MENU
Ara
EN
MAKALE

Mayıs ayı Teknoloji Arenası

06 Haziran 2022
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

TEKNOLOJİ ARENASI


Mayıs Ayının Öne Çıkan Teknoloji Başlıkları


• Meta, WhatsApp Business Üzerinden Reklam Yayınlama Özelliğini Aktif Ettiğini Açıkladı

• Bir Devrin Sonu: Alexa Kapandı

• Instagram, Yeni “Amber Alert” Özelliğini Kullanıma Sundu

• Sosyal Medya Yasasına Yeni Düzenlemeler Getiriliyor

• Yerli E-Pasaport Geliyor

• Dijital Türk Lirası Gelecek Sene Uygulamaya Geçecek

• İnsanlığın Tüm DNA’sı Bir Odada Depolanabilir mi?

• 17 Mayıs’ta Dijital Oyunlar Semineri ve Çalıştayı Gerçekleşti: 2021 Yılında En Çok Yatırımı Türk Oyun Sektörü Aldı

• PlayStation Özel Oyunu, Netflix Dizisi Oluyor

• Star Wars'un Sevilen Oyunu Çok Yakında Nintendo Switch'e Geliyor

• Fransa, Oyun Sektöründe İngilizce Jargonu Yasakladı


Meta, WhatsApp Business Üzerinden Reklam Yayınlama Özelliğini Aktif Ettiğini Açıkladı


WhatsApp uygulamasının iş odaklı sürümü WhatsApp Business’a reklam verme özelliği geldi. Bu güncelleme sayesinde kullanıcılar, Facebook kitlesine de pratik yoldan reklam yayınlayabilecek. Facebook’tan reklam verme özelliği aslında Meta Business’ta zaten yer alıyor. Yeni özellik ile birlikte, müşteriler Facebook üzerinden satıcıyla direkt WhatsApp sohbeti başlatabilecek.


Bir Devrin Sonu: Alexa Kapandı


İnternet sitelerinin sıralamasını sunan en popüler ve ücretsiz araçların başında gelen Alexa, 1 Mayıs 2022 itibarıyla kapatıldı.

E-ticaret şirketi Amazon, ticaretin yanı sıra internet hizmetleri ve farklı sektörlerde yenilikçi teknolojiler de geliştiriyor. Şirketin bu araçlarından biri de 25 yıl önce kurulan ve 20 yıldır internet sitelerinin analizini yapan Alexa hizmetiydi. Alexa, içerik araştırması, anahtar kelime analizi, sayfada geçirilen vakit, yönlendirmeler gibi birçok alanda veriler sunuyordu.

Alexa.com, artık yeni abonelik veya müşteri kabul etmeyecek. Amazon API’ları ise 8 Aralık 2022 tarihinde kullanılamaz hale getirilecek.


Instagram, Yeni “Amber Alert” Özelliğini Kullanıma Sundu


Instagram, kaybolan çocuklar için ‘’Amber Alert’’ adında bir özellik geliştirdi. Bu güncelleme ile birlikte arama lokasyonunda bulunan kullanıcılara uyarı gönderilebilecek ve kayıp bildirimi olarak paylaşılabilecek.


Sosyal Medya Yasasına Yeni Düzenlemeler Getiriliyor


TBMM'de sunulan sosyal medya yasası ile birlikte internette yalan haber paylaşımı yapan kişilere hapis cezası getirildi. Sosyal medya yasasına yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu eklenmesine karar verildi ve bu düzenleme kapsamında internette yanıltıcı bilgi paylaşanlara 3 yıla kadar hapis cezası uygulanabilecek.


İnsanlığın Tüm DNA’sı Bir Odada Depolanabilir mi?


2003 yılında, insanların ilk kez Ay’a ayak basmasına eşdeğer görülen çığır açıcı bir gelişme yaşanmıştı: Uluslararası bir çalışma olan Human Genome Project (HGP) kapsamında insan genomu, 3 milyar DNA harfinin tamamı dahil olmak üzere başarıyla tanımlanmış ve sıralanmıştı. Bunu takip eden yıllarda, ek varyantlar da eklenmişti. Şimdiyse Elon Musk, yaşayan tüm insanların DNA diziliminin son derece küçük bir depolama sistemine sığmasının olası olduğunu söyleyerek bu konuyu tekrar gündeme getirmiş oldu. Projenin mümkün olup olmayacağı tartışılırken tüm insanlığın DNA dizilimini bir yerde toplamak potansiyel bir tehlike olarak da görülüyor.


