MENU
Ara
EN
MAKALE

Eylül Ayı Teknoloji Arena'sı

#Bilgi Teknolojileri
27 Eylül 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

 Ağustos Ayının Öne Çıkan Başlıkları


1.Apple, iPhone 14, Apple Watch 8 ve AirPods Pro 2’yi Tanıttı


Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni ürünlerini Eylül ayında düzenlediği bir etkinlikte tanıttı. Merakla beklenen iPhone 14 modellerinin yanı sıra yeni nesil Apple Watch'lar ve AirPods Pro 2 de tanıtıldı.

Bir süredir merakla beklenen etkinlikte iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’ın yanı sıra, 8. nesil Apple Watch, Apple Watch Ultra ve Apple Watch SE de tanıtıldı. Etkinlikte, AirPods Pro 2’ye de değinildi.


2.Google Chrome Gizli Sekmelere Parmak İzi Koruması Ekliyor


Google, internet tarayıcısı Google Chrome’un gizli pencerelerine erişim için parmak izi güvenlik ekranı eklemeye başladı. Bu özellik ile kullanıcılar kapatılan gizli sekmelerin parmak izi doğrulama yöntemi ile erişerek gizliliğini artırabiliyor.

Eklenen yeni güvenlik ekranı, parola kullanarak doğrulama, gizli olmayan sekmelere dönüş, gizli sekmeleri kapatma gibi seçenekleri de içeriyor.


3.Instagram, Hikayeler’in Süresini Uzattı


Kullanıcıların genellikle takipçileri ile paylaşmak istedikleri içerikleri iletmekte kullandıkları Hikâyeler, bugüne kadar sadece 15 saniye uzunluğundaki içeriklerin paylaşımına olanak sağlıyordu. Instagram, sıklıkla kullanılan özelliği Hikâyeler'in süresini bir dakikaya çıkardı.

Instagram’ın bu hamlesi, Hikâyeler’in Reels’lara dönüştürülmelerini kolaylaştırmaya yönelik bir hamle gibi görünüyor.


4.Netflix Türkiye Abonelik Ücretlerine Bir Kez Daha Zam Yaptı


Abonelik ücretlerine Nisan ayında yaklaşık %40 zam yapan Netflix Türkiye’den bu zammın üzerinden henüz 6 ay geçmeden yeni bir zam haberi geldi. Bu kez yapılan zamlar ise yaklaşık %20 oranında.

Bu zam sonrası 37,99 TL fiyata sahip olan temel paketin ücreti 45,99’a, 57,99 TL’lik standart paketin ücreti 69,99’a, 77,99 TL’lik özel paketin ücreti ise 93,99’a yükseldi.


5.Spotify’a Sesli Kitap Özelliği Geldi


Küresel olarak en çok kullanılan müzik uygulamalarından biri olan Spotify, uzun zamandır yeni bir özellik üzerinde çalışıyordu. Bu da pek çok kullanıcının büyük bir eksik olarak gördüğü sesli kitap özelliği oldu.

Şirket, merakla beklenen yeni özelliğini sonunda kullanıma sunduğunu duyurdu. Bundan sonra kullanıcılar, Spotify üzerinden sesli kitap dinleme şansına sahip.


6.LG, Akıllı Televizyonları İçin NFT Platformu Oluşturdu


Akıllı televizyonlardan mükemmel NFT vitrinleri oluşturulabileceği ve kullanıcıların bu sayede televizyonlarının keyfini daha fazla çıkarabilecekleri görüşünde olan LG Electronics, LG Art Lab adlı bir NFT platformu kurduğunu duyurdu.

Platform, LG marka akıllı televizyon kullanıcılarının televizyonlarının ekranlarında sergileyebilecekleri NFT’lerin alım satımını yapabilmeleri için kullanılabilecek.


7.Ethereum, “Pay ispatı” Modeline Geçerek “Karbon Nötr” Olmayı Hedefliyor


Dünyanın en büyük ikinci kripto parası konumundaki Ethereum, “iş ispatı” modelinden “pay ispatı” modeline geçerek enerji ihtiyacını azalttı. 2016 yılında başlayan dönüşüm süreci, 6 Eylül tarihinde Bellatrix güncellemesinin aktifleştirilmesi ile son dönemece girdi ve süreç başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı.

Bu geçişin Ethereum’un enerji ihtiyacını %99’dan fazla düşüreceği, böylece Ethereum’u neredeyse “karbon nötr” hâle getireceği düşünülüyor.


8.Rockstar, GTA 6’yı Resmen Duyurdu


Rockstar, Eylül ayında yaptığı açıklama ile ortaya çıkan sızıntı görüntülerin GTA 6’ya ait olduğunu doğruladı. Oyunu bu şekilde duyurmak zorunda kaldıkları için üzüldüklerini dile getiren şirket, oyun tamamlandığı zaman düzgün bir tanıtımın gerçekleşeceğini söyledi.

Yapılan açıklamaya göre GTA 6’Da, GTA 5’in tam 5 katı büyüklüğünde bir harita oyunseverleri bekliyor ve yeni oyunun hikayesi en az 75 saat sürecek gibi gözüküyor.


9.Instagram Yeni Gelir Modeli Üzerinde Çalışıyor


Instagram içerik üreticileri için yeni bir gelir modeli üzerinde çalıştığını duyurdu.

Yeni özellik isminin “Gift” olacağı biliniyor. Özellik sayesinde içerik üreticilerinin Reels üzerinden gelir elde etmesine imkan tanıyor. Kullanıcılar, beğendikleri kişiye Reels’ın sol alt köşesinde yer alan butona tıklayarak hediye gönderimi sağlaması planlanıyor.

Özelliğin kullanıcılara ne zaman açılacağı bilinmiyor.


10.Snapchat Masaüstü Uygulamasını Kullanıma Açtı


Snap, Snapchat uygulamasının masaüstü versiyonu olan Snapchat for Web’i dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarının kullanımına açtı.

Snapchat for Web, mesaj ve snap gönderiminin yanı sıra görüntülü ve sesli görüşmelere izin verecek.

Paylaş

Diğer Makaleler