MENU
Ara
EN

Yapay Zeka

Daha fazlası için kaydır

Tarihte Kullanılan İlk Yapay Zeka Örneği ve Yapay Zekanın Tarihi


Yapay zeka, adından ilk olarak 1950’li yıllarda söz ettirdi. O yıllarda geniş çevrelerce değeri anlaşılmaya başlanan yapay zeka, tarihteki en önemli misyonunu İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekleştirmişti. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sının kriptolu haberleşme ağını Enigma ile çözen ittifak devletleri savaşta büyük bir avantaj sağlamıştı. Enigma, tarihteki ilk yapay zeka örneği olarak bilinir.


Üretimde Yapay Zekayla Birçok Yenilik Yaşanıyor


Bilgisayarlarla birlikte ilk zamanlarında problem çözme gibi temel komutları ön plana çıkmıştır. Otomasyonun gelişip, robot teknolojilerinin ilerlemesiyle yapay zekanın işlevselliği artarak devam etmiştir. Üretim araçlarında yaygınlaşan dijitalleşme, robotların üretim süreçlerinde önemli inisiyatifler almasının temelini oluşturdu.


Üretimde insanlar birçok alanda yerlerini robotlara bırakmaktadır. Hassas teknolojiler, yapay zekaya sahip makinelerle çalışmaktadır. 2000’li yıllarda internetin evlere girmesiyle bu alanda gerçek bir kırılma yaşanmıştır. 2000’li yıllarda çoğu insanın evine internet ve bilgisayar girmeye başlamıştı. Bu gibi teknolojik atılımlar her evde yapay zekaya sahip teknolojik ürünlerin bulunmasına da katkıda bulundu.


Yapay Zeka Örnek Projeleri


Yapay zeka günlük hayatta yapılan temel hesapları, işleri kodlama yoluyla öğrenen, bağlı bulunduğu makineyi buna göre yönlendiren bir kodlama silsilesidir. Yapay zeka insan vücudundaki beyne tekabül etmektedir. Beynimiz içeriden ve dışarıdan gelen bilgiyi işleyip bilinç yoluyla bizi yönlendirirken; yapay zeka da bir benzer işlevi gösterir. Yapay zeka bir makineyi (bilgisayar, otomasyon) yapılış amacına göre hareket ettiren güçtür.


Deep Blue


Yapay zekaya örnek projeler içinde öne çıkanların ilk listesinde Deep Blue gelir. Deep Blue 1997 satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenerek tarihe geçmiştir. İlk buluşmasında 1-1 Kasparov ile berabere kalan Deep Blue, ikinci karşılaşmalarında Kasparov’u yenmeyi başarmıştı. Yaklaşık 200 milyon pozisyonu deneyebilecek hale gelen Deep Blue, yakın geçmişteki en önemli yapay zeka örneklerindendir.


Tesla


Tesla son zamanlarda otonom araçlarıyla yapay zeka alanında verilebilecek en iyi örnekler arasında gösterilir. Aracın otonom yapısı, güçlü yapay zekasıyla birlikte öne çıkar. Tesla’nın otonom araçlarının en önemli yanı yüksek teknolojisi ve kendi başına güvenle hareket etmesidir. Durmadan geliştirilen modelleriyle sürücüsüz otonom arabalarının güvenliği birçok makalenin gündem konusu olmuştur.

Devamını Göster

Konuyla İlgili Makaleler

#Sanallaştırma
#Oyun
01 Mart 2022
10 dk
MAKALE

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Farkları

AR ve VR farkları nelerdir? Bu yazımızda, AR ve VR farkları konusu hakkında bilmeniz gerekenleri ele alacağız.
Makalenin devamını okuyun
#Yapay Zeka
#5G
+1
01 Şubat 2022
10 dk
MAKALE

2022’de Öne Çıkacak Teknoloji Trendleri

Dijitalleşme sürecinde 2022 teknoloji trendleri ve 2022 teknoloji konuları nelerdir? 2022 teknolojik gelişmeler nelerdir?
Makalenin devamını okuyun

Konuyla İlgili Sunumlar ve Dokümanlar

0
06 Ekim 2021

Exagate

Exagate hakkında daha fazla bilgi almak için dosyayı inceleybilir...
Belgeyi İnceleyin
0
06 Ekim 2021

IOSphere

IOSphere hakkında daha fazla bilgi almak için dosyayı inceleyebil...
Belgeyi İnceleyin

Çözümü Çalıştığımız Markalar

Tüm Hizmet ve Çözümlerimize Göz Atın