MENU
Ara
EN
MAKALE

Engellilerin Yaşamını Kolaylaştıran Teknolojiler

09 Mayıs 2023
15 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Teknoloji hayatımızın her alanını etkiliyor, yaşadığımız sorunlara çözüm oluyor. Engelliler Haftası’ndayız ve farkındalığımızı biraz olsun artırmak hepimizin görevi.


Engelliler teknolojiden nasıl faydalanıyor?


Engelli bireylerin günlük yaşama uyum sağlayabilmesi için kullandığı cihazlar neler? Hep birlikte inceleyelim…


Apollon Gözlük (Apollon Head Mouse): Türkiye’de geliştirilen bu cihaz felç veya omurilik yaralanması gibi nedenlerle hareket kabiliyetini kaybeden bireylerin telefon-tablet kullanmasını kolaylaştırdı. Yukarı, aşağı, sağ sol ve yan tarafa baş çevrildiğinde kullanılabilen üç eksenli teknolojiye sahip cihazın en önemli özelliği ise yapay ve doğal kırpmayı ayırt etmesi.


Dot (Braille Akıllı Saati): Görme engellilerin kullanabileceği akıllı saattir. Braille alfabesi kullanılan bu cihaz; görme engelli kişilerin saat üzerindeki noktaları hissederek kitap okuma, tweet okuma gibi faaliyetleri gerçekleştirmesini, bu sayede de erişilebilirliklerinin artmasını sağlar.


Yerli İşitme Cihazı: “Transducers in the ear (Tie)” teknolojisiyle bu yıl üretilen cihaz, işitme engelli kişilerin diğer cihazlardan daha doğal bir işitme deneyimi yaşamalarını sağlar. Bu teknolojide, küçük bir titreşimli cihaz kulağın içine yerleştirilir ve sesi doğrudan iç kulak kemiklerine iletir. Bu sayede, işitme kaybı olan kişilerdeki işitme siniri bozukluklarına bağlı sorunlar da aşılabilir. Cihaz, kulak kanalının tamamını tıkamaz, bu nedenle daha doğal bir işitme deneyimi sağlar. Dış etkenlerin sebep olduğu gürültüleri azaltarak kullanıcının konuşmaları daha net bir şekilde işitmesine olanak tanır.


EyeSense (Sesli Uyarı Sistemi): Türk Telekom tarafından geliştirilen bu teknoloji, görme engellilerin sesli uyarı sistemi ile hem selfie hem de fotoğraf çekebilmesini sağlarken, etraflarında bulunan nesneleri kolaylıkla tanıyabilmelerine olanak tanır.


Scewo (Merdiven Çıkabilen Tekerlekli Sandalye): Tekerlekli sandalye kullanan bireyler için tasarlanan Scewo, üzerinde yer alan akıllı sistem basamağı ile merdivenleri algılar, bireyin oturma pozisyonunu sarsma yapmadan ayarlar.


WeWALK (Akıllı Baston): Görme engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir akıllı bastondur. Ultrasonik sensörler, jiroskop ve diğer sensörlerle donatılmış bu akıllı sistem sayesinde kullanıcılar titreşimli uyarılar alarak çevresindeki engelleri tespit eder. Üzerindeki dokunmatik düğme ile akıllı telefonlarla bağlantı kurulabilir ve navigasyon, müzik dinleme ve mesajlaşma gibi işlemler yapılabilir. Amazon Alexa veya Google Assistant gibi sanal asistanları da destekler. Bu sayede, kullanıcılar evlerindeki ışıkları açabilir, termostat ayarlarını değiştirebilir veya diğer akıllı ev cihazlarını kontrol edebilirler.


Akıllı Kaşık: Çatal ve kaşık gibi nesneleri tutmakta güçlük çeken bireyler için tasarlanan alet, hareket esnasında ortaya çıkan aksamaları %70’e kadar stabilize eder. Bu sayede Parkinson hastaları, engelli bireyler kendi öz bakım ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilir.Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun