MENU
Ara
EN
MAKALE

Haziran Ayı Teknoloji Arenası

04 Temmuz 2022
5 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

HAZİRAN AYININ ÖNE ÇIKAN TEKNOLOJİ BAŞLIKLARI


1. Kızılay, Meta’da Yer Alacak


Kızılay ile Meta ilk yardım ve afetlere hazırlık gibi konularda farkındalığı artırmak için çalışmalara başladı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde görüşme gerçekleştiren yetkililer toplumda duyarlılığı artırmak için Metaverse evreninde eğitimlere başlıyor.

Kurum, bireyleri doğal afetlere karşı hazırlamak için Metaverse tarafından sunulacak imkanlardan yararlanıyor. Kızılay’ın yapmış olduğu tüm uygulamalar, Metaverse tarafından örnek alınacak.

Kızılay’ın gerçekleştireceği projeler Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden ulusal derneklerin kullanımına sunulacak.


2. Microsoft Uyarıyor! Windows 8.1 için Yolun Sonuna Gelindi


2013 yılında Windows işletim sisteminin bir sürümü olarak tanıtılan Windows 8.1, yapılan açıklamalara göre 10 Ocak 2023 tarihinde sona eriyor.

Microsoft’un Windows 8.1’den Windows 11 ve 10’a ücretsiz yükseltme sağlamayacağını bildirmesinden dolayı, kullanıcıların yeni bir sürüm için satın alım işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor.

Microsoft, Windows 8.1’in 10 yıl öncesinin teknolojisine göre tasarlandığı, bu sebeple yeni işletim sistemine geçilmesi gerektiğini açıklıyor.


3. Meta Mağaza Açıyor: Avatars Store


Mark Zuckerberg Facebook üzerinden paylaştığı bir gönderi ile avatarlara özel bir mağaza açacağını duyurdu.

Kullanıcılar sahip oldukları avatarlarına bu sayede stil kazandırabilecek. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Dijital ürünler Metaverse’te kendinizi ifade etmenin önemli bir yolu ve yaratıcı ekonominin büyük bir itici gücü olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

Meta içerisinde kullanıcılara ücretsiz kıyafetler sunulmasına rağmen lüks giyim sektörünün birkaç ismi Avatars Store’da yer alacak.


4. Facebook Pay’in Adı Değişiyor, Yeni Adı Meta Pay


Metaverse için dijital bir cüzdan olarak konumlandırılmayı planlanan Meta Pay, kullanıcıların Metaverse’de ödeme yöntemlerini güvenli bir şekilde yönetmeyi amaçlıyor.

Gelecekte kullanıcılar dijital giysiler, sanat ve müzik gibi öğeleri satın alabilecek veya üretebilecekler. Ancak Mark Zuckerberg bu planın gerçeğe dönüşmesinin zaman alacağını ve protokollerin gerçekleştirilmesi gerektiğini iletiyor.

ABD’deki kullanıcılara sunulan Meta Pay bir süre sonra, diğer ülkelerdeki kullanıcılara da sunulacak. Meta, işletmelerin Instagram ve Facebook mağazalarını Meta mağazalarına dönüştürülmesini destekleyecek.


5. 20 Yıl Sonra Windows 98’e Güncelleme Geldi!


2 Haziran 2003 tarihinde Mars Express görevi için gönderilen uzay aracı MARSIS cihazı, yaklaşık 20 senedir Mars’taki su birikintilerinin araştırılması ve keşfedilmesinde oldukça önemli bilgiler öğrenilmesini sağladı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamada, Microsoft Windows 98 kaynaklı bir sorun yaşamadıklarını fakat yeni yazılım güncellemesi ile cihazı daha kullanışlı hale getirmek istediklerini belirttiler.

Ayrıca Mars Express, ESA’nın Mars için gerçekleştirdiği ilk görevi olma özelliğine sahiptir.


6. Gmail Tasarımı Mobil Uygulamaya Dönüyor


Google e-posta hizmeti Gmail için yeni arayüz oluşturdu. Oluşturulan bu arayüz sayesinde kullanıcılar birçok hizmete erişim sağlayabilecek. Bugüne kadar isteğe bağlı şekilde sunulan arayüz bu sefer varsayılan olacak.

Google sunmuş olduğu Gmail, Sohbetler ve Meet’i tek bir arayüzde birleştiriyor. Bu sayede kullanıcılar e-postalarını incelemek istediğinde Mail kısmını, video görüşmesi yapmak istediğinde Meet kısmını seçebiliyor olacak.

Tasarımda sol tarafa yeni bir menü eklenerek e-posta, sohbetler, Meet ve Space hizmetleri için ayrı ayrı menü oluşturuldu. Kullanıcılar dilerse, hizmetlerin Gmail ekranının sağ üst köşesinde yer alan Ayarlar bölümünden diledikleri hizmetlerin yerini değiştirebilecek veya kaldırabilecekler.


7. WhatsApp Görüntülü Aramada Avatar Dönemi


İlk olarak Facebook için çıkan Avatarlar, Instagram’ın ardından WhatsApp’ta da yerini almaya başlıyor.

Son çıkan Beta güncellemesiyle Avatarlar’a yeni bir özellik geliyor. Kullanıcılar WhatsApp üzerinden gerçekleştirdiği görüntülü aramalarda Avatar’a Geç seçeneğini seçebiliyor. Kullanıcılar böylece görüşmeye Avatar’ı ile devam edebilecek.

Henüz test aşamasında olan uygulama tamamlandığında kullanıcıların Avatar çıkartmaları gönderebilmesi ve Avatarlar’ını düzeltebilmesi bekleniyor.


8. Mozilla Firefox’a Yeni Gizlilik Özelliği Geliyor


Kullanıcılarına yeni özelliğini sunan Firefox, güvenlik ile ilgili bir özellik getirdiğini duyurdu.

Kullanıcıların internet üzerinde ziyaret ettiği sayfalarla ilgili karşısına çıkan reklamları Sorgu Parametre Sıyırması ile önlüyor. Bu sayede kullanıcıların ziyaret ettiği sitelere şirketler erişemiyor.

Bu özelliğin aktifleştirilmesi için Ayarlar bölümünden Gizlilik ve Güvenlik kısmına tıklayıp Gelişmiş İzleme Koruması seçeneğini sıkı olarak değiştirilerek aktif hale getirilecek.


9. Veri Merkezlerini Çalıştırmaya Yardımcı Olmak için Yapay Zeka Kullanımı Konusunda Microsoft ve Meta’da Google’a Katıldı


Microsoft ve Meta, Google’ın veri merkezlerini koruma ve güvence altına almak için farklı yollar üzerinden çalıştığını açıkladı.

Microsoft sözcüsü veri merkezi inşaat programlarını etkileyebilecek tespit ve tahmin etmeye yardımcı olacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti. Meta ise, sahada çalışan işçileri etkileyecek çevresel etkenler altında operasyonların nasıl etkileneceğini tahmin etmek adına çalıştıklarını açıkladı.

Yapay zeka sisteminin şu anda test aşamasında olduğu belirtildi.


10. Google Haberlere Yeni Tasarım


Uzun süredir kullanılmayan Google Haberler için yeni tasarım değişikliği yapılacağını duyurdu.

Yeni tasarımı ile Özetiniz başlığı altında öne çıkan haber içerikleri bir arada hazırlanarak kullanıcılar için daha kullanışlı hale geliyor. En çok okunan haberler en başta yer alacak. Standart kategorilerin yanı sıra kullanıcının ilgi alanına göre haber içerikleri listelenebilecek.Paylaş

Diğer Makaleler