MENU
Ara
EN
MAKALE

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

#Yapay Zeka
12 Ocak 2023
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?


Yapay zeka, makineler ve sistemler tarafından sergilenen ve insanlarınkine benzeyen davranış veya faaliyetlerdir. Bir bilgisayar sistemi söz konusu olduğunda, yapay zekanın insan davranışını taklit etme yeteneği, geçmiş faaliyetlerin ve verilerin toplanıp analiz edilmesinden kaynaklanır.


Her yeni bilgiyle birlikte makine, önceki hataların yeniden ortaya çıkmaması için kendi üzerinde düzeltmeler yapabilir ve yeni verileri işlemek için kendi üzerinde gerekli ayarlamaları yapabilir. Bu yaklaşım, yapay zeka sistemlerinin görsel algılama, konuşma tanıma, karar verme ve farklı diller arasında çeviri gibi normalde insan zekası gerektiren görevleri yerine getirmesini sağlar.


Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?


Yapay zeka mühendisi, yapay zeka tabanlı uygulamalara güç veren modeller oluşturmak için doğal dil işleme ve sinir ağları gibi geleneksel makine öğrenimi teknikleriyle çalışan kişilere verilen meslek unvanıdır. İnsanların öğrenme, akıl yürütme ve karar verme biçimlerinden ilham alarak, yapay öğrenme yöntemlerini geliştiren, veriden anlam çıkarımı sağlayan makine öğrenme algoritmalarını tasarlayan, geliştiren ve makineleri insan gibi düşünebilen, öğrenebilen ve davranabilen sistemler şeklinde programlayan, kendi kendilerine karar verebilmelerini sağlayan modelleri gerçek dünya problemlerine uygulayan kişidir.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun