MENU
Ara
EN
MAKALE

Ekip Çalışmalarını Düzenlemenin Basit Yolu Microsoft Planner

#Bulut Teknolojileri
15 Şubat 2021
3 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Microsoft Planner Nedir?


Microsoft Planner uygulaması birçok Office 365 ve Microsoft 365 paketlerinin içerisinde gelen ekiplerin planlı ve programlı çalışmasını sağlayan kısacası ekipleriniz içerisinde bulunan çalışanlarınıza görevler atayarak herkesin ne iş yapacağının belirlenmesini sağlayan güzel bir uygulama diyebiliriz. Peki ne tür yetenekleri var? Önceden belirttiğim gibi ekip çalışanlarına görevler atamanızı ve bu görevlerin ne zaman tamamlanacağını, ilgili kişilere mail yoluyla bildirim gitmesini sağlamaktadır. Böylelikle ekip içerisinde bulunan kişilerin firma içerisinde olmasa bile anında haberdar çalışmasını sağlayacaktır.  İsterseniz uygulama yaparak anlatmaya çalışayım.

MİCROSOFT PLANNER UYGULAMASI


Microsoft Planner uygulamasına erişebilmek için office.com adresinden size verilen kullanıcı adınız ve parolanızla giriş yaparak yukarıdaki görselde olduğu gibi Planner kutucuğuna tıklıyoruz. Eğer yukarıdaki Planner seçeneğini göremiyorsanız, size uygun lisans atanmamış ya da tek başına çalışan bir lisansınız olabilir. Örneğin; Exchange Online Plan 1 gibi düşünebilirsiniz.

Microsoft Planner uygulaması açıldığında karşınıza ilk yukarıdaki görsel gelecektir. İlk planınızı oluşturmak için Plan oluşturun butonuna tıklayarak planımızı oluşturabiliriz. Burada önemli olan her oluşturduğunuz plan, arka tarafta bir Office 365 grubu oluşturacak ve Microsoft Planner uygulamanız bu gruba bağlanacaktır.


GİZLİLİK SEÇENEKLERİ

Oluşturduğumuz plana bir isim veriyoruz. Gizlilik seçeneklerinden olan Özel seçeneğini seçiyoruz. Buradaki seçeneklerin en önemli farklılığı; Genel seçeneğinde kuruluş içerisinde bulunan tüm kullanıcılar planların içeriğini görebilirken özel olan seçenekte sadece eklediğimiz üyeler içeriği görebilecekler.

Mevcut bir Office 365 grubuna ekle seçeneğini tıkladığımızda, daha önceden bir Office 365 grubunuz varsa bu gruba planner uygulamasını eklemiş olacağız. Hatta bu grup Microsoft Teams kullanıyorsa, Planner’ı sekme olarak ekleyerek Teams içerinden takımımız için görevler oluşturabiliriz. Bir nevi Planner uygulamanızı Teams içerisine bağlamış oluyoruz.

PLAN & GÖREV OLUŞTURMA


İlk planımızı oluşturmuş bulunmaktayız.

Görev ekle kutucuğuna tıklayarak ilk görevimizi oluşturmaya başlayabiliriz.

İlk görevimizi oluşturduk. Sıra kişi ataması yapmaya geldi. Kişi ataması yaptığımızda arka planda oluşturulan Office 365 grubuna kişi eklenmiş olacaktır. Böylelikle burada yapılan her görev atamasını ilgili kişiye bir görev ataması yapılmaması olamasa bile tüm görevleri görmüş olacaktır. Hatta bu Planner içerinde ki kullanıcılar eğer Teams kullanıyorsa, ilgili Teams takımına üye olmuş olacaktır.

İlk görevimizi başarılı bir şekilde eklemiş olduk. Şimdi Görev üstüne tıklayalım.

Görevin üzerine tıkladığımızda görevle alakalı tüm ayrıntılar görünecektir. Başlangıç tarihi, bitiş tarihi, görevin tamamlanıp tamamlanmadığı, denetim listesine birden fazla görev ekleyerek eklenen görevlerin bittiğini veya devam ettiğini görebiliriz. Görev içerisinde bulunan kullanıcılar görevle alakalı yorumlar bile yapabileceklerdir.

Görevleri yukarıdaki görselde olduğu gibi kategorilere ayırmamız mümkündür. Örneğin yukarıda; eğitimler, müşteri ziyaretleri, ürün kurulumları şeklinde görebilirsiniz.

İlgili görevlerin üzerinde bulunan üç noktaya tıkladığınızda görevlerle alakalı yapabileceğiniz işlemleri görebilirsiniz. Görevi taşı seçeneğine tıklıyorum. Buradaki amaç görevi uygun kategori altına getirmek olacaktır. Ya da başka bir plana göndermek olacaktır.

Plan adını oluşturmuş olduğunuz planlardan herhangi birine taşıyabilirsiniz. Ya da Kutu seçeneğinden ilgili kategori altına taşıyabiliriz. Ben sonradan biten işler adında bir kutucuk daha oluşturmuştum. Yani kategori diyebiliriz.

İlgili görevi yukarıda ki görselde olduğu gibi farklı bir kategori altına taşıdım.

Pano kısmında görevlerimin ayrıntılarını görürken Grafikler sekmesine geçtiğimizde oluşturulan görevleri grafiksel olarak görmemiz mümkündür. Kaç görev var, kaçı bitmiş, kime kaç görev atanmış; hepsini grafiksel olarak görmemiz mümkün.

Zamanlama sekmesine geçtiğimizde mevcut tüm görevleri takvim üzerinde görebiliriz.

Microsoft Planner uygulamasını mobil cihazlarınız üzerinde kullanabilirsiniz. Ben Android bir cihaz kullanıcısı olarak Microsoft planner uygulamasını yükledim ve oluşturduğum tüm görevler karşımda. Web paneli üzerinden bir çok yaptığım işlemi mobil uygulamam üzerinden gerçekleştirebilmemde gerçekten çok güzel.

İşin yine güzel tarafı mobil uygulamam üzerinden grafiksel olarak tüm görevlerini görüyor olmanız. Örneğin; bir iş seyahatindesiniz, kimseye ulaşmadan tüm süreci buradan takip edebilirsiniz. Ayrıca mobil Microsoft Planner üzerinden oluşturulan ve düzenlenen bir görev, web potal üzerine mili saniyeler içerisinde yansıyor. Yani senkronize bir şekilde çalışıyor.

Microsoft Planner hakkında bilgi almak için bize bu link üzerinden form doldurarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek Microsoft Forms makalemize de bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

İçerikle İlişkili Markalar

İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

Bulutum.com

Geleceği birlikte tasarlayalım, Arena farkıyla yarının dünyasında işinizi şimdiden bulutların üzerine taşıyalım.
Çözümü İnceleyin

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun