MENU
Ara
EN
MAKALE

Geçen yıl en yüksek yatırım alan trend: Güven mimarileri ve dijital kimlik

18 Ağustos 2023
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Geçen yıl en yüksek yatırım alan trend: Güven mimarileri ve dijital kimlik


McKinsey Digital’in hazırladığı Technology Trends Outlook 2023 raporuna göre, 2023 yılında teknoloji trendlerine yapılan yatırımların diğer yıllara oranla daha düşük kaldığı görüldü.


Geçen yıl en yüksek yatırım alan trend: Güven mimarileri ve dijital kimlik


Güvenlik mimarileri ve dijital kimlik, yaklaşık yüzde 50 oranında artış göstererek 14 trend arasında en fazla büyüyen trend oldu.


Yapay zekâ yatırımları artmaya devam edecek!


Üretimsel yapay zekânın ekonomiye 4.4 trilyon dolar değer katacağı düşünülürken, şirketlerin üretimsel yapay zekâ yatırımları kadar diğer yapay zekâ teknolojilerine de yatırım yapması öneriliyor.


Teknoloji trendlerine yapılan yatırımlar yıldan yıla küçülse de 2022 küresel iş ilanlarındaki mutlak yatırımlar 2021’den 2022’ye kadar toplamda 1 trilyon doları geçti.


Önümüzdeki 10 yıl bunları çok duyacağız:


RPA, Otomosyon teknolojileri, Yeni nesil yazılım geliştirme


Önümüzdeki on yıl içinde, çalışanların işte geçirdikleri zamanın yüzde 20 ila 30’u otomasyon teknolojileri tarafından dönüştürülebilir. Rapora göre bu durum, çalışan becerilerinde de önemli bir değişim yaratacak.


Teknoloji trendleriyle ilgili alanlardaki iş ilanları 2021 ve 2022 yılları arasında yüzde 15 oranında artarken, küresel iş ilanları genel olarak yüzde 13 oranında azaldı. Uygulamalı yapay zekâ ve yeni nesil yazılım geliştirme alanları, 2018 ve 2022 yılları arasında yaklaşık bir milyon iş ilanı verdi. İş sayısı bakımından en önemli büyümeyi ise yeni nesil yazılım geliştirme alanı gerçekleştirdi.


En yeni 3 trend!

Uygulamalı yapay zekâ (Applied AI)


Rapora göre uygulamalı yapay zekâ, 2018’den bu yana 3 kattan fazla artan iş ilanlarıyla yetenek talebinde hızlı bir büyüme kaydetti. Veri bilimcileri ve yazılım mühendislerine yönelik talep 2021’de önemli seviyede artarken, 2022’de ivme kazandı.


Makine öğreniminin sanayileştirilmesi (Machine Learning)


Rapora göre, makine öğrenimi ve yapay zekânın hem ölçeklenebilir şekilde büyümesi hem de uygulanması için ölçeklenebilir yetenek kazanımı mühim. Yapay zekânın benimsenmesi arttıkça, ilgili roller için iş ilanları da artış gösterdi. Bu alandaki iş ilanları, 2018’den bu yana yaklaşık 4 kat artış gösterirken, 2021’den 2022’ye kadar yüzde 23,4 arttı. 2022 yılında bu alana 3 milyar dolar yatırım yapıldı.


Üretimsel yapay zekâ (Generative AI)


Raporda üretimsel yapay zekânın, 2018’den bu yana yetenek talebinde güçlü ve hızlı bir büyüme kaydettiği belirtiliyor. Rapora göre, üretimsel yapay zekâya artan ilgi ve bu alandaki yatırımlar neticesinde 2023’te işe alım talebi önemli ölçüde artış gösterecek.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun