MENU
Ara
EN
MAKALE

Nisan ayı Teknoloji Arenası

#İletişim Teknolojileri
13 Mayıs 2022
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

TEKNOLOJİ ARENASI


Nisan Ayının Öne Çıkan Teknoloji Başlıkları


• Elon Musk, Twitter’ı aldı.

• Max Payne yeniden yapılıyor.

• Google, görüşmeleri kayıt eden yazılımları komple engelleyecek.

• Spotify, videolu podcast dönemini başlatıyor.

• YouTube Go kapanıyor.

• Artırılmış Gerçeklikte Giysileri Deneyerek Alışveriş Yapılacak

• Apple’ın Kendin Tamir Et Programı ABD’de Başladı

• Kişileri Yalnızca Yüz İfadelerine Göre Yargılayan Yapay Zeka Geliştirildi

• Jack Dorsey’in İlk Tweetinin NFT’si 48 Milyon Dolara Tekrar Satışa Çıkarıldı


Elon Musk, Twitter’ı Aldı


Dünyanın önde gelen iş insanlarından Elon Musk, popüler sosyal medya uygulaması Twitter’ı 44 milyar dolarlık ödeme ile satın aldı.


Satın alma işleminden sonra yaptığı paylaşımlarda daha da büyümek istediğini dile getiren Elon Musk, platformu özgür bir yer haline getireceğini söyledi. Buna ek olarak, Musk’ın planları arasında Blue Premium abonelik hizmetinin fiyatlarını düşürmek ve reklamları yasaklamak olduğu da konuşuluyor.


Max Payne Yeniden Yapılıyor


Efsanevi aksiyon oyunu yeniden hayat buluyor. İlk versiyonu 2001 ve 2003 yıllarında çıkan Max Payne ve Max Payne 2: The Fall of Max Payne, Remedy ve Rockstar Games ortaklığında yeniden yapılıyor. Oyun dünyasını heyecanlandıran bu proje, yeni nesil konsollara ve Windows bilgisayarlara uyarlanmış olacak.


Google, Görüşmeleri Kayıt Eden Yazılımları Komple Engelleyecek


Google, aldığı yeni kararla arama kaydetme uygulamalarına son veriyor. Yapılan görüşmeleri ses dosyası olarak depolayan ‘arama kaydetme uygulamaları’ bazı telefonlarda yerleşik olarak bulunuyor. Bunun dışında, Play Store'dan veya APK olarak dış bir kaynaktan da yüklenebiliyor. Kayıtlar, Google Drive gibi bulut depolama sistemleriyle de bağlantı kurabiliyor ve saniyeler içinde senkronize edilebiliyor. Mahremiyet ihlaline yol açma ihtimali çok yüksek olan bu durumun önüne geçmek için Google, Android‘in Erişilebilirlik API’sine erişimi kısıtlayacak. Google’ın açıklamasına göre bu API artık uzaktan aramaların ses kaydını talep etmek amacıyla kullanılamayacak.


Spotify, Videolu Podcast Dönemini Başlatıyor


Spotify, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı “podcastleri videolu paylaşabilme” özelliğini artık hayata geçiriyor. İlk olarak ABD, İngiltere, Kanada gibi birkaç ülkede açılacak olan özellik, kısa bir süre içerisinde tüm dünyanın kullanımına sunulacak.


Spotify podcast yayıncıları, yeni özellik sayesinde artık programlarını video ile de paylaşabilecek. Kullanıcıların isteğine göre podcast yine videosuz da dinlenebilecek.


YouTube Go Kapanıyor


Yeterince kullanıcıya erişemediği servislerini kullanımdan kaldıran Google, Youtube Go’yu kapatacağını duyurdu.


Google tarafından 2016 yılında hayata geçirilen uygulama, YouTube’a mobil cihazlardan yapılan erişimin kolay olması için kullanıma sunulmuştu. Yapılan açıklamaya göre, YouTube Go’nun sağladığı hizmetler standart YouTube uygulamasına da geldi. Standart uygulamanın geliştirilmeye devam edilmesi ise, YouTube Go’nun kullanım hayatına son verdi.


Artırılmış Gerçeklikte Giysileri Deneyerek Alışveriş Yapılacak


Snap Partner Summit 2022'de, yeni "AR Alışveriş Özellikleri" duyuruldu. Bu yeni özellikler sayesinde AR ile tek tıkla kıyafet denenebilecek.


Projenin geliştiricileri, işletmeler için basit, hızlı ve maliyet etkin hale getirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Tüketicilere hem Snapchat’te hem de Snapchat dışında AR kullanarak alışveriş yapabilecekleri yeni yerler sunmaya devam edeceklerini söyledi.


Apple’ın Kendin Tamir Et Programı ABD’de Başladı


Apple, Kasım ayında kullanıcılarının kendi Apple cihazlarını onarabileceği Self Service Repair isimli bir tamir kiti üreteceğini duyurmuştu. Apple mağazalarından randevu almanın çok zor olmasına bir çözüm olarak ürettiği “kendin tamir et” kiti, geçtiğimiz ay ABD’de satışa başladı. selfservicerepair.com üzerinden yedek parçaları satın alabilecek kullanıcılar, kılavuzlar yardımıyla telefonlarını kendi başlarına tamir edebilecek.


Kişileri Yalnızca Yüz İfadelerine Göre Yargılayan Yapay Zeka Geliştirildi


Princeton, Şikago Üniversitesi ve Stevens Teknoloji Enstitüsü ekiplerinin yaptığı çalışmada, bilim insanları, "akıllı, dindar, güvenilir ve dışadönük" gibi 34 farklı yargı kategorisi belirleyerek, 1000'den fazla fotoğrafa yapılan 1 milyondan fazla değerlendirmeyi topladı.


İnsanların yüzlerinin fiziksel görünümü, makine öğrenmesi aracılığıyla bir algoritmaya dönüştürüldü.


Araştırmacılar, teknolojiyi daha güvenlikli hale getirebilmek için patent alırken, algoritmanın önceden onaylanmış etik amaçlarla kullanılabilmesini sağlamak amacıyla lisans verecek bir girişim de oluşturuyor.


Jack Dorsey’in ilk tweetinin NFT’si 48 milyon dolara tekrar satışa çıkarıldı.


Jack Dorsey, 2006 yılında “Twittr’ımı kuruyorum” (“just setting up my twttr”) tweeti ile Twitter tarihinin ilk tweet’ini atmıştı. Bu tweet’in NFT versiyonu geçen sene 2.9 milyon dolara satılmıştı. Tweet’i satın alan iş adamı Sina Estavi, NFT'sini tam 16 kat fazla değere satışa çıkardı. Estavi, elde edeceği gelirin de yüzde 50'sini hayır kurumuna bağışlayacağını söyledi.Paylaş

Diğer Makaleler