MENU
Ara
EN
MAKALE

Parmak İzi Okuma Sistemi Nasıl Çalışır?

#Güvenlik
04 Eylül 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Parmak İzi Okuma Sistemi Nasıl Çalışır?


Parmak izi okuma sistemleri, son yıllarda en çok kullanılan tanıma sistemi haline gelmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, değiştirilemez ve kopyalanamaz bir algoritmaya sahip olmasıdır.


Parmak izi okuyucuların içinde bulunan sensör ile, kişi parmak izini bıraktığında doğru veya yanlış olarak bir sonuç verir ve bu işlem, genellikle 1 saniye içinde gerçekleşir.


Parmak izi okuma sistemlerinde, onay izni verilecek olan kişilerin parmak izi bilgileri önce programa ya da belirli otomasyona kayıt edilir. Sistemin, hızlı çalışmasının ve yanılmamasının en büyük sebebi kayıtlı olmasından kaynaklanmaktadır.


Parmak İzi Okuma Sistemleri Hakkında


Parmak izi okuma cihazları, parmaklarımızda bulunan girinti ve çıkıntıların birbirlerine olan mesafesini ve şeklini ölçer ve belirli noktaları tespit ederek bir şifreleme algoritması oluşturur.


Kullanıcı, parmak izini cihaza okuttuğu zaman, cihazın içerisindeki kayıtlara bakarak eşleştirir ve onay verir ya da kayıtlarla eşleşmezse reddeder.


Parmak İzi Okuma Sistemleri Avantajları


• Parmak izi sistemlerinde, diğer geçiş sistemlerinde olduğu gibi herhangi bir kart taşıma zorunluluğu yoktur.

• Diğer geçiş sistemlerine göre daha güvenlidir çünkü kullanıcılar bir başkasının parmak izini cihaza gösterip izinsiz geçiş yapamazlar.

• Kullanmaya başlandıktan sonra, fazladan bir mâliyet oluşturmazlar.

Paylaş

Diğer Makaleler