MENU
Ara
EN
MAKALE

İdeal İnternet Hızı Kaç MBPS Olmalı?

#Wifi 6
#5G
01 Haziran 2022
12 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

İdeal İnternet Hızı Kaç MBPS Olmalı?


“İdeal internet hızı kaç olmalı?” sorusu, merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu konu, online platformların sunduğu avantajlardan en iyi şekilde yararlanmak isteyen kullanıcıların merak konusudur. İnternet kullanıcılarının deneyimini büyük ölçüde etkileyen internet hızı, kullanım amacı ve mekâna göre farklılık gösterir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda olması gereken internet hızı, sahip olmanız gereken minimum bağlantı hızı hakkında bilgi verir. Peki ideal internet hızı kaç mbps olmalı ve evde internet hızı ne kadar olmalı?


Evde internet kullanımında Video on Demand (VoD) platformlarının kaliteli bir görsel performans sunması için talep ettiği bağlantı hızını karşılamanız oldukça önemlidir. İlgili hızın karşılanamaması video kalitesini düşürür ve eş zamanlı olarak mobil cihazlarınızdaki bağlantı kapasitesinin de azalmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise çoklu işlemler esnasında bir web sitesine giriş yapmaya çalışırken dahi problem yaşayabilirsiniz. Bu durumu önlemek için ideal internet hızı kaç olmalı sorusunun cevabını bilmeniz gerekir. Bu yazımızda, ideal internet hızı kaç mbps olmalı ve evde internet hızı ne kadar olmalı gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.


İdeal İnternet Hızı Kaç Olmalı?


İyi bir internet deneyimine sahip olmak için belli bir hız limiti bulunmaz. Bu noktada ise genellikle 50 mbps ile 100 mbps hız aralığı oldukça iyidir. Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesi ile birçok farklı internet paketi, 100 ve daha yüksek mbps hız sağlamaktadır.


Evde İnternet Hızı Ne Kadar Olmalı?


Evdeki internet hızı ne kadar olmalı konusu ise merak edilen bir diğer konudur. Evde internet kullanımının büyük çoğunluğu; online olarak izlediğimiz videolar, diziler, filmler, dinlediğimiz şarkılar ve oynadığımız oyunlardan oluşur. Son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılan online dizi/film izleme platformları ile insanların internet ihtiyaçları artmıştır. Bu tarz bir internet kullanımında izlediğiniz videonun kalitesi, izleme süresi ve internet hızı izleme rahatlığınızı etkileyen faktörlerdendir. İdeal internet hızınıza karar verirken aşağıdaki iki ana faktöre dikkat etmeniz gerekir:


1. İnternet kullanan kişi sayısı,


2. İnternet kullanımı yapacak kişilerin ortalama internet kullanım ve indirme süreçleri.


Video ve film izlemek dışında internet üzerinden düzenli olarak indirme işlemi (download) gerçekleştiriyorsanız internet hızınız genellikle indirme hızınızı da etkilemektedir.

Genel olarak, 8 mbps bağlantı hızında online platformlarda gezinebilirsiniz. Bunun yanı sıra e-posta göndermek gibi günlük internet işlerinin çoğunu da yapabilirsiniz. Bu tür işler için yüksek internet hızı gerekmez. Bunun yanı sıra video izliyor, oyun veya dosya indiriyorsanız daha hızlı bir internet paketine ihtiyaç duyabilirsiniz.


Günümüzde, 16 mbps -50 mbps hızları arasındaki internet paketleri ideal görülmektedir. Bunun yanı sıra farklı internet hız aralığında saniyede yapılabilen indirmeyi gösteren örnekler ise aşağıdaki gibidir:


1. 8 mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 1 MB indirme yapmak mümkün

2. 16 mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 2 MB indirme yapmak mümkün

3. 24 mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 3 MB indirme yapmak mümkün

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun