MENU
Ara
EN
MAKALE

Mr. Robot Ne Anlatmak İstiyor?

#Siber Güvenlik
01 Haziran 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Mr. Robot Ne Anlatmak İstiyor?


Atmosferi, farklı çekim planları, oyuncuları, müzikleri, karakterleri, sosyal ve ekonomik eleştirileri ile Mr. Robot son dönemlerin en merak uyandıran dizilerinden birisidir. Psikolojik-dram kategorisinde yer alır. Dizinin ana karakteri olan Elliot Alderson, (Rami Malek) gündüz genç bir siber güvenlik mühendisi, gece ise bir siber korsandır. Çocukluk çağından itibaren aile içi şiddete maruz kalan Alderson, psikolojik sorunları ile mücadele eden bir gençtir. Bu psikolojik sorunların izleri siber korsanlık ile uğraşırken de görülmektedir. Bir gün yer altı hacker grubu olan F-society’e katılması ile hayatı değişir. Peki, Mr. Robot ne anlatıyor? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.


Mr. Robot Ne Anlatıyor?


Elliot Alderson sabahları siber güvenlik şirketinde çalışan sıradan ve içine kapanık biridir. Alderson, geceleri ise kötüler ile yüzleşen ve adalet sağlayan bir hackerdır. Bir gün çalıştığı şirkete saldıran bir hacker grubu olan “F-Society” ile yolları kesişir. Grubun lideri olan Mr Robot, Elliot’ın F-Society’ye katılmasını teklif eder. Tüm bunlar ise sadece tek bir görev içindir. Bu görev Evil Corp’u yok etmektir.


Mr Robot, Elliot’ın yarattığı bir kişilikten daha fazlasıdır. Bu durum ise aslında ne kadar duygusal bir kişiliğe sahip olduğunu göstermektedir.


Mr. Robot Dizisinin Topluma Bakış Açısı


Mr. Robot ne anlatıyor konusundan sonra en çok merak edilen konulardan diğeri ise dizinin toplumsal bakış açısıdır. Toplumun kimseyi önemsememesi ve bireyselliğin ön planda oluşu Elliot’a yardım eden bir el olmayacağının göstergesidir. Bu nedenle Elliot, toplumdan umudunu keserek yozlaşmalarına seyirci kalıyor. F-Society ile aynı zihniyete sahip oluşu da aslında onu bu gruba çeken bir sebeplerden birisidir. Toplumu bu şekilde yozlaştıran kötülüğe son verilirse her şeyin eskisi gibi olabileceğine inanıyor. Tüm bunların sonucunda toplumun yozlaşmasının sebebi tek bir güç tarafından yönetilmesidir. Bu durum ise kimsenin bireysel fikrinin olmadığını ve yalnızca gücün peşinden koştuğunu göstermektedir.


Neden Mr. Robot’u İzlemelisiniz?


Teknoloji tutkunlarının mutlaka izlemesi gereken dizilerden birisi de Mr. Robot dizisidir. Bu kadar popüler olmasının temel nedenlerinden birisi de toplumsal eleştiriyi teknoloji ile yapmasıdır. Peki, Mr. Robot ne anlatıyor ve neden izlemelisiniz? İşte Mr. Robot izlemenizi gerektiren detaylar:


1. Hacker Kültürüne Yakından Bakış:

Kodlamaları ve teknik konuları öğrenmek için kendinizi yeteneksiz görüyorsanız bir Facebook hesabını dahi hackleyemezsiniz. Bu tür dizi ve filmler hacker kültürünü abartmaktadır. Bunun yanı sıra Mr. Robot ise adaleti sağlamak için suç işleyen bir karakterdir. Ayrıca çok fazla teknik jargon kullanılmaması da kafa karışıklığını önlemektedir.


2. Sosyal Eleştirinin Ön Planda Olması

Birçok dizi veya program, yeni, önemli konulara değinmek istemekte ve bunu çeşitli yollara başvurarak yapmaktadır. Bunun yanı sıra Mr. Robot ise bu duruma kendi tarzıyla yön veren bir dizidir. Bu dizi gerçek hayatla ilişkili pek çok konuya değinmektedir. Bu konular; yolsuzluk ve açgözlülük gibi konulardır. Dizide hem toplumun hem de insanların toplumsal yönden eleştirilmesi söz konusudur.Paylaş

Diğer Makaleler

01 Aralık 2023
6 dk
MAKALE

Engelli Bireyler İçin Yenilikçi İcatlar: Hayatı Kolaylaştıran Teknolojik Çözümler

Makalenin devamını okuyun
#Digital Transformation
16 Kasım 2023
8 dk
MAKALE

Dijital Dünyada Çocuk Hakları: Koruma Yolları ve Bilinçli Kullanım

Makalenin devamını okuyun