MENU
Ara
EN
MAKALE

NFC Nedir? Telefonda NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

#Bilgi Teknolojileri
01 Mart 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

NFC Nedir? Telefonda NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?


Gelişen teknolojinin getirdiği gereksinimler ile günümüz de birçok farklı uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalardan birisi de NFC’dir. Peki NFC nedir ve NFC nasıl aktifleştirilir?

Neredeyse tüm akıllı telefonlarda bulunan NFC teknolojisi, minimum pil ve işlem gücü kullanırken cihazınızın işlevselliğini de artıran bir sistemdir. Ayrıca, eşler arası ödeme ve veri aktarımı uygulamalarında yaygın olarak kullanılmasına rağmen NFC'nin hayatınızı kolaylaştırabilecek daha birçok uygulaması da bulunur.

Özellikle pandemi sürecinde temassız işlemler için bu teknoloji yaygın şekilde kullanılmıştır. Peki NFC özelliği nasıl çalışır? Bu yazımızda, telefonunuzda NFC özelliğinden nasıl yararlanabileceğinizi ve “telefonumda NFC var mı?” gibi konuları ele alacağız.

NFC Özelliği Nasıl Çalışır?


Near Field Communication (NFC), Türkçede Yakın Alan İletişimi anlamına gelmektedir. Bu sistem, telefonunuzun yakınında bulunan bir başka cihazla temas etmeden iletişim kurmasını sağlar. Ayrıca, kablosuz bağlantı ile yapılan bu işlem temassız olarak gerçekleşir.

NFC, cihazlar arasında çift yönlü bir bağlantı oluşturarak her iki cihazın da birbirine basit komut bilgileri göndermesini sağlar. Böylece NFC için herhangi bir internet bağlantısı gerekmez ve bu özelliğin kullanımı herhangi bir şekilde ücrete tabi değildir. Kredi veya banka kartlarınızın bağlı olduğu mobil bankacılık uygulamalarında NFC ile işlem ayarlarını görebilirsiniz. Peki NFC hangi işlemlerde kullanılabilir? Bu işlemler aşağıdaki gibidir:

1. Telefon numarası alma ve gönderme işleminde

2. Fotoğraf alma ve gönderme işleminde

3. Belge alma ve gönderme işleminde

4. Konum alma ve gönderme işleminde

5. Başkasının telefonunda uygulama açabilme

6. Ödeme yapma

7. NFC etiketleriyle bağlanma

8. Bluetooth cihazlara bağlanma

Ayrıca, bluetooth'tan farklı olarak NFC’de verileri aktarmak için herhangi bir manuel eşleştirme işlemi gerekmez. Bu sistem ile iki cihaz arasında iletişim kurabilirsiniz.

NFC Hangi Telefonlarda Kullanılabilir?


NFC özelliği, telefonlar arası bağlantı kurmaya yarayan bir özelliktir. Yakın Alan İletişimi anlamına gelen NFC; telefonların, tabletlerin, dizüstü bilgisayarların ve diğer cihazların kolayca veri paylaşmasına yardımcı olur. Bu sistem, Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) teknolojisinden uyarlanan bir sistemdir. RFID teknoloji ile yeni model telefonlarda istediğiniz dosyaları başka bir NFC teknolojisine sahip telefon ile kolayca paylaşabilirsiniz. Böylece hızın ve zamanın çok değerli olduğu günümüzde, dosya aktarımlarını hızlıca yapabilir ve zaman kazanabilirsiniz.
Her telefonda bulunmayan bu sistem, genelde düşük modelli cihazlar hariç akıllı telefonlarda bulunan bir sistemdir. Bu sistem, NFC özelliği aktif olan iki akıllı telefon birbirlerine yakınken veri gönderimi sağlar. Peki “Telefonumda NFC var mı ve NFC hangi telefonlarda kullanılır?” NFC teknolojisinin kullanıldığı android sürümlerini sizlerle paylaşıyoruz;

Cihazınız Android 4.4 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsa Google Pay'i kullanabilirsiniz.

Android 4.4 ile Android 9.0 arasında çalışan Android telefonlar, bir mesaj veya dosya alışverişi için Android Beam'i de kullanır. YouTube videoları, iletişim bilgileri, belirli web sayfaları ve çok daha fazla bilgiyi başkalarına iletebilirsiniz.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun