MENU
Ara
EN
MAKALE

Deprem öncesi ve sonrasında yardımcı olabilecek uygulamalar nelerdir?

#Mobil
#İletişim Teknolojileri
06 Mart 2023
10 dk
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Deprem öncesi ve sonrasında hayat kurtaran uygulamalar


Deprem, dünya genelinde meydana gelen doğal afetlerden biridir ve her yıl milyonlarca insanın hayatını etkiler. Depremin olası sonuçları arasında binaların çökmesi, yıkılması, yangınlar, yaralanmalar ve can kayıpları yer alıyor. Son olarak Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizde büyük yıkım ve can kayıplarına neden olan deprem felaketi nedeniyle tüm Türkiye, tarihin en büyük doğal afetiyle karşı karşıya kaldı.


Bilindiği gibi deprem anında veya herhangi bir doğal afet esnasında en büyük sorunlardan birisi iletişimin kesilmesidir. Teknolojinin her gün gelişmesiyle birlikte deprem ve diğer doğal afetlerde iletişimi kolaylaştıracak mobil uygulamalar ise hayat kurtarıcı olabiliyor.


Bu yazımızda sizler için deprem anında ve sonrasında hayat kurtaracak mobil uygulamaları derledik…


İşte deprem anı ve sonrası için telefonunuzda mutlaka yer alması gereken mobil uygulamalar;


AFAD Acil

AFAD Acil mobil uygulamasıyla 112 acil çağrı merkezi ile internet üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Acil çağrı durumunu verdikten sonra konumunuzu doğrudan bilgilendiren AFAD Acil Türkiye'deki herkesin telefonunda olması gereken uygulamaların başında geliyor.


AKUT – Güvendeyim

Akut – Güvendeyim uygulaması, deprem gibi doğal afetler sırasında sizlerin bilgilerini kısa mesaj ile önceden belirlediğiniz kişilere gönderiyor ve güvende olduğunuzu bildiriyor. Ayrıca uygulamayı kullanmak için internet bağlantısına ihtiyacınız bulunmuyor, tek bir tuşa basarak ve konumunuz belirlediğiniz kişiler ile paylaşılıyor.


Bridgefy

Bu uygulamayı kullanmak için Akut-Güvendeyim uygulaması gibi yine aynı şekilde internete ihtiyacınız bulunmuyor. Uygulama, mesajlaşma için Bluetooth teknolojisini kullanıyor. Bu sayede mobil ağ ve Wi-Fi’nin hizmet vermemesi durumunda telefonun Bluetooth özelliğini kullanarak yaklaşık 50 metre uzaklıktaki Bridgefy kullanan arkadaşlarınıza mesaj gönderebilirsiniz.


112 Acil Yardım Butonu

Sağlık Bakanlığı’nın 112 Acil Yardım Butonu uygulaması, sadece doğal afetlerde değil, her türlü acil durumlarda konum bilginizi belirtmenize gerek kalmadan size en kısa sürede ulaşılmasını sağlar.


Whistle

Whistle bir düdük uygulamasıdır. Oldukça yüksek sesler çıkaran uygulama sayesinde deprem veya doğal afet esnasında sesinizi duyurmanıza yardımcı olur. Özellikle enkaz altında kalan ve konuşabilecek durumda olmayan kişiler, bu uygulama sayesinde yetkililere seslerini duyurabilir.


Life360

Bu uygulama telefonunuzun GPS özelliğini kullanarak ailenizin ve sevdiklerinizin konumlarına ulaşmanızı sağlar. Uygulamadaki ‘acil durum’ tuşuyla ihtiyaç anında mesajlaşabilir ve yardım isteyebilirsiniz.


BiP

Bir mesajlaşma uygulaması olan ancak kendi içerisinde birçok eklenti ve uygulamaya sahip olan BiP, acil durumlarda operatör fark etmeksizin önceden seçtiğiniz yakınlarınıza tek tuşla ulaşabilmenizi ve konum bilgisi paylaşabilmenizi sağlar. Bluethooht teknolojisiyle çalışan BİP, Acil Durum Butonu’nda yer alan “Yardım İste” özelliğiyle de ihtiyaç anında arkadaşlarınızla ve yetkililerle iletişime geçmenize yardımcı olur.


Earthquake

Bu uygulama belli bir ücret karşılığında satın aldığınız pro özelliği ile birlikte size yaklaşan bir deprem için önceden uyarı veriyor. Bunun yanı sıra dünyanın dört bir yanından depremleri görmenizi sağlıyor.


LastQuake

Bir milyondan fazla indirilen ve sismologlar tarafından geliştirilen LastQuake, depremleri anında öğrenmenize ve yakınlarınızla kısa mesaj sistemiyle iletişime geçmenize yardımcı oluyor.

Paylaş

Diğer Makaleler

#Ekoloji
#Sürdürülebilir Enerji
11 Mart 2024
6 dk
MAKALE

Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Makalenin devamını okuyun