MENU
Ara
EN
MAKALE

Haziran Ayı Teknoloji Arena'sı

01 Ağustos 2023
9 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Windows 11 ve Android birleşiyor!

Microsoft'un yeni aracı WSA (Windows Alt Sistemi özelliği), Android uygulamalarını Windows'a taşıyor. Kullanıcılar artık dosyalarını Windows ve Android uygulamaları arasında entegre edebilir. Özellik sayesinde, bulut depolama veya üçüncü parti transfer araçlarına yönelik ihtiyaç ortadan kalkacak.


Dünyanın en hızlı işlemcisi satışta

AMD, ilk bulut tabanlı işlemcisi olan 128 çekirdekli EPYC 9754’ü geçtiğimiz günlerde tanıttı. 128 çekirdeği, 256 iş parçacığı, 256MB L2 önbelleği ve gelişmiş Zen 4C/Bergamo seçeneği sayesinde şu anda dünyanın en hızlı x86 işlemcisi. Şirketin yeni işlemcisi bazı Avrupa ülkelerinde satışa sunulmaya başladı.


Bulut servislerini tek yerden yöneten servis

Bir SaaS platformu olan Cross4Cloud, çoklu bulut ortamlarını yönetme ve optimize etme konusunda kullanıcılara destek oluyor. Fiyat ve hız opsiyonlarını tek ekrandan görüntüleme, raporlama, anlık optimizasyon önerileri, olağan üstü durumlarda hızlıca ve maliyetsiz geçiş, platformlar arası sorunsuz taşınma ve bölge/sağlayıcı bazlı regülasyonlara uyum gibi imkanlarıyla kullanıcılarına bulut kullanım tecrübesi sunuyor.


Whatsapp’tan mesaj düzenleme özelliği

WhatsApp’ın yeni mesaj düzenleme özelliği sayesinde gönderdiğiniz bir mesajı 15 dakika içerisinde düzenlemeniz mümkün. Bu da mesajı silme ya da yeni mesaj yazma derdinin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Düzenlenen mesajlar alt kısımda ‘’düzenlendi’’ şeklinde gözükecek.


Windows Cortana asistanı kaldırılıyor

Microsoft, Windows’tan dijital asistan Cortana desteğini kaldıracağını duyurdu. Bing Chat, Microsoft 365 Copilot ve Windows Copilot gibi yapay zeka asistanlarına geçiş yapan Microsoft, Cortana’yı daha fazla devam ettirmeme kararı aldı.


Gmail’e yapay zeka desteği

“En iyi sonuçlar” olarak adlandırılan yeni özellik, eski e-postalar ve ekler için yapılan aramaların doğruluğunu artıracak. Google, makine öğrenimi algoritmalarını arama filtresiyle birleştirerek kullanıcılara daha kesin arama sonuçları sağlayacak.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun