MENU
Ara
EN
MAKALE

HDD ve SSD Farkları Nelerdir?

#Veri Merkezi
01 Mayıs 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

HDD ve SSD Farkları Nelerdir?


Depolama alanına ihtiyaç duyan tüm teknolojik cihazların en önemli olan parçalarından birisi HDD (Hard Disk) ve SSD (Solid State Drive)’dir. Bu cihazların performansı; kullanım, fiyat, dayanıklılık, kapasite ve ses alanlarında değerlendirilir. HDD ve SSD farkı genellikle en çok merak edilen konulardan birisidir.


HDD ve SSD nedir sorusunu ele alacak olursak; hard disk, hayatımızda uzun zamandır var olan bir elektronik cihazdır. Hard diskten sonra ise geliştirilmiş bir sistem olarak SSD diskler hayatımıza girmiştir. SSD diskler performans açısından çok daha üstün konumda oldukları için HDD ve SSD arasındaki fark oldukça fazladır. Ayrıca bu farklardan birisi de HDD ve SSD hız farkıdır. Peki, HDD ve SSD özellikleri nelerdir, HDD ve SSD aynı anda kullanılabilir mi? Bu yazımızda, HDD SSD farkları ve HDD ve SSD hız farkı gibi konuları ele alacağız.


HDD Nedir ve Ne işe Yarar?


Bilgisayarınızı etkili bir şekilde kullanabilmeniz için çeşitli programlar yüklemeniz gerekir. HDD, bir çeşit depolama cihazıdır ve bilgileri depolamak için kullanılır. HDD, bilgisayar depolama birimi olan hard diskin kısaltmasıdır. Hard disk, dönen mil üzerinde bulunan parçalardan oluşmaktadır. Bilgisayara kaydedilen veriler ise aslında disk üzerindeki manyetik plakalara kaydolur.


HDD, iki veya daha çok plakanın üst üste dizilmesiyle oluşmaktadır. Bu plakalar, verilerin yazıldığı alanlarda yer alır. Hard disk, bir yandan bu plakaların alt ve üst yüzeylerine verileri kaydeder diğer yandan ise bir kafa ile bu verileri okur. HDD üzerinde sector adı verilen parçalar da bulunmaktadır. Sector ise bilginin saklandığı en küçük birim olarak tanımlanır.


SSD Nedir ve Ne İşe Yarar?


SSD, Solid State Drive kelimesinin kısaltmasıdır. SSD, dilimize “Katı Hal Sürücüsü” olarak çevrilmiştir. SSD’nin hareket edebilecek biçimde tasarlanması en önemli özelliğidir.


SSD üzerinde mekanik parçalar bulunmaz ve SSD diskler, bellek yongaları ile dahili devrelerden oluşur. Bu diskler hard disklerdeki gibi kafa mekanizmasına sahip olmadığı için çok daha sağlam ve uzun ömürlü olur. Bu özelliği ile çok fazla tercih edilen SSD diskler, masaüstü ya da dizüstü bilgisayar donanımlarının vazgeçilmezidir. Ayrıca yüksek okuma ve yazma hızına sahip olan SSD diskler, sıradan bir IDE diske göre 2 kat daha hızlıdır.


HDD ve SSD Arasındaki Fark


HDD ve SSD arasında birçok farklılık bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:


• HDD diskler, veri depolama işlemi için dönen diskler kullanır. SSD diskler ise hareketli bir mekanizmaya sahip değildir. Bu nedenle SSD diskler USB bellek cihazlarına benzer.


• HDD ve SSD karşılaştırma söz konusu olduğunda SSD diskler, HDD disklere göre daha hızlıdır. HDD diske sahip olan bir bilgisayar, SSD diske sahip olan bir bilgisayara göre daha yavaş çalışır.


• SSD disklerden veri kurtarmak HDD disklere göre daha zordur.


• SSD disklerin kapasitesi bellidir ve kapasitesi kadar veri işler. Kısacası SSD diskler optimum kapasiteye geldiklerinde kullanılamazlar.


• HDD diskler farklı parçalardan oluştuğu için hassastır. Bunun yanı sıra SSD diskler oynar parçaya sahip değildir ve sarsıntılara karşı daha dayanıklıdır.Paylaş

İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

Arena Galaxy

Arena Galaxy, ihtiyaçlara en iyi yanıtı verecek şekilde oluşturulan demo merkezi ile iş ortaklarını farklı bir deneyime davet ediyor
Çözümü İnceleyin

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun