MENU
Ara
EN
MAKALE

Depremi Önceden Haber Veren Uyarı Cihazları

#İletişim Teknolojileri
#Bilgi Teknolojileri
08 Mart 2023
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Depremi Önceden Haber Veren Uyarı Cihazları!


Türkiye, 11 ilimizde büyük bir yıkıma ve can kayıplarına yol açan deprem felaketinin yaralarını sarmaya devam ederken; uzmanların meydana gelebilecek yeni depremler için uyarıları da sürüyor. Vatandaşlar da bu uyarılar üzerine depremlere karşı alınabilecek önlemleri araştırmaya başladı.


Son yıllarda depreme karşı geliştirilen erken uyarı cihazları bu konuda büyük önem taşıyor. Bu cihazlar, deprem anındaki enerji boşalımını algılayarak kullanıcıya alarm veriyor.


Bu kapsamda erken uyarı sistemine sahip olan cihazları sizin için derledik.


İşte deprem öncesinde erken uyarı sistemiyle haber veren cihazlar…


EDIS Teknolojisi

Yerli ve yabancı 4 firmanın kurduğu yapay zeka tabanlı EDIS, mülkiyeti kendisine ait olan, en etkili noktalara yerleştirilmiş yüksek teknoloji sensörleri ile depremi yerinde tespit ederek depremden etkilenebilecek bölgelere erken uyarı gönderen ve tedbir almanızı sağlayan entegre otonom bir sistemdir.


Secty Life Patron

Secty Life Patron, müstakil cihazıyla, buna entegre edilmiş akülü yedek elektrik besleniminden ibaret olup, cihaza bağlanan 4 siren vasıtasıyla depremden önce görüntülü ve sesli (105 dB) alarm veriyor. Bu sistemde, 4 siren vasıtasıyla deprem öncesinde uyarı yapan tertibat yanında, opsiyon olarak bir de elektromanyetik gaz supabı üzerinden gaz hatlarını kapatan bir tertibat bulunuyor.


AQD-11131

AQD-11131 deprem uyarı cihazı, evlerdeki ‘F’ tipi topraklı prize takılarak kullanılıyor. Prize takıldığı andan itibaren sismik izleme yapmaya başlıyor ve ayarlanan limitlerin üzerinde bir deprem sinyali oluşursa alarm veriyor. Alarmlar, sesli, parlak ışık ve titreşim olarak değiştirilebiliyor.


Sezi 2000

British Columbia Üniversitesi Deprem Araştırma Mühendisliği Bölümü tarafından test edilen ve onaylanılan erken uyarı cihazı 'Sezi', olası depremlerde hem sesli ve hem de görsel (ışıklı) olarak uyarı veriyor. Bu uyarı süresi, deprem tipi, deprem merkezi ve odaksal uzaklıklar ile cihazın kurulacağı bölgenin jeolojik koşullarına bağlı olarak değişiyor. Sistem, genellikle deprem merkezine her 8 km uzaklık için, bir saniyelik uyarı sağlayabiliyor. Ayrıca kontak çıkışları sayesinde gaz, elektrik ve su bağlantılarını kesiyor.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun