekim 2021

OnExpress

OnExpress hakkında daha fazla bilgi almak için dosyayı inceleyebi...
Belgeyi İnceleyin
0
06 Ekim 2021

Exagate

Exagate hakkında daha fazla bilgi almak için dosyayı inceleybilir...
Belgeyi İnceleyin
0
06 Ekim 2021

IOSphere

IOSphere hakkında daha fazla bilgi almak için dosyayı inceleyebil...
Belgeyi İnceleyin

Çözümü Çalıştığımız Markalar

Tüm Hizmet ve Çözümlerimize Göz Atın