MENU
Ara
EN
MAKALE

Temmuz Ayı Teknoloji Arena'sı

04 Ağustos 2023
8 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Microsoft’tan yazılımcılar için ücretsiz eğitim desteği

Yazılım ile ilgili birbirinden faydalı kurslar sunan Microsoft, mobil uygulama geliştirme, web tasarımı, veri yönetimi, grafik motoruna kadar birçok önemli eğitimi, hem yazılı hem de videolu olarak ücretsiz ve herkesin erişimine açık şekilde sağlıyor.


Acer’in ilk AMD ekran kartı satışa sunuldu

Predator BiFrost Radeon RX 7600, teknolojini kullanıldığı ilk grafik kartı olan Intel Arc A770 modeliyle aynı BiFrost soğutma özelliğine sahip sistem, iki fanını kullanan üfleyici tarzı bir soğutucu olarak üretildi. Satışları yerel olarak arttığında Tayvan dışında tüm dünyaya geniş bir küresel sürüm için piyasaya sürülecek.


Whatsapp’tan hareketli avatar özelliği

WhatsApp‘ın Android kullanıcıları için yayımladığı beta güncellemesinde fark edilen bu özellik, şu anda test aşamasında. Yeni özellik konuşmayı avatarlarla daha canlı hale getirerek iletişime renk katacak aynı zamanda sohbetleri de zenginleştirecek.


AMD, USB 4.0 teknolojisine adım atıyor

USB4 bağlantısına sahip AM5 anakartlarının yeni “Zen 5” Ryzen 8000 işlemciler ile birlikte önümüzdeki yıl piyasaya sürülebileceği tahmin ediliyor. Mevcut nesil A620, B650 ve X670 yonga setlerini temel alan anakartlar da en yeni USB bağlantı standardı ile yenilenebilir olacak.


Türkiye, yenilenebilir enerji kapasitesini her yıl 9500 MW artıracak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin ürettiği elektriğin yaklaşık yüzde 55’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından geldiğini açıkladı. 2035 yılına kadar bu payı yüzde 65 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.


Microsoft ve Meta’dan güçler birliği

Büyük bir metin ve kod veri kümesiyle Meta tarafından eğitilen yapay zeka modeli Llama; metin oluşturma, tercüme, soru cevaplama ve dil çıkarımı gibi görevlerde kullanılıyordu. Microsoft Azure’un yapay zeka kataloğunu kullanacak yeni model, Windows sistemlerinde de destekleniyor. Meta, yeni modelinin hedef kitlesini genişleterek ticari olarak sunmak istiyor. Llama 2, yapay zeka geliştirmede yeni bir çağın başlangıcı gibi görünüyor.


Paylaş

Diğer Makaleler