MENU
Ara
EN
MAKALE

Kasım Ayı Teknoloji Arena'sı

30 Kasım 2022
9 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Kasım Ayının Öne Çıkan Teknoloji Başlıkları


Kuşların Türlerini Cıvıltılarından Tanıyan Cihaz: Haikubox


Yapay zeka destekli Haikubox; kuş türlerini onların ötüşlerinden tanıyabiliyor, kullanıcıya onun takip etmek istediği türlerle ilgili bildirimler gönderebiliyor. Kuş gözlemciliğine ve kuş besleyiciliğine olan ilgi giderek artıyor. Dolayısıyla bu alandaki tasarımlar da çeşitlendi. Örneğin Bird Buddy gibi kuş türlerini tanıyıp görüntülerini kaydedebilen yapay zekalı kuş besleme üniteleri bile yapıldı. Şimdi kuş bilimi (ornitoloji) tutkunu sade vatandaşların çok seveceği bir başka yenilik var karşımızda. Haikubox isimli bu cihaz, başlıkta da belirttiğim gibi kuşları seslerinden tanıyan bir tür kuş Shazam’ı.


 Twitter’a Farklı Renkte Tikler Geliyor


Twitter'ın “Power to People” ismiyle hayata geçirmeye çalıştığı doğrulama sisteminin ilk denemesi başarısız olduktan sonra Elon Musk, önümüzdeki hafta geçici olarak yeni birçok renkli doğrulama sistemi sunacağını söyledi.


LinkedIn paylaşımları için yeni özellik!


Kullanıcılarına birçok hizmet sunarak platformun güncel kalmasını hedefleyen LinkedIn, şimdi yeni bir özellik daha sunuyor. LinkedIn, kullanıcıların gönderileri daha sonra paylaşmak üzere planlamasına olanak tanıyan yeni bir özelliği kullanıma sunuyor.


WhatsApp, yeni özellik geldiğinde size mesaj atacak!


Dünyanın dört bir yanında kullanılan anlık mesajlaşma platformu WhatsApp, yaptığı yeniliklerle kullanıcıların daha bir deneyim elde etmelerini sağlıyor. Platformun üzerinde çalıştığı son özellik ise masaüstü beta sürümünde ortaya çıktı. Şirketin üzerinde çalıştığı yeni özellik, platformun direkt olarak kullanıcılara mesaj göndermesini sağlıyor.


WhatsApp, uzun süredir test aşamasında olan özelliğini sundu


WhatsApp, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Anketler Burada başlığı altında “Artık grup sohbetlerinde karar vermek çok daha kolay ve çok daha eğlenceli.” yazarak gruplar için anket özelliğini duyurdu.


YouTube’dan içerik oluşturucularla iletişim sağlayacak yenilik


Sosyal medya platformu YouTube, içerik üreticilerin canlı yayınlar üzerinden etkileşim kurmasını sağlamak için Canlı Soru – Cevap özelliğini duyurdu. Yenilik, canlı yayın sırasında izleyicilerin soru sormasını sağlayacak. Kanal sahipleri, bu fonksiyonu kullanırken konuyla ilgili açıklama yaptığı sırada soruyu sabitleyebilecek.


Spotify'ın sesli kitap özelliği, 4 yeni ülke için kullanıma sunuldu


Online müzik yayını konusunda günümüzün en popüler platformu olan Spotify, kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Eylül ayında ABD için sesli kitap kataloğunu kullanıma sunan Spotify, sesli kitap servisinin büyüyeceğini duyurdu. Sesli kitap servisini ana dili İngilizce olan ülkelerde büyütmek isteyen Spotify, söz konusu özelliği Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya ve Yeni Zelanda ülkeleri için kullanıma sundu.


Instagram'dan NFT açılımı: İçerik oluşturucuların yakında kendi NFT'lerini oluşturabilecek ve satabilecek


Meta, Instagram ve Facebook'ta bir dizi yeni içerik oluşturucu güncellemesi sunduğunu duyurdu. Şirket, Instagram'daki içerik oluşturucuların yakında kendi NFT'lerini oluşturabileceklerini ve bunları hem Instagram'da hem de Instagram dışında doğrudan hayranlara satabileceklerini açıkladı. Bu güncelleme ile içerik oluşturucular, NFT'ler oluşturmalarına, sergilemelerine ve satmalarına yardımcı olacak bir araç setine erişebilecekler. Polygon, Meta'nın bu özellik için seçtiği ilk ortak.

Paylaş

Diğer Makaleler