Yerli E-Pasaport Geliyor


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü basın toplantısında, yerli üretim e-Pasaport, yeni e-Sürücü belgesi ve e-Mavi kart tanıtımı gerçekleştirildi. İlk defa Turkey yerine Türkiye ibaresinin yer alacağı çip destekli yerli pasaportlar, Ağustos 2022 itibarıyla seri üretimde olacak.

Pasaportun tasarımı, her sayfasında Türkiye’nin farklı şehirlerine ait tarihi ve kültürel değerlerine yönelik görsellerin yer alacağı şekilde düzenlenecek. Ayrıca yeni e-Pasaportlarda, daha önce 5 yıl olan yeşil pasaport geçerlilik süresi, yeni nesil yerli e-Pasaport ile 10 yıla çıkacak.


Dijital Türk Lirası Gelecek Sene Uygulamaya Geçecek


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Türkiye’nin öncü teknoloji kuruluşlarının yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde "Blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacaktır" ifadeleri yer aldı.

Dünyada birçok devlet dijital paraya doğru atılımlar gerçekleştirirken, Türkiye de dijital para piyasasına merkez bankası ile girmeyi hedefliyor.


17 Mayıs’ta Dijital Oyunlar Semineri ve Çalıştayı Gerçekleşti: 2021 Yılında En Çok Yatırımı Türk Oyun Sektörü Aldı


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ev sahipliği yaptığı çalıştayda, Türkiye’de dijital oyunlardan elde edilen gelirin 880 milyon $’dan 1.2 milyar $’a yükseldiği açıklandı. Bir önceki yıla göre oyun sektörüne yapılan yatırımlar 20 kat artarak 13,1 milyon dolardan, 266 milyon dolara yükseldi. Türk oyun sektörü 2021 yılında en çok yatırım alan sektör oldu.


PlayStation Özel Oyunu, Netflix Dizisi Oluyor


PlayStation’ın aksiyon-rol yapma oyunu Horizon Zero Dawn, Netflix’te bilim-kurgu dizisi olarak yer almaya hazırlanıyor. Kıyamet Sonrası Dünya temasındaki oyun, yine bu konu özelinde bir diziye çevrilecek. Yeni dizinin animasyon mu yoksa canlı-çekim (live-action) mi olacağı şimdilik belirsiz.


Star Wars'un Sevilen Oyunu Çok Yakında Nintendo Switch'e Geliyor.


Star Wars Celebration etkinliğinde, serinin 2005 yılında piyasaya sürülen popüler RPG oyunu Star Wars: Knights of the Old Republic II: Sith Lords'un, Nintendo Switch'e geleceği açıklandı. 8 Haziran’da kullanıcılara sunulacak oyun, iyileştirmelerle birlikte gelecek. The Phantom Menace filminin 4.000 yıl öncesinde geçen oyunda bir DLC setinin geleceği de eklendi.


Fransa, Oyun Sektöründe İngilizce Jargonu Yasakladı


Fransa Kültür Bakanlığı, yaptığı açıklamada oyun sektöründe İngilizce kelime kullanımını yasakladığını duyurdu. Bakanlık, kendi dillerinin saflığını korumak adına mücadele verdiklerini sebep olarak gösterirken bu alanda sıklıkla kullanılan İngilizce kelimelerin Fransızca karşılıklarını da yayınladı. Örneğin, bundan sonra ”pro-gamer” yerine “joueur professionnel”, “streamer” kelimesi yerine de “joueur-animateur en direct” kullanılacak.

Ülkenin resmî gazetesinde yayınlanan yeni düzenleme, devlet kurumlarındaki çalışanlar için zorunlu hale geldi.

Paylaş

Diğer Makaleler