MENU
Ara
EN
MAKALE

Kısa sürede tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken sanal sohbet robotu: ChatGPT

#Yapay Zeka
23 Mart 2023
16 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Kısa sürede tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken sanal sohbet robotu: ChatGPT


ABD merkezli yapay zekâ araştırma şirketi Open AI, sanal sohbet robotu ChatGPT’yi 2020’de kullanıma sunmuştu. Hangi dilde konuştuğunuzu algılayarak sizi bir insan gibi yanıtlayan, farklı programlama dillerini kullanan bu robot kısa sürede dünyanın gündemine oturdu.


GPT nedir?


GPT olarak kısaltılan Generative Pre-trained Transformer, soru yanıtlama, metin özetleme gibi özellikleriyle bilinen büyük dil modelinin (LLM, Large Language Model) sinir ağı olan, önceden eğitilmiş üretken dönüştürücü manasına geliyor.


ChatGPT-3 ve ChatGPT-4 versiyonlarının farkları neler?


30 Kasım 2022’de kullanıma sunulan, GPT-3 dil modeliyle üretilen ChatGPT-3, ChatGPT’nin kendisidir. Metin girişleri ve yanıtlarıyla sınırlı bir modeldir.


14 Mart 2023’te kullanıma sunulan Chat GPT-4 ise yazılımın en yeni sürümü.


Farklı komut istemleriyle eğitilen Chat GPT-4, daha nitelikli olgusal bilgiler sunar. Önceki modele göre muhakeme yeteneği daha gelişkindir. Diğer versiyondan en büyük farkı görüntüleri algılayabilmesidir, bu da çok modlu olmasından kaynaklanır. Bir giysi üzerindeki deseni tanımlama, bir spor salonu ekipmanının nasıl kullanılacağını açıklama, haritayı okuma gibi işlevleri gerçekleştirmiştir. GPT-4’ün sorulara doğru cevap verme olasılığını yüzde 40 daha fazla olduğu biliniyor.


Kullanım alanları neler?


Profesyonel ve akademik düzeyde içerik üretebilen ChatGPT-4, video üretimi, senaryo yazma, blog fikirleri üretme, kod ve uygulamalar yazma, sözleşme veya teknik inceleme okuma gibi alanlarda kullanılıyor.


Kimler kullanabilir?


ChatGPT ilk çıktığı zaman hesabını aktifleştiren herkesin kullanımına açıktı. Daha sonra talepler artmaya başladı ve kayıt olabilmek için bekleme listeleri yapıldı.


OpenAI’a kayıtlıysanız ChatGPT’yi kullanabiliyorsusnuz. ChatGPT Plus aboneliği almak için aylık 20 dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Bu ödemeyi yapanlar GPT-4’ü kullanabiliyor.

Paylaş

Diğer Makaleler