MENU
Ara
EN
MAKALE

Mayıs Ayı Teknoloji Arena'sı

01 Haziran 2023
8 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

• Google’dan Yardım Çağrısı

Google arama geçmişine göre duygusal kriz, intihar teşebbüsü gibi riskler barındıran kullanıcıların ailelerine önceden oluşturulmuş mesajları SMS olarak gönderip yardım çağrısında bulunacak.


• Adobe Photoshop’a Yapay Zeka Desteği

Adobe Photoshop, yapay zeka destekli yeni güncellemesini çıkardı. Uygulama tasarım dünyasının çalışmalarına hız katacak.


• Linkedin Kimlik Doğrulama Sistemi

Linkedin iş ilanlarında ilan veren kişinin kimliği hakkında onaylanmış bilgileri gösterecek. Bu sayede kişiler gerçek kişi ve kuruluşların ilanlarına başvuru yaptıklarından emin olacak.


• Google’dan Sürdürülebilir Temizlik

Google en az 2 yıldır oturum açılmayan hesapları kapatacağını duyurdu. Söz konusu kişisel hesaplar ve hesap içerikleri silinecek.


• GoArt Metaverse ve Türkiye Futbol Federasyonu'ndan Afet Bölgesi için Proje

Goart Metaverse platformu üzerinde 3D olarak tasarlanan sanal evren bulunacak. Bağış seçeneklerinin, TFF müzesi, deprem anıtı, ödül alanı ve oyun kurgusu içeren bir stadyum olacak. Oyundan elde edilecek tüm gelir, Omuz Omuza kampanyasına aktarılarak konteyner kente dönüşecek.


• Windows 11 Yeni Güncellemesi

Yeni güncellemeyle, Görev Çubuğu, Widget Panosu, Ayarlar ve Erişilebilirlik özellikleri gibi alanlarına iyileştirmeler sunulacak.


• G7 Zirvesi Yapay Zeka Gündemi

Hiroshima’da gerçekleşen G7 zirvesinde bir araya gelen dünya liderleri, yapay zeka teknolojileri konusunda bir araya geldi. Liderler, yapay zeka ile ilişkili felaket senaryolarını değerlendirerek bu teknolojilerin sebep olabileceği sorunları da ele aldılar. Telif haklarını ihlal etmesi konusu dikkat çekti. Dünya liderlerinin bir araya geldiği zirvede konu başlıklarından birinin yapay zeka olması, bu teknolojilerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.


• Youtube Story Özelliği Sonlandırıldı

Youtube, Shorts, Live (Canlı) ve Community (Topluluk) gibi özelliklerin platformdaki içerik oluşturuculara izleyicileriyle etkileşim kurmak için yeterli olduğunu öne sürerek Stories’i kullanımdan kaldırdığını belirtti.


• Dünyanın en güçlü Bilgisayarı FRONTIER

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nın Frontier süper bilgisayar sistemiyle TOP500, süper bilgisayar listesinde liderliğini bu senede sürdürüyor. Rakiplerinin, Frontier süper bilgisayarını yenmek için büyük ihtimalle yeni bir süper bilgisayar oluşturması gerekecek. HPE Cray EX235a mimarisini temel alan Frontier süper bilgisayarı AMD EPYC 64C 2GHz işlemcileri kullanıyor. Bilgisayara güç sağlayan 8.699.904 çekirdek bulunuyor ve 52.59 Gflops/watt verimliliğe sahip.Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun