MENU
Ara
EN
MAKALE

Starlink Nedir? Ne Zaman Aktif Olacak?

#İletişim Teknolojileri
#Wifi 6
01 Nisan 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Starlink Nedir? Ne Zaman Aktif Olacak?


Gelişen teknoloji ile her geçen gün farklı yeniliklerle karşılaşıyoruz. Teknolojinin geldiği son noktaya Starlink diyebiliriz. Birçok çeşitliğe sahip olan Starlink herkes tarafından merak edilen bir teknolojidir. Peki Starlink nedir?


Starlink nedir sorusu oldukça merak edilen sorulardan birisidir. Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilen Starlink, bir uydu takımyıldızıdır. Bu takımyıldızının yer istasyonları ile çalışması ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşması planlanıyor. Ayrıca üretici firma olan SpaceX, bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmaktadır. Bunun yanı sıra bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır. Peki Starlink ne zaman aktif olacak ve Starlink Türkiye’ye gelecek mi? Bu yazımızda; Starlink nedir, Starlink ne zaman aktif olacak ve Starlink Türkiye’ye gelecek mi gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.


Starlink Nasıl Çalışır?


Çağımızda Starlink nedir konusundan sonra bir diğer merak edilen konu ise Starlink ne zaman aktif olacak konusudur. SpaceX tarafından fırlatılan Falcon 9 roketlerine her seferinde 60 adet Starlink uydusu yüklenmektedir. Starlink uydularının her biri ise yaklaşık 260 kg ağırlıktadır. Uzayda kapsülün dış kapakları açılınca tek tek çıkıp zincir oluşturmaya başlar. Bu dizilim ise “uydu treni” olarak tanımlanır. Uydular, Dünya’dan 350- 1.550 km yükseklik arasındadır.


Bunlar kısaca “LEO” olarak adlandırılan alçak yörünge uydularıdır. Enerjilerini ise görev yerlerine vardıklarında üzerlerindeki akordeon şeklinde açılan güneş panellerinden elde eder.


Starlink'in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Starlink uydularının avantajları aşağıdaki gibidir:

● Hızlı internet


Starlink uyduları en hızlı uydular olarak kabul edilir.

● Uygun maliyetli


Telekomünikasyon sektörünün trilyon dolarlık pazarına sahip olan Elon Musk özellikle bu ürünleri oldukça uygun maliyetli hale getirmiştir.

● Dünya genelinde kullanılabilirlik


42.000 uyduluk devasa bir trenle Starlink, kuzey kutbunun enlemlerinden güney kutbunun en uzak boylamlarına kadar tüm dünyayı kapsar.

● Basit kullanım


Starlink Dish, bir çanak, Wi-Fi yönlendirici, montaj braketleri (müşteri taleplerine bağlı olarak) ve gerekli kabloları içerdiğinden, Dish donanımının daha basit bir prototipidir. Ayrıca, Starlink uydu sistemlerinin dezavantajları ise aşağıdaki gibidir:

● Müşteri Hizmetleri


Starlink uydusu hala herhangi bir müşteri hizmetleri tarafından yedeklenmediği için, herhangi bir sektördeki hizmetlerde meydana gelen sorunları çözme konusunda güven oluşturmamıştır.

● Taşınabilirlik eksikliği


Uydunun prestijini düşüren en önemli sorunlardan birisi de herhangi bir hücresel servis kadar taşınabilir olmamasıdır.

● Hava bozuklukları


Starlink uydularının verimli çalışabilmeleri için açık bir gökyüzüne ihtiyaç duyulur. Bu nedenle fırtına veya yağmur gibi hava koşullarında bağlantı kurmak veya sinyalleri yakalamak oldukça zor olacaktır.


Türkiye'de Ne Zaman Starlink Aktif Olacak?


Starlink Türkiye’ye ne zaman gelecek konusu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, uydudan internet sağlayacak kitlerin üretimi için yoğun çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Bunun yanı sıra çip krizinin kendilerini de etkilediğini ifade eden SpaceX, teslimatlarda yaşanan gecikmeler için özür diledi. Ayrıca, tüketicilerin ön ödeme iadesi alarak kitten vazgeçebileceğini söyleyen Starlink yetkilileri, açılan hesaplar üzerinden sipariş takibinin yapılabildiğini hatırlattı. Kitlerin 2022 senesi içerisinde dağıtımına başlanacağı ifade edildi. Şirketin iddiasına göre yeni nesil kitler, önceki kitlere göre çok daha üst düzey performans sunuyor. Bunun yanı sıra bu yıl içerisinde teslimat işlemlerine başlayacak olan şirket, Türkiye'ye de 2022 yılı içerisinde hizmet sunacak.

Paylaş

Diğer Makaleler