MENU
Ara
EN
MAKALE

Scam Nedir ?

#Siber Güvenlik
01 Şubat 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Scam Nedir?


Teknolojinin hızla yükselmesi ile hayatlarımızın kolaylaştığının farkındayız. Birçok kolaylık beraberinde bazı küçük zorlukları da getirdi. Bunlardan birisi de scam’dir. Peki scam nedir ve scammer ne demek?

Scam, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık ve sahtekarlık olaylarını kapsamaktadır. Bitcoin ve diğer kripto paralara olan ilgi arttıkça, NFT, metaverse ve DeFi gibi farklı kripto para hizmet ve ürünleri artmıştır. Bu durum da kullanıcıların sayısı arttığı kadar karşılaşılan ve yaşanan sahtekarlık olayları da artığını göstermiştir. Bu yazımızda tüm bu sorunları çözebilmek için “scam nedir, scamming nedir ve scammer ne demek?” konularını ele alacağız.


Scam Nedir? Scammed Ne Anlama Gelir?


Kullanıcılar scam'lere karşı bilinçli davranırlarsa hem kripto varlıklarını hem de kullandıkları tüm platform ve web siteleri bilgilerini koruma altına alabilirler. Scam kelimesinden sonra scammed kelimesi ise internet üzerinden dolandırıcılık olaylarına maruz kalma anlamına gelmektedir.


Scam ne demek sorusunun cevabı ise internet üzerinde yer alan hileli işleri ve kullanıcıları kandırmaya yönelik gerçekleştirilen aktivitelerin uygulanmasıdır. İnternetin insanlar arasında çok daha popüler hale gelmesiyle birlikte scam de doğru orantıda artmış hatta scam'in yüzlerce örneği ve farklı çeşidi yaşanmıştır. Günümüzde yüzlerce ve hatta binlerce scam tekniği bulunmaktadır. Buna ek olarak bazı senaryolar artık alışılagelmiş ve tüm internet ortamı tarafından tanınan scam teknikleri olarak bilinmektedirler.


Scam'den Kaçınmak İçin Neler Yapılmalıdır?


Scam olayları oldukça artmış durumda olsa da bu durumdan kaçınmanın ve tedbirli olmanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Her dolandırıcılık eyleminde, belirli kriterler için belli başlı kriterleri uygulamanız gerektiğine inanırsınız. Dikkat edilmesi gereken dolandırıcılık belirtilerinden bazıları aşağıdaki gibidir:


• Özellikle nakit olarak veya bazen de bir hediye kartı ile para ödemek. Bu şekilde yapılan ödemelerde para iadesi almak zordur.

• Banka hesabı numarası, sosyal güvenlik numarası veya çevrimiçi oturum açma bilgisi gibi bilgiler vermek.

• Oturum açmak veya daha fazla bilgi almak için bir bağlantı aracılığıyla bir web sitesine gitmek.

• Anti virüs uygulaması gibi bir uygulama veya dosya indirmek.


Dünya'da Yaşanılan En Meşhur Scam Olayları

En meşhur scam olayları aşağıdaki gibidir:


Phishing: Mail ile kullanıcının bilgilerini elde etmek ve banka hesabı gibi değerli hesaplarını ele geçirmek amacıyla gerçekleştirilen bir dolandırıcılık yöntemidir.


Hileli Ürün: Özellikle belirli internet siteleri üzerinden satılan bu ürünler kullanıcılara sunulan özelliklerin tamamını veya bir kısmını yerine getirmemektedir.


CatFish: Sahte bir profil oluşturulacak insanlardan fayda sağlamak için geliştirilmiş scam tekniğidir.


419: Ülkemizde son yıllarda çok fazla uygulanan terör örgütü hesabınızı ele geçirdi şeklinde bildirimler bulunmaktadır. Temizlemeniz için tüm paranızı çekip verdiğimiz adrese bırakın şekline benzer bir yöntemdir. Bu yöntemde kullanıcıya büyük para transferi yapılacağı iddia edilir. Hesap bilgileri olmadan aktarımın tam olarak başarılı olamayacağı söylenerek hesap bilgilerine erişilmek istenir.


Online Kazanç Siteleri: Reklam izleyerek para kazanma, anket doldurarak para kazanma, reklama tıklayarak para kazanma şeklinde hizmetler sunduğunu iddia eden dolandırıcı sitelerdir.Paylaş

İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

Diğer Makaleler