MENU
Ara
EN
MAKALE

Ekim Ayı Teknoloji Arena'sı

#Bilgi Teknolojileri
01 Kasım 2022
18 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Ekim Ayının Öne Çıkan Teknoloji Başlıkları


Instagram, Güncel Aylık Aktif Kullanıcı Sayısını Açıkladı.


Meta, Instagram’ın 2 milyar aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştığını açıkladı. Şirketin halen en çok aylık aktif kullanıcıya sahip olan platformu 2,96 milyar kullanıcı ile Facebook. Ayrıca 2022 üçüncü çeyrek sonuçlarını da açıklayan Meta, 27,7 milyar dolar gelir, 4,4 milyar dolar net kar ile beklentilerin gerisinde kaldı.


Spotify, Güncel Premium Abone Sayısını Açıkladı.


Spotify, 2022'nin ikinci çeyreğinde 188 milyon olan Premium abone sayısının yüzde 4 artarak 195 milyona çıktığını açıkladı. Premium abone sayısını son çeyrekten bu yana 7 milyon arttıran şirket, yıl bitmeden 200 milyon aboneyi geride bırakmak istiyor. Ayrıca şirketin geçen dönem 433 milyon olan toplam kullanıcı sayısı üçüncü çeyrekte 456 milyona yükseldi.


Apple, Temiz Enerji Yatırımlarını Artırıyor.


Apple, karbon kullanımını azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için temiz enerji yatırımlarını artırdığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Apple tedarik zincirini 2030 yılına kadar karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor. Bu konuda tedarikçilerle ortak çalışmalar yürüten şirket, paydaşlarından çeşitli raporlar isteyecek. Tedarikçilerinin karbon nötr olma yolunda yıllık ilerlemelerini izleyecek olan Apple, sadece bu konuda başarılı olan şirketlerle çalışmayı sürdürmeyi planlıyor.


YouTube, Tüm Uygulamalarında Tasarım Değişikliğine Gidiyor.


YouTube, web, TV ve mobil uygulamalarında tasarım değişikliğine gideceğini açıkladı. Yeni tasarım ile video başlığının boyutunu büyüten platform, paylaş, beğen, indir gibi butonları kanal isminin altına taşıyor. Abone Ol yazısı ise kanal adının altından karşısına taşınıyor. Tasarım değişikliği ile beraber gelecek olan Ortam Modu özelliği video başlığı, izlenme sayısı, açıklama gibi öğelerin bulunduğu alanı, videodaki renklerle uyumlu olacak şekilde blurlu bir aydınlatmaya dönüştürüyor. Aynı zamanda platform karanlık Modu daha koyu bir arka planla dönüştürmeyi planlıyor.


WhatsApp’a Avatar Sistemi Geliyor.


WABetaInfo tarafından aktarılan bilgilere göre Meta, Facebook, Instagram ve Messenger‘da olan Avatar sistemini, Whatsapp’a getiriyor. İlk olarak geçtiğimiz ay Google Play Beta Program aracılıyla geliştirme aşamasındayken keşfedilen özellik, şu an için kademeli olarak kullanıcılara sunulmaya başlandı. Özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor.


Netflix, Profil Transferi Özelliğini Kullanıma Sundu.


Netflix, aynı evde yaşamayan ve aynı hesabı kullanan müşterilerinden ekstra ücret almayı daha fazla ülkeye genişletmeye hazırlanıyor. Şirket bu kapsamda Profil Transferi özelliğini tanıttı. Kullanıcılar bu özellik ile kişiselleştirilmiş önerileri, görüntüleme geçmişini, Listem kısmını, kayıtlı oyunları ve diğer ayarları yeni bir hesaba kolayca taşıyabilecek. Şirket özelliğin dünyadaki tüm kullanıcılarının kullanımına sunulduğunu paylaştı.


Google'ın İlk Akıllı Saati Pixel Watch Tanıtıldı.


Google, ilk akıllı saati Pixel Watch'u tanıttı. Wear OS işletim sistemiyle sahip olan saat ile kullanıcılar, Google'ın Haritalar, Asistan veya Cüzdan gibi tüm hizmetlerinden faydalanabiliyor. Ayrıca telefondaki uygulamalar da bu akıllı saat üzerinden yönetilebiliyor. Google, akıllı ev ürünlerinin de akıllı saat üzerinden yönetilebileceğini paylaştı. Bazı Avrupa ülkeleri ile ABD'de resmi olarak satışa çıkacak akıllı saatin Türkiye’de henüz satışı bulunmuyor. Pixel Watch'ın GPS ve Bluetooth içeren sürümü ABD'de 349 dolardan satışa sunulmakta.


Instagram, Paylaşımlar İçin Tarih Zamanlama Özelliği Üzerinde Çalışıyor.


Instagram, Reels ve gönderiler için tarih zamanlama özelliği üzerinde çalışıyor. Gönderi paylaşırken Gelişmiş Ayarlar seçeneği üzerinden özelliğe ulaşabilen kullanıcılar, Bu Gönderiyi Planla seçeneğinin yanındaki açma kapama butonunu aktif hale getirerek özelliği kullanabilecek. Instagram içerikleri için planlama özelliğini Facebook Creator Studio üzerinden kullanıcılara sunan Meta, bu yeni özellik ile planlamayı direkt olarak Instagram mobil uygulamasına taşımış olacak.


Google'ın Bulut Tabalı Oyun Servisi Stadia Kapanıyor.


Google, ilk olarak 2019 yılının Mart ayında hizmete aldığı bulut tabanlı oyun servisi Stadia’yı kapatıyor. Şirket tarafından aktarılan bilgilere göre Stadia kullanıcıları 18 Ocak tarihine kadar oyun kütüphanelerine erişebilecek. Sonrasında ise servis tamamen kapatılacak. Google ayrıca Stadia donanımı ve oyunlarını satın alan oyuncuların satın alımları için geri ödeme alacaklarını da paylaştı.


HBO Max, Türkiye’deki faaliyetlerine başlıyor.


Geçtiğimiz aylarda Türkiye dahil birkaç Avrupa ülkesinde yayın hayatını erteleyen HBO Max’in RTÜK’e yaptığı lisans başvurusu kabul edildi. Başvuru kabulü ile 10 yıllık RTÜK lisansına sahip olan Platformun Türkiye’de yayın hayatına başlayacağı belirtildi. Haber kaynağına göre HBO Max, çok yakın bir zamanda resmi Türkiye duyurusunu yaparak yayın hayatına başlayacak.

Paylaş

Diğer Makaleler