MENU
Ara
EN
MAKALE

Metaverse Nedir?

#Sanallaştırma
01 Ocak 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Metaverse Nedir?


Metaverse bilinen genel ismiyle sanal evren; insanların hiçbir fiziksel çaba harcamadan artırılmış sanal gerçeklik cihazları ile tamamen zihinsel olarak kendilerini hissettikleri algısal evren olarak tanımlanmaktadır. Bu evren bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir ortamda deneyimlenmesini de sağlar. Günümüzde en önemli metaverse yatırımcılarının başında sanal gerçeklik cihazları üzerine çalışan Oculus şirketini 2 milyar dolara alan Facebook gelmektedir. Bu alanda Facebook ve Microsoft gibi önemli yazılım şirketleri metaverse geliştirme için özel olarak yatırım yapmaktadır. Aynı zamanda Roblox gibi oyun platformları da bu alanda büyük arge yatırımlarını da gerçekleştirir. Metaverse, ilk kez 1992 senesinde tasvir edilmiştir. Snow Crash ismindeki bilim kurgu romanında geçen ve sanal gerçeklik evreni olarak tanımlanan Metaverse, AR/VR uygulamalarının yaygınlaşmasıyla tekrar popülerlik kazandı.


Metaverse Nedir, Ne Anlama Gelir?


Metaverse, genel olarak tüm sanal dünyaların, internet üzerindeki içeriklerin arttırılmış gerçeklik ve blockchain teknolojiler ile birleştirilmesi neticesinde ortaya çıkmıştır. Sanal ve gerçek dünyaların eş zamanlı şekilde tecrübe edilebildiği bir boyut denilebilir. Metaverse dünyası içerisinde sanal & gerçek gibi keskin ayrımlar söz konusu değildir. Metaverse boyutu, teknoloji ile gelişir. Bundan dolayı metaverse evrenine dair birçok konu henüz varsayımdan ibarettir. Bunun sebebi Metaverse evrenini tam anlamıyla oluşturabilecek bir teknolojik altyapının henüz tamamlanmamış olmasıdır. Bunun yanı sıra Metaverse boyutunu oluşturan AR / VR teknolojileri, MMO (mass multiplayer online) oyunlar, dijital sanal ikizler (dünyanın 3D taranmış sanal kopyaları), NFT tabanlı sanat eserleri ve blockchain uygulamaları gibi bileşenleri uzun süredir aktif olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı da tüm bileşenler sayesinde metaverse hakkında varsayımlarda bulunabilmektedir.


Metaverse Projeleri


Metaverse yalnızca Facebook ile değil; Microsoft, Epic Games, Roblox ve Nvidia gibi teknoloji liderleri tarafından da uzun süredir geliştirilen projelerdir. Örnek vermek gerekirse Epic Games 2021 senesinde yalnızca Metaverse alanındaki çalışmalar için 1 Milyar Dolar tutarında yatırımı aldı. Öte yandan 2020 senesinde Fortnite içerisinde düzenlenen Travis Scott konserine 12.3 milyon oyuncu anlık şekilde katılarak gelecekte konserlerin nasıl olacağına dair bir canlandırma da yapıldı.Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun