MENU
Ara
EN
MAKALE

HBO Dizisi "Westworld" Gerçek Olabilir mi?

#Yapay Zeka
#Robotik Süreç Otomasyonu
+1
01 Temmuz 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

HBO Dizisi "Westworld" Gerçek Olabilir mi?


HBO’nun çok sevilen Westworld dizisi, farklı bir hayran kitlesine sahiptir. Bilim kurgu türünde bir başyapıt olan Westworld hakkında özellikle hayranları Westworld gerçek olabilir mi ve Westworld gerçek mi gibi sorular sormaktadır. Westworld, bilim kurgu dizisi olmasına rağmen gerçekleşme ihtimali yüksek bir senaryoya sahiptir. Bu nedenle insanlarda her zaman “Acaba?” düşüncesi oluşur. Peki Westworld dizisinin konusu nedir? ve Westworld dizisi gerçek olabilir mi? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.


Westworld Dizisinin Konusu Nedir?


1973'te Westworld filmi çıktığında, günün en büyük teknolojik gelişmelerinden biri, fare ve görsel ara yüz kullanan ilk masaüstü bilgisayar olan Xerox Alto idi. Hatta ilk cep telefonu görüşmesi dahi aynı sene yapılmıştı. İnsan gibi olan robotların üretimi fikri o kadar uzak bir fikirdi ki ancak bir bilim kurgu filminde görülecek bir olaydı.


Westworld dizisi, insanların farklı deneyimler için ziyaret ettiği bir eğlence parkında geçer. Parktaki yapay zekalı robotlarla etkileşim içinde olan insanlar, sanal ortamda deneyimlemektedir. 1973’te vizyona giren, aynı isimli filmin uyarlaması olan bu dizi ile izleyicilerinin aklına birçok soru gelmektedir.


Westworld Dizisinin Gerçek Olabileceğini Düşündüren Nedir?


1. Simülasyon


Westworld dünyasındaki simülasyon karakterler, günlük işlerini yaparken hiçbir şekilde varlıklarını sorgulamamaktadır. Bir simülasyon içinde yaşadıklarının farkında olmayan karakterler kendilerini gerçek dünyada gibi görür. Bilim insanları ve felsefeciler, böyle bir durumda yaşadığımız durumun gerçek mi yoksa simülasyon mu olduğunu ayırt etmemizin mümkün olmadığını düşünür.


2. Yapay zekânın kontrolü


Dizide tüm robotların hafızası her seans sonrasında silinmektedir. Yeni bir karakter geldiğinde ise bu robotlar tüm deneyimlerini unutup her şeye baştan başlıyor. Bunun yanı sıra bazı karakterler, geçmiş seanslarda yaşadıkları rahatsız edici detayları hatırlamaktadır.


3. Westworld dizisindeki robotların gerçekçiliği


Dizide robotların bir tür beyaz maddeden oluşturulduğuna tanık oluyoruz. Bunun yanı sıra robotların düşünce merkezinin bulunduğunu biliyoruz. Acı ya da zevk gibi duyguları nasıl deneyimlediklerini tahmin etmek ise oldukça güç. Günümüzde robotları insanlara benzetmek için yumuşak dış yüzey malzemeleri tercih edilmektedir.


4. Zihnimizi bir makineye yüklemek


Dizide insanoğlunun çözüm bulamadığı tek problem ölüm olarak belirtilmektedir. Bu durum ise ölmeden önce zihnimizi bir robot bedenine aktarma fikrine neden olur. Bunun yanı sıra henüz beynin tam olarak nasıl çalıştığını ve bilinci ortaya çıkarmasını anlamak imkânsız. Bazı bilim insanlarına göre insan zihnini bir robot vücuduna aktarmak mümkün değil.


Westworld Gerçek Olabilir mi?


Bilim insanları, uzun zamandır yapay kaslar geliştirmeyi hedefler. Bu kaslar elektriksel olarak tepki veren polimerlerden, karbon nano tüplerinden üretilmektedir. Gerçek kaslarla aynı şekilde hareket etme özelliğine sahiptir. Bunun yanı sıra şu ana kadar masrafının yüksek olması nedeniyle tercih edilmemişti. Bu durum değişmeye başladı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) bazı araştırmacılar, daha düşük maliyete sahip yeni bir tür yapay kas geliştirdi.


Araştırmacılar, bazı naylon lif türlerinin sadece ısı ile manipüle ederek yapay kas gibi hareket edebileceğini fark ettiler. Bunun yanı sıra ısıtıldıklarında, bu elyaflar uzunlamasına büzülerek çapları genişler. Ayrıca bükülmeler de meydana gelir. Konu ile ilgili araştırmalar ve çalışmalar ise hala devam etmektedir.Paylaş

Diğer Makaleler