MENU
Ara
EN
MAKALE

Youtube Müzik mi Spotify mı?

01 Temmuz 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Youtube Müzik mi Spotify mı?


Artık birçok online müzik dinleme uygulaması mevcut. Bu müzik uygulamalarından hangisini tercih edeceğiniz konusunda karar vermek için çeşitli kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Online müzik dinleme uygulamaları daha popüler hale geldikçe YouTube Music ve Spotify uygulamaları da büyüyen bir kullanıcı kitlesine ulaşmaktadır. Her iki müzik uygulaması da aynı özelliklere sahip gibi görünse de aralarında bazı farklılıklar bulunur. Peki, YouTube Music mi Spotify mı daha avantajlıdır?


Spotify mı YouTube Music mi konusunda seçim yapmak zor olabilir. Seçim yapmadan önce iki müzik uygulamasından hangisi dinleme alışkanlıklarınızı en iyi şekilde tamamlıyor konusunu ele almalısınız. Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.


Spotify Nedir ve Özellikleri Nelerdir?


Spotify, kullanıcıların internet üzerinden müzik dinleyebilecekleri ve müzik indirebilecekleri bir uygulamadır. Bu uygulama kullanıcıları, uygulama üzerinden kendi müzik listelerini oluşturur. Ayrıca bu listeleri başka kişiler ile paylaşabilir. Bunun yanı sıra uygulama kullanıcıları çevrim dışı olarak müzik dinleyebilmektedir. Spotify uygulamasının ücretli ve ücretsiz versiyonları mevcuttur.


Ücretsiz Spotify kullanıcıları için, reklam gösterimi ve müziklerin indirilememesi gibi kısıtlamalar söz konusudur. Spotify’ın ücretli versiyonları ise birkaç farklı paketten oluşmaktadır. Çeşitlerine göre kullanıcıların gerçekleştirebilecekleri eylemlerin artığı ya da azalması söz konusudur.


YouTube Music Nedir ve Özellikleri Nelerdir?


Dizi/film/belgesel gibi içeriklerin yer aldığı YouTube Originals uygulamasının yanı sıra online müzik uygulaması olarak da kullanılan YouTube Music de YouTube Premium’un içerisinde yer almaktadır.


YouTube Music uygulamasının Premium ve ücretsiz seçenekleri bulunmaktadır. Ücretsiz olan seçenekte reklamlar yer alır. Premium seçeneği ise Spotify gibi reklamsız kullanım özelliği sunar. Bu uygulamayı Premium olarak kullanmayı tercih ettiğinizde ilk 3 ay herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Aynı zamanda Premium üyelikte, çevrim dışı (offline) olarak müzik dinleyebilme imkânınız da olur. İstediğiniz şarkıyı ya da albümü indirerek ekran kilitliyken ve başka bir uygulamada gezinirken arka planda YouTube Music’i kullanmanız mümkün.


Bu arada YouTube ile bağlantılı çalışan uygulamada daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kullanıcının YouTube geçmişi de mevcuttur. YouTube Music’in mobil uygulaması için Android cihazlarda 4.4 ve üstü iPhone ve iPad cihazlarda iOS 7 ve üstü işletim sistemine sahip olmanız gerekir.


Spotify mı YouTube Music mi?


YouTube Music mi Spotify mı konusu oldukça merak edilen konular arasındadır. Bunun yanı sıra her iki uygulama da ücretsiz kullanım imkânı sunar. Ücretsiz versiyonda bulunan tek fark reklam olması değildir. Bunun yanı sıra akış kalitesinde de bir sınırlama söz konusudur. YouTube Music 128 kbps, Spotify ise 160 kbps’ye kadar hizmet sunmaktadır. Ayrıca işlevsellik açısından da birçok kısıtlama söz konusudur. Spotify, uygulamanın arama yeteneklerini kısıtlar ve istediğiniz şarkıyı seçip dinleyemezsiniz. Bir şarkı listesi hazırlarsanız bu liste içerisinde 1 saat içinde 6 kereyi geçmeyecek şekilde seçim yapmanız mümkündür.


YouTube Music’de bu kısıtlamaların hiçbiri bulunmamaktadır. Bu platform kendine özgü bazı kısıtlamalar getirmiştir. Örneğin, mobil uygulamadan çıktığınızda veya telefonun ekranını kapatmak istediğinizde müzik dinleyemezsiniz. Masaüstünde kullanıyorsanız yeni bir sekme açarak bu kısıtlamaya engel olabilirsiniz. Bunun yanı sıra her iki platformda da ücretsiz sürümde şarkıları çevrim dışı dinleme hakkınız bulunmadığı için internete bağlı olmanız gerekir.Paylaş

Diğer Makaleler