MENU
Ara
EN
MAKALE

En İyi AR Oyunları (2022)

#Oyun
02 Eylül 2022
18 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

En İyi AR Oyunları (2022)


AR yani Artırılmış Gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen görünüme verilen addır. Oyuncular, AR oyunlarıyla beraber sanal varlıklara dokunabilir ve etkileşimde bulunabilirler.


Artırılmış gerçeklik, eğitimden kozmetiğe kadar birçok farklı sektörde kullanılmaktadır ve her geçen yıl daha fazla gelişme göstermektedir.


Son birkaç yıldır gündemde olan mobil AR oyunları ile oyuncular, telefon kameralarını aktifleştirerek oyun oynayabilir hâle geldiler. En popüler örneği olan Pokemon GO’da, Pokemon’ları yakalamak için kameranızı açmalı ve önünüzdeki cisme (Pokemon’a) top fırlatmalısınız.


Bu içerikte, en popüler ve en iyi AR oyunları listelenmiştir.


En İyi AR Oyunları


Jurassic World Alive

Mamutlar, dinozorlar, tiranozorlar ve Pteranodonlar gibi farklı hayvan türlerinin saldırısı altında olduğunuz oyunda, kendi raptorunuzu yaratmak için diğerlerinden DNA örnekleri topluyorsunuz. Bunu da, gerçek dünyada yürüyerek ve GPS yardımıyla yapıyorsunuz. Yolda karşılaştığınız hayvanları toplamakla beraber, dilerseniz yakınınızda olan oyuncularla da etkileşimde bulunabilir ve savaşabilirsiniz.


The Walking Dead: Our World

The Walking Dead dizisinin orijinal mobil oyunu olan Our World’de, dışarıda dolaşarak karşınıza çıkan zombileri avlamanız gerekiyor. Zombileri avlayarak daha fazla seviye ve eşya elde ederek karakterinizi güçlendirmelisiniz. Diğer oyuncularla ister beraber hareket edebilir isterseniz de mücadele içine girerek eğlenebilirsiniz.


AR Basketball Game

Bir mobil basketbol oyunu olan AR Basketball Game, bulunduğunuz alana basket potası koyuyor ve atış yapmanızı sağlıyor. Telefon kameranızı aktif ederek oynadığınız oyunda, karşınıza basketbol potası koyması oyuna fazladan gerçekçilik katıyor.


Pikmin Bloom

Niantic tarafından geliştirilen Pikmin Bloom, arkadaşlarınızla beraber sokakları keşfe çıkabileceğiniz ve karşınıza çıkan Pikmin’leri toplayabileceğiniz bir oyun. 150’den fazla Pikmin türünü toplayabileceğiniz oyunda, onların peşinizden gelmelerini sağlamalısınız.


AR Oyunlarının Geleceği


Pokemon GO ile popülerleşen mobil AR oyunları, son birkaç yılda yüzlerce farklı oyun türü tarafından desteklendi ve hâlâ aktif olarak Niantic başta olmak üzere birçok oyun şirketi tarafından yeni oyunlar geliştirilmeye devam ediliyor. Önümüzdeki dönemlerde çıkması planlanan AR oyunlar ise şöyle;


• NBA All World

• Peridot

• Lightship

Paylaş

Diğer Makaleler