MENU
Ara
EN
MAKALE

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 TED Teknoloji Konuşması

01 Şubat 2022
20 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 TED Teknoloji Konuşması


TED konuşmaları, birçok alanda oldukça güzel bilgilerin paylaşıldığı ve insanların çeşitli konularda bilgi sağlayan konferans türlerinden biridir. Buna ek olarak, alanında deneyimli olan kişilerin perspektifinden fikirler tartışılmaktadır. Belirli bir konuya yönelik fikirler almak her zaman insanlar için geliştirici etkiler oluşturmaktadır. Peki teknoloji TED konuşmaları ve en çok izlenen TED konuşmaları nelerdir? TED talks nedir?


Geçmişten günümüze, birçok insanın katılım sağladığı TED konuşmaları herkes tarafından mutlaka dinlenmesi gereken önemli konuşmalardandır. Buna ek olarak, alanında yetkin olan konuşmacılardan farklı bilgiler edinmek de oldukça faydalıdır.


Bu yazımızda tüm bu sorunları çözebilmek için “Teknoloji TED konuşmaları, en çok izlenen TED konuşmaları ve TED talks (TED konuşması) nedir?” konularını ele alacağız.


Birbirinden Faydalı 10 TED Teknoloji Konuşması


Teknoloji TED konuşmalarının en faydalı yönü, daima birbirinden farklı konuları kapsayacak şekilde yapılmalarıdır. Buna ek olarak, bu konuşmalarda bilimden teknolojiye ve sanata kadar birçok alanda TED talks düzenlenmektedir. En çok izlenen TED konuşmaları şu şekildedir:


1. Yıldızlara ulaşılabilir mi? – Philip Lubin,


Astrofizikçi Philip Lubin, insanlığın ilk yıldızlararası görevlerini mümkün kılan küçük uzay araçlarını hareket ettirmek için lazer kullanmanın müthiş potansiyelini tartışıyor. Kısacası, konuşmanın teması adından da anlaşıldığı üzere yıldızlara ulaşmaktır!


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


2. Doğanın biyolojisini yeniden canlandırmak- Thomas Crowther,


Ekolojist Thomas Crowther, biyolojik çeşitliliğin, Dünya'daki yaşamın ve hasar görmüş gezegenimizi yeniden canlandırmanın anahtarı olduğunu söylüyor.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


3. Yaşadığımız gezegeni düzeltmek – Prens William


Prens William'ın bu konuşması, oldukça popüler konuşmalardan birisidir. Ayıca, gezegenimizdeki problemleri iyileştirmemize yardımcı olacak ve aydınlatacak fikirler veren bir TED talks örneğidir.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


4. Pandeminin yakın geleceği şekillendirmesi – Bill Gates


Bill Gates aşı araştırmaları için senaryo planlamasından sağlık çalışanlarının eğitimlerine, bütün iyi fikirlerin pratiğe geçirilmesini öneren bir TED konuşması hazırladı.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


5. Yaratıcı olmanın yolları – Ethan Hawke,


Hayatını şekillendiren anları yansıtan aktör Ethan Hawke, sizi kendi yaratıcılığınızı keşfetmeye davet ediyor. Böylece kendisinin ilham aldığı konuları dinleyiciler ile paylaşıyor.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


6. Yapay zekanın tehlikeli yönleri – Janelle Shane,


Yapay zekâ araştırmacısı Janelle Shane, yapay zekanın tehlikesinin bize karşı beklentilerimizi karşılaması olduğunu söylüyor. Ayrıca, AI'nın neden henüz gerçek beyinlere denk gelmediğini konuşmasında ele alıyor.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


7. İlk kara delik görselinin ardındakiler – Sheperd Doeleman,


Doeleman, bu konuşmasında ilk defa çekilmiş olan kara delik görselleri ve kara delik üzerine bir konuşma performansı sergiliyor.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


8. Uzaya teleskop fırlatmanın bedelleri – Erika Hamden,


TED Üyesi ve astronom Erika Hamden, uzayın en ucundaki yıldızların nasıl oluştuğuna dair ipuçları arıyor. Ayrıca, ipuçlarını arayan bir teleskop olan FIREBall'u inşa eden ekibe liderlik ediyor.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


9. Yeni proteinlerin tasarlanmasıyla elde edilebilecekler – David Baker,


Proteinler dikkate değer moleküler makinelerdir. Ayrıca, daha önce doğada hiç görülmemiş fonksiyonlara sahip yenilerini tasarlayabilseydik? David Baker, geleceğe dair bu olağanüstü fikir ile Protein Tasarım Enstitüsü'ndeki ekibini anlatıyor. Ekip çalışmasıyla nasıl sıfırdan tamamen yeni proteinler yarattığını ele alıyor.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız


10. Ay uydusu nereden ve nasıl geldi? - Sarah T. Stewart,


Dünya ve Ay, aynı maddelerden yapılmış tek yumurta ikizi gibidir. Cevapları öğrenmek için bu TED talks örneğini dinleyebilirsiniz. Kısacası Stewart, bu konuşmasında Ay'ın evrendeki yerini ele alıyor.


Konuşmayı İzlemek için Tıklayınız

Paylaş

Diğer Makaleler