MENU
Ara
EN
MAKALE

Huawei HyperReplication'ın Kullanım Amacı

#Yazılım
#Donanım
+3
08 Ocak 2021
4 dk
Semih Genç tarafından hazırlandı
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Huawei HyperReplication'ın Kullanım Amacı


Bu yazımda felaket kurtarma senaryoları için olmazsa olmaz replikasyondan bahsetmeye çalışacağım.

Veri depolama dünyasında replikasyonu; “ Diziler arasında verileri gerçek zamanlı olarak senkronize eden, veri tutarlılığını en üst düzeye çıkaran ve felaketler sırasında veri kaybını en aza indiren uzaktan çoğaltma teknolojisidir “ şeklinde açıklayabiliriz. Huawei replikasyon işlemini, katma değerli yazılımı HyperReplication lisansı aracılığı ile yapmaktadır.

Replikasyon; Senkron ve Asenkron replikasyon olmak üzere 2 şekildedir.
 
   • Senkron replikasyon: Veri tutarlılığı için tam koruma sağlamak amacıyla gerçek zamanlı olarak senkronize edilir ve bir felaket durumunda veri kaybını en aza indirilir. Veriler birincil LUN'a yazılırken, yazma isteği de ikincil LUN'a gönderilir. Hem birincil LUN hem de ikincil LUN bir yazma başarısı yanıtı döndürdükten sonra, depolama sistemi ana bilgisayara bir yazma başarısı yanıtı döndürür. Bu, birincil LUN ve ikincil LUN arasında gerçek zamanlı veri senkronizasyonu sağlar. 

   • Senkron replikasyon, yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresi gerektirir. Bu nedenle, senkronize uzaktan çoğaltma tipik olarak birincil cihazın ve ikincil cihazın birbirine bitişik olduğu DR senaryoları için kullanılabilir.


   • Asenkron replikasyon: Uzun mesafeli veri iletiminin gecikmesinden kaynaklanan servis performansı bozulmasını en aza indirmek için veriler periyodik olarak senkronize edilir. Veriler birincil LUN'a yazılırken, birincil site değiştirilen verileri kaydeder. Birincil LUN bir yazma başarısı yanıtı döndürdükten sonra, birincil site ana bilgisayara bir yazma başarısı yanıtı döndürür. Daha sonra, birincil LUN ve ikincil LUN arasındaki veri tutarlılığını sağlamak için veriler kullanıcı tanımlı tetikleme koşullarına bağlı olarak manuel veya otomatik olarak ikincil LUN ile senkronize edilir. 

   Asenkron replikasyon, yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresi gerektirmez. Bu nedenle, birincil cihazın ve ikincil cihazın birbirinden çok uzak olduğu veya ağ bant genişliğinin sınırlı olduğu FKM senaryoları için kullanılabilir.


   Huawei HyperReplication senaryolarına ve bu senaryolardaki avantajlarına bakacak olursak;

    ►Uzaktan yedekleme ve kurtarma senaryosunda; hizmet verileri kullanılamaz hale geldikten sonra uzak depolama sistemindeki yedekleme verilerini kullanarak hizmet verilerini kurtarabiliriz. Böylece birincil depolama ünitesindeki verilerin kullanılamaz hale gelmesi durumunda veri kaybı hasarı önlenmiş olur. 

   ►Hizmetler için süreklilik senaryosunda; hizmet verisini birincil depolamadan ikincil depolamaya hızlıca geçirmek ve hizmet sürekliliğini korumak amaçlanır. Böylece birincil depolamada oluşabilecek bir arıza durumunda hizmet kesintisinin neden olduğu hasarı önlenmiş olur. 

   ►Felaket kurtarma senaryosunda; servis veri kaybından veya bir felaket durumunda uzun bir kurtarma süresinden kaynaklanan hasarı önlenmiş olur.


   Huawei HyperReplication ile;

   • Kopyalama işleminin yol açtığı performans etkilerini önlemek için çoğaltma hızı manuel olarak ayarlanabilir.
   • İşlemleri kolaylaştıran tek tıklamayla FKM testi yapılabilir.
   • Tek tıklamayla arıza kurtarma, karmaşıklığı azaltır.
   • Sistem, çoğaltma hatası sırasında ikincil LUN'u anlık görüntüye geri döndürür (ikincil LUN'u kullanılabilir hale getirir) ve ana bilgisayar hizmetinin kurtarma süresini azaltır.
   • Üst seviye / orta seviye / giriş seviyesi depolama sistemleri arasında replikasyon işleminim yapabilir.
   Paylaş

   İçerikle İlişkili Markalar

   İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

   En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

   Arena Galaxy

   Arena Galaxy, ihtiyaçlara en iyi yanıtı verecek şekilde oluşturulan demo merkezi ile iş ortaklarını farklı bir deneyime davet ediyor
   Çözümü İnceleyin

   Diğer Makaleler

   #Ekoloji
   #Sürdürülebilir Enerji
   11 Mart 2024
   6 dk
   MAKALE

   Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

   Makalenin devamını okuyun