MENU
Ara
EN
MAKALE

En Hızlı Tarayıcı Hangisi (2022)

#Yazılım
01 Ağustos 2022
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

En Hızlı Tarayıcı Hangisi (2022)


İnternet tarayıcısı alanında yapılan yenilikler sayesinde birçok tarayıcı geliştirildi. Piyasada Google Chrome'un yerine geçecek bir rakip olmasa da listenin zirvesinde dikkat çeken bir rekabet söz konusudur. En hızlı tarayıcı hangisi konusu herkes tarafından merak konusudur. En iyi browser hangisi sorusu ise merak edilen diğer bir konudur.


Yapılan araştırmalara göre Google tarafından piyasaya sürülen Chrome, yıllardır olduğu gibi 2022'de de dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısıdır. Bunun yanı sıra kullanıcıların yüzde 66,58'i Google Chrome'u tercih etmektedir.


Chromium tabanlı Microsoft Edge, 2022'de dünyanın en popüler ikinci internet tarayıcısı olmuştur. Kullanıcıların yüzde 10,07'lik bölümü, 2022 itibarıyla Microsoft Edge kullanmayı tercih etmektedir. Peki en iyi internet tarayıcıları hangileridir? Bu yazımızda konu ile ilgili merak edilen detayları sizler ile paylaşacağız.


İnternet Tarayıcı Nedir?


İnternet tarayıcı nedir konusu birçok insan tarafından karıştırılan bir konudur. Öncelikle internet tarayıcı, web tarayıcı olarak da adlandırılır. Günümüzde telefonlar, bilgisayarlar ve tabletlerde internet tarayıcısı mevcuttur. İnternet tarayıcısı, internet sitelerini görüntülemek için tasarlanan bir yazılımdır. İnternet tarayıcı sayesinde istediğiniz web siteye ulaşabilir, veriler yükleyebilir ya da indirebilirsiniz.


Ayrıca internetin hayatımızın vazgeçilemez bir unsuru olduğunu söylememiz yanlış olmaz. İnternette araştırma yapmak, video izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak ya da alışveriş yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra daha pek çok işlevi mevcuttur. Veri erişimi tarayıcı sayesinde sağlanır. Böylece video izleyebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz. Günümüzde dünya çapında milyarları aşkın insan, internet tarayıcısı kullanmaktadır. Aynı zamanda tarayıcılar, ağ sunucusunda bulunan HTML ya da daha fazla gelişmiş sayfaların açılmasına yardımcı olur. Bu ağ üzerinde dosya yükleyebilir ya da cihazınıza bu verileri indirebilirsiniz. En hızlı tarayıcılar, web sitesine ve verilerine erişmenizi kolaylaştırır.


2022’nin En Hızlı İnternet Tarayıcıları


İnternete giriş yapabilmeniz için bir tarayıcıya ihtiyaç duyarsınız. En hızlı ve ücretsiz internet tarayıcısı günümüzde Google Chrome olarak kabul edilir. Peki Chrome’dan sonra en hızlı internet tarayıcıları hangileridir? Hem hızlı hem de ücretsiz tarayıcıların isimleri aşağıdaki gibidir:


1. Google Chrome

2. Opera

3. Mozilla Firefox

4. Maxthon

5. Chromium

6. Microsoft Edge


Yukarıda belirttiğimiz üzere en hızlı ve ücretsiz tarayıcılar arasında ilk sırada Chrome yer almaktadır. Bunların yanı sıra AVG Secure Browser, Tor Browser, Yandex, Avast Secure Browser ve Vivaldi de oldukça hızlı tarayıcılardır.


Özellikle bilgisayarlar üzerinde birçok tarayıcı kullanılabilir. Bunun yanı sıra bu tarayıcıların hızı ve güvenlik prosedürleri birbirinden farklıdır. En güvenilir ve en hızlı tarayıcı Google Chrome olarak kabul edilir. En hızlı tarayıcıları kullanarak siz de daha hızlı bir şekilde istediğiniz verilere ulaşabilirsiniz.


DNS Ayarları Neden Önemlidir?


DNS ayarları yapılarak verilere daha hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür. DNS ayarları yapılırken DNS numaralarının doğru bir şekilde girilmesi önemli bir detaydır. Aksi bir durum gerçekleşir ise internet erişiminin ortadan kalıcı bir şekilde kaybolması söz konusu olacaktır.


Bu yüzden hızlı internet kullanımı için internet DNS ayarları oldukça önemlidir. Hem hızlı hem de en güvenilir DNS adresleri ise aşağıdaki gibidir:


• Level3 DNS

• Comodo Secure DNS

• Google DNS

• Open DNS

• Cloudflare DNS

• DNS Watch

• Quad9

• VerisignPaylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun