MENU
Ara
EN
MAKALE

Ocak Ayı Teknoloji Arena'sı

31 Ocak 2023
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

1. ChatGPT'ye Çin’den rakip geliyor


Çin’in teknoloji devi Baidu'nun 2023 yılının Mart ayında, bir sohbet robotu geliştirmeyi planladığı öğrenildi. ChatGPT'ye benzer bir yapay zeka geliştiren şirket, yeni sohbet robotunun adını henüz duyurmadı. Edinilen bilgiye göre; Çin’in sohbet robotu, ChatGPT’nin yaptığı gibi internet kullanıcılarının sorularını yanıtlayabilecek.


2. Coca-Cola akıllı telefon sektörüne girmeye hazırlanıyor


Dünyaca ünlü içecek markası Coca-Cola’nın bir teknoloji şirketiyle anlaştığı ve kendi telefonlarını üretmeye hazırlandığı iddia edildi. Dünya devinin anlaştığı teknoloji şirketinin ismi henüz açıklanmasa da, telefon ile ilgili ayrıntıların bu yıl içerisinde teknoloji meraklıları ile paylaşılması bekleniyor.


3. Google'dan ikinci el otomobil hamlesi


Google, kullanıcıların bulunduğu bölgenin yakınında satışa sunulan ikinci el arabaları görmesine imkan sağlayacak bir sayfa oluşturdu. Google işletme profiline sahip bayiler, Araç Kimlik Numarası olan bütün taşıtları bu listeye ekleyebilecek. Şu anda sadece ABD’de çalışan özelliğin yakın zamanda Türkiye’de de aktif olması bekleniyor.


4. Türkler ilk uzay parası tasarım tescilini aldı


Özel bir uluslararası uzay araştırmaları bilişim danışmanlık firması olan Türk bir şirket, ilk dijital uzay parası tasarım tescilini aldı. NFT olarak tasarlanan paranın üzerinde yer alan ay yıldız ve mitolojik figürler dikkat çekti.


5. Google'ın yapay zekası metni müziğe dönüştürdü


Google, metinleri müziğe çeviren bir yapay zeka teknolojisi geliştirdi. MusicLM isimli uygulama, metinlerden müzik parçaları oluşturabildiği gibi ıslıklı bir melodiyi başka enstrüman seslerine dönüştürebiliyor. Henüz insanların kullanımına açılmayan uygulamanın ne zaman aktif şekilde kullanılabileceği ise bilinmiyor.


6. Bilim insanları, insanlardan daha iyi koku alabilen robot geliştirdi


Tel Aviv Üniversitesi'nden bilim insanları, çekirgelerin antenlerini ve yapay zekayı kullanarak, bazı elektroniklerden 10.000 kat daha fazla hassasiyetle koku tanımayabilen robot geliştirdi. Araştırmacılar, robotun ileride bomba ve uyuşturucu gibi maddeleri tespit edebilmek için kullanılabileceğini söyledi.


7. Instagram’a Çift Profil Fotoğrafı Ekleme Özelliği Geldi


En popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’a gelen yeni özellik ile çift profil fotoğrafı ekleyebilmek artık mümkün oldu. Bu özellik ile birlikte hesabınızdaki profil fotoğrafınıza ek olarak, hazırlamış olduğunuz avatarınızı da ekleyebileceksiniz. Böylelikle profilinizi ziyaret eden kullanıcılar, profil fotoğrafınız ve avatarınız arasında otomatik olarak gerçekleşen geçişi görebilecek.


8. Yeni Nesil VR Eldiveni icat edildi


Singapur Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kullanıcıların Metaverse evrenindeki nesneleri hissetmelerini sağlayan yeni nesil VR eldiveni geliştirdi. HaptGlove ismi verilen eldivenin, etraftaki objeleri otomatik olarak algılayıp modellediği ve diğer VR eldivenlerine göre çok daha hassas ve hafif olduğu belirtildi.


9. Microsoft, ses klonlayabilen yapay zeka modelini duyurdu!


Teknoloji devi Microsoft, geliştirdiği VALL-E isimli yapay zeka modelinin üç saniyelik bir ses örneği verilen kişinin sesini simüle edebildiğini açıkladı. Verilen metni sese çevirebilen VALL-E’nin ses analiz etme ve konuşma sentezleme özelliği de bulunuyor. Öte yandan Microsoft’un, yapay zekanın önemli kişilerin sesini taklit etme veya belirli bir konuşmacının kimliğine bürünme gibi amaçlarla kullanılmasına karşı yeni bir algılama modeli üzerinde çalıştığı söyleniyor.


10. Instagram’da Sessizlik Çağı Başladı


Instagram’a, ‘Sessiz Mod’ isimli yeni bir özellik geldi. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar, ayarlar bölümünden ‘Sessiz Mod’u seçerek, bildirim almak istemediği saatleri belirleyebilecek. ‘Sessiz Mod’un aktif olduğu durumlarda, bir kullanıcı size mesaj göndermek istiyorsa, Instagram sizinle etkileşime geçmek isteyen kullanıcıya o esnada sizin sessiz modda olduğunuz bilgisini verecek. Aynı zamanda sessiz modda olduğunuz profilinizde de gözükecek. ‘Sessiz Mod’ seçeneğini kapattığınız an, kaçırdığınız tüm bildirimler özet şeklinde size sunulacak.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun