MENU
Ara
EN
MAKALE

Pokemon GO Geliştiricisi Niantic, Peridot Adlı AR Oyunu Geliştiriyor!

#Yapay Zeka
#Oyun
01 Mayıs 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Pokemon GO Geliştiricisi Niantic, Peridot Adlı AR Oyunu Geliştiriyor


Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality - AR) denilince ilk akla gelen oyunlardan olan Pokémon Go'nun geliştiricisi Niantic, yeni bir AR oyunu geliştiriyor. Artırılmış gerçeklik, bir objeyi sanal ortamda 3 boyutlu şekilde bir alana yerleştiren teknolojidir. Bu teknoloji, kullanıldığı alanlarda gerçek dünyaya çok yakın bir tasarım sunar. Bu sayede kullanıcılar gerçek dünyada baktığı yerde olmayan bir nesneyi oraya yerleştirip görebilir. Birçok teknoloji firması, artırılmış gerçekliğin bir pazarlama teknolojisinden daha fazlası olduğunu bilir. Peki, AR oyunları nelerdir, Niantic oyunlarından birisi olan Peridot AR nasıl bir oyundur?


Artırılmış gerçeklik, genellikle oyun severlere daha gerçekçi bir deneyim sunmak amacıyla oyun sektöründe tercih edilen bir teknolojidir. Bu nedenle özellikle son zamanlarda AR oyunları oldukça popülerdir. Bu yazımızda, AR oyunlar, Peridot AR çıkış tarihi ve Peridot AR oyunu hakkında merak edilenleri ele alacağız.


Yeni AR Oyunu Peridot’un Konusu Nedir?


Bir evcil hayvan simülasyonu olarak geliştirilen Peridot AR, binlerce yıl önce dünyamızda yaşamış olan ve uzun zaman sonra uykudan uyanan hayvanları konu edinmektedir. Bu oyunun genel konusu ise hayvanların günümüz dünyasına uyum sağlamaları ve yaşantılarıdır. Oyuncuların oyunu oynarken temel amacı; Peridot ya da Dot olarak adlandırılan bu hayvanların neslinin tükenmesini önlemek olmalıdır. Evcil hayvan besleme deneyimini sanal dünya ile sunan Niantic, bir röportajında oyunda tasarlanan tüm hayvanların birbirlerinden farklı olacağını söylemiştir. Bunun yanı sıra kullanılacak olan DNA sistemi ile tüm hayvanlar farklı görünecek ve farklı alışkanlıklara sahip olacak.


Peridot oyununu oynarken Pokémon Go’da olduğu gibi gerçek dünyada da dışarı çıkmanız gerekir. Bunun nedeni ise hayvanların vahşi doğada yuva aramaları ve üremeleridir. Ayrıca Peridot'unuzu yürüyüşe çıkarmanız için de gerçek dünyada dışarı çıkmanız gerekir. Bunun yanı sıra Peridot oyununda ölüm kavramı bulunmamaktadır. Oyunun yapımcısı Ziah Fogel’in açıklamasına göre oyun boyunca bu evcil hayvanlar ölmeyecek ve evcil hayvanları ile sık sık ilgilenen oyunculara çeşitli ödüller verilecek.


Peridot AR Ne Zaman Çıkacak?


Peridot AR, eşsiz dijital evcil hayvanları ile eğlenceli ve kolay erişilebilir bir oyundur. Bunun yanı sıra oyun, 2022 senesi içinde sevenleri ile buluşacak. App Store ve Google Play'de olacak oyun seçilmiş belirli pazarlarda da piyasaya sürülecek.


Peridor AR Teknolojisi ile Daha da Gerçekçi!


Peridot, Niantic'in Lightship ARDK teknolojisi sayesinde kamera tabanlı bir AR oyunudur. Bu oyunun sahip olduğu teknoloji; toprak, kum, su, çimen ve bitkiler dahil olmak üzere gerçek dünyada var olan birçok yüzeyi tanıma özelliğine sahiptir. Dot'unuz bu yüzeylerden birinde yiyecek arayabilecek ve çeşitli ürünleri de toplayabilecek.


Niantic’e göre AR teknolojisi Peridot oyunu için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bunun yanı sıra oyunun AR özelliklerine örnek olarak yukarıda da bahsettiğimiz yüzey tanıma özelliği gösterilebilir. Kısacası evcil hayvanınız mekanları ve farklı yüzeyleri tanıyabilecek. Ayrıca oyunun gerçekçi görünmesi için bilgisayarda oluşturulan nesnelerin, fiziksel ortamdaki nesneler tarafından görülebilir şekilde gizlenebileceği oklüzyon tekniği kullanılabilecek.
Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun