MENU
Ara
EN
MAKALE

Yapay Zekanın Yıllar İçerisindeki Evrimi

#Yapay Zeka
11 Mart 2024
5 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Yapay Zekanın Yıllar İçerisindeki Evrimi


Günümüzde bilim ve teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, yapay zeka alanında da çeşitli evreleri beraberinde getirdi. Yapay zeka, geçmişten günümüze uzanan bir serüvenle şekillendi ve bugün geldiği noktada iş dünyasından günlük yaşamımıza kadar birçok alanda etkisini gösteriyor. Bu blog yazısında, yapay zekanın yıllar içerisindeki evrimini yakından inceleyeceğiz.


Karanlık Dönem (1965-1970):


Bu dönemde, bilgisayar uzmanları düşünen bir mekanizma geliştirme hedefiyle sadece verileri yükleyerek akıllı bilgisayarlar yapmayı amaçladılar, ancak bu dönemde beklenen ilerlemeler gerçekleşmedi.


Rönesans Dönemi (1970-1975):


Yapay zeka alanında önemli gelişmelerin yaşandığı bu dönemde insanlar çeşitli sistemler geliştirerek, hastalık teşhisi gibi önemli uygulamalara adım atmış ve günümüz yapay zeka çalışmalarının temellerini atmışlardır.


Ortaklık Dönemi (1975-1980):


Yapay zeka araştırmacıları, dilbilimden ve psikolojiden ilham alarak farklı bilim dallarıyla işbirliği yapmaya başlamışlardır. Bu dönem, yapay zekanın multidisipliner bir alan haline gelmesine katkıda bulunmuştur.


Girişimcilik Dönemi (1980-2021):


Yapay zeka laboratuvarları, sadece bilimsel çalışmalardan çıkarak gerçek dünya problemlerine yönelik çözümler geliştirmenin önemini kavramıştır. Bu dönem, yapay zekanın girişimciler ve endüstri liderleri tarafından benimsendiği, iş dünyasında somut uygulamalara dönüştüğü bir evre olarak öne çıkar.


Ada’nın Doğumu (2021):


Dijital dönüşüm ve bunun doğal sonucu olarak iş yapış şekillerinde dijital süreçlerin hayatımıza girmesiyle birlikte tamamen Arena'nın kendi iç kaynakları ile geliştirilen dijital asistan ADA doğdu!


Yaratıcılık Dönemi (2022-…):


Yapay zeka alanında çığır açan gelişmelerden biri, artık görüntü ve video üretebilme yeteneğidir. Bu önemli adım teknolojinin sadece veri analizi değil, aynı zamanda yaratıcılık ve içerik üretiminde de etkileyici bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Görüntü ve video üretebilen yapay zeka sistemleri, karmaşık görevlerde insan benzeri yeteneklerini sergileyerek dijital dünyayı daha da zenginleştiriyor.


Dijital dünyada benzersiz bir rol üstlenen yapay zeka, artan yaratıcılığı ve işlevselliğiyle gelecekte daha da önemli bir konuma evrilecek gibi görünüyor.Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun