MENU
Ara
EN
MAKALE

Metaverse'de Mağaza Açmak Ne İşe Yarar?

#Sanallaştırma
01 Mart 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Metaverse'de Mağaza Açmak Ne İşe Yarar?


Metaverse kelimesi, “meta” (öte) ve “universe” (evren) sözcüklerinin birleşiminden türetilen bir sözcüktür. Metaverse; sanal dünyanın, artırılmış gerçeklik ve gelişmiş fiziksel gerçeklik ile kalıcı hale getirilmesi sonucu oluşan kolektif bir dünyadır. Peki Metaverse mağaza nedir, Metaverse mağaza nasıl açılır ve Metaverse’de mağaza açmak hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?


Şu an için 10-15 yıl içerisinde kurulması beklenen bu dijital evren birçok yaşam kolaylığı sağlayacak. Örneğin, almak istediğiniz bir kıyafeti üzerinizde görebilecek veya satın alacağınız bir mobilyayı artırılmış gerçeklik ile evinize uygulayabileceksiniz. Ayrıca markalar, sanal mağazalar satın alıp tüketicilere hem dijital hem fiziksel ürünler satma imkânına sahip olacak.


Gerçeğe yakın bir sanal evren olan Metaverse, insanların dijital karakterler ile temsil edildiği bir sanal dünyadır. Bu sanal dünya, içindeki toplumun karar ve eylemlerine bağlı şekilde sürekli olarak büyür ve gelişir. Bu sayede, İnsanlar tamamen sanal olarak Metaverse'e girebilecek ve artırılmış karma gerçeklik yardımı ile fiziksel alanlarda mağazalardan alışveriş yapabilecek. Peki Metaverse mağaza nasıl açılır ve Metaverse’de mağaza açmak mümkün mü? Bu yazımızda, Metaverse mağaza nasıl açılır ve Metaverse’de mağaza açmak hakkında bilmeniz gerekenleri ele alacağız.


Metaverse'de Mağaza Açmak Mümkün Müdür?


Bir sanal gerçeklik gözlüğü ile ürünleri inceleme fırsatı sağlayan platformlara Metaverse mağaza denir. Dünyada bazı Metaverse AVM’ler bulunmaktadır. Ayrıca, bunlardan en bilineni de Metaverse gökdeleni Bloktopia’dır.


Şu an dünyada Metaverse mağaza açmak önemli trendlerden biri haline geldi. Peki Metaverse mağaza nasıl açılır? Metaverse mağaza açma adımları aşağıdaki gibidir:


1. Sanal dünya mantığını anlamak:

Metaverse, sanal dünyada algısal olarak her türlü davranış ve hissi yaşatmaya dönük bir evrendir. Günümüzde hala eksikleri olan bu evren, Decentraland ve Bloktopia gibi bazı platformlar ile daha gelişmiş durumdadır. Metaverse mağaza açmak ve işinizde başarılı olmak için sanal dünya mantığını anlamalısınız. Ayrıca, iş planınızı da bu mantık çerçevesinde şekillendirmelisiniz.


2. 3D modelleme:

Metaverse bir mağaza açmanız için ciddi bir 3D modelleme bilginiz olması gerekir. Buna ek olarak, 3D modelleme bilginiz yoksa mağazanızın tasarımını bu iş ile ilgilenen bir profesyonelden yardım alarak da yapabilirsiniz. Genel olarak konu hakkında bilgi sahibi olmanız teknolojinin gerisinde kalmamanıza da yardımcı olur.


3. Sanal evreninizi kurmak:

Sanal evreninizi kurmak için Decentraland veya Sandbox gibi bir platformdan sanal arsa satın alabilirsiniz. Bu sebeple, kurduğunuz mağazanın kendi sisteminize entegrasyonu mümkün olmaz. Bu durumda kendi mağazanızı tasarlamanız daha mantıklı bir çözüm olacaktır. Bunun için ise Unity programını öğrenmeniz gerekir.


4. Mağazanızı ve ürünleri 3D olarak tasarlamak:

3D tasarım için en ideal programlardan biri Unity’dir. Bu program sayesinde kendiniz tasarım yapabilirsiniz. Ayrıca, bu programlar ile hazır tasarımları düşük ücretler karşılığında satın alıp kendi projenize ekleyebilirsiniz. Özgün ve dikkat çekici mağaza ve ürünler ile Metaverse mağazanızın ilgi çekmesini sağlayabilirsiniz.


5. Ürünlerinizi yansıtmak:

Ürünlerinizin özgün olması için bire bir benzerini 3D olarak tasarlayabilirsiniz. Bu durum, sizi bir adım öne taşır ve potansiyel kitlenizi etkilemenize yardımcı olur.


6. Uygulamanızı NFT sistemiyle bağlantılı duruma getirmek:

3D tasarımınızın her biri parselini bir NFT ile eşleştirmelisiniz. Bunun için ücretsiz NFT oluşturma aracı olan Rarible sistemini kullanmanız yeterli olacaktır.


7. Tasarımınızı web sitenize uyarlamak:

Tasarım sürecinizde çevrim içi Artsteps tarzı bir uygulama kullandıysanız bu tasarımı web sitenize uyarlamak kolay olacaktır. Tasarım kendinize aitse biraz programlama dili öğrenmeniz veya bir web tasarımcısından yardım almanız gerekir.


Paylaş

Diğer Makaleler