MENU
Ara
EN
MAKALE

Dijital Platformlar Sinemanın Yerini Tutabilir Mi?

01 Ağustos 2022
8 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Dijital Platformlar Sinemanın Yerini Tutabilir Mi?


Son dönemlerde özellikle teknolojinin gelişmesi ile sinema salonlarının yerini dijital platformlar almaya başladı. Dijital platformlar ve sinema salonları arasındaki rekabet, birçok ünlü isimle film anlaşması yapan çeşitli platformlar ile daha da artmaya başladı. Bu durum, sinema salonlarında film izleme eğilimini de önemli ölçüde etkilemektedir. Peki dijital platformlar sinemanın yerini tutabilir mi?


Bu soruya pandemi döneminde yükselişe geçen dijital platformların sinema salonlarına olan etkisiyle cevap vermek mümkündür. Birçok insana göre pandemi sürecinden sonra sinema salonlarının yerini dijital platformlar almaya başlamıştır. Yapımcıların dijital platformlara yönelmesinde pandemi döneminin büyük etkisi bulunmaktadır. Pandemi sonrasında izleyicilerin sinema salonlarına yönelimi konusundaki belirsizlik, birçok yapımcıyı dijital platformlar ile iş birliği yapmaya yönlendirmiştir.


Pandemi nedeniyle sinema salonlarının kapanması sonuncunda yapımcılar, yapımlarını iptal etti ya da çekimlerini erteledi. Bunun yanı sıra sinema sektörü yapımcıdan set çalışanına kadar nakit sıkıntısı yaşayınca dijital platformlara olan eğilim de arttı. Peki dijital platformlar ve sinema nasıl değerlendirilir ve dijital platformlar sinemanın yerini tutabilir mi? Bu yazımızda konu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.


Dijital Platformlar ve Sinema


Dijital dönüşümün etkisini hissettiğimiz en önemli sektörlerden birisi de sinema sektörüdür. Pek çok dijital platform sayesinde evimizden veya istediğimiz her yerden birçok filme rahatça ulaşmaktayız. Peki bu platformlar izleyici alışkanlıklarını ve sinemayı olumsuz yönde mi etkiliyor? Dijitalleşme, sinema ve televizyon sektörünü nasıl ve ne ölçüde etkilemeye devam ediyor?


Sinema sektörü, değişime ve dönüşüme en açık sektörlerden birisidir. Film izleme alışkanlıklarımız zaman içinde değişiklik göstermektedir. Sinemanın bu değişimden sağladığı pek çok faydadan söz etmek mümkündür. Dünyanın bir ucunda yapılmış ve yapıldığı yerde dahi gösterime girme olanağı bulamamış bir bağımsız film, dünyanın öbür ucunda izlenebilmektedir. Bu perspektiften bakınca teknolojinin daha adil bir dünyanın kapılarını araladığını da söylemek mümkündür. Dijital platformlar, film yapımını, dağıtımını ve izlemeyi kolaylaştırmaktadır.


Dijital Platformlar ve Sinema Uyum İçerisinde


Özellikle son dönemlerde film ve dizi izleme kültürü içerisinde önemli bir yer tutan abonelik ve reklam temelli dijital video izleme platformları oldukça popülerdir. Bunun yanı sıra sinema sanatı ve bileşenleri üzerindeki etkisini anlamak önemlidir. Türkiye’de Netflix, BluTV, Mubi, Amazon Prime Video, Exxen, Gain (SVOD) ve PuhuTV (AVOD) gibi dijital yayıncılık platformları popülerlik kazanmıştır. Bu platformlar çeşitli dizi ve filmler sunarken bile hala sinema kendi popülaritesini korumaktadır. Dijital platformlar, film izleme kültürüne, film üretme biçimine, sinemalara ve sinema sektörüne olumlu avantajlar sağlamaktadır.


Sinema sektörü, üretilen eserlerin gösterim tercihlerinde bir geçiş dönemine girmiş olduğunun farkındadır. Dijital platformlar üzerinden izlenmesine karar verilecek eserlerin niteliği zaman içinde daha da artacak gibi görünüyor. Bunun temel nedeni ise online film ve dizi hizmeti veren platformların, mobil cihazlar ile de uyumlu olmasıdır. Ayrıca sinema ilk yıllarından itibaren sanat olup olmadığı en fazla tartışılan sektördür. Her yeni teknolojik gelişme karşısında krize giren bir sektör olmasına rağmen daha da gelişerek bu tartışmaları geride bırakan bir alandır.Paylaş

Diğer Makaleler