MENU
Ara
EN
MAKALE

Dell Precision Optimizer ile İş İstasyonunda Maksimum Verim Yakalayın!

#Veri Merkezi
#Donanım
+1
07 Ocak 2021
3 dk
Yasemin Tuna Baybaş tarafından hazırlandı
Kaydet
Daha fazlası için kaydır

Dell Precision Optimizer ile İş İstasyonunda Maksimum Verim


Bu makalede sizlere Dell'in iş istasyonlarına özel tasarladığı Optimizer yazılımından bahsedeceğim. Fakat öncelikli olarak iş istasyonu nedir normal bilgisayardan farkı nedir kısaca açıklayarak asıl konumuz olan Optimizer'a odaklanacağım. İş istasyonu 7x24 çalışma özelliğine sahip, güçlü Xeon işlemciler ile donatılmış, yüksek verimli ekran kartlarını barındıran ve iş verimliliğini arttırmak adına Optimizer gibi uygulamaları içeren yüksek performanslı bilgisayarlardır.


Optimizer temel olarak sistemin fabrika ayarlarında sunduğu performanstan daha çok sizin kullandığınız uygulamalara göre optimize edilerek performansın arttırılmasını sağlayan bir yazılımdır. Optimizer içerisinde önceden tasarlanmış yaklaşık 30 profile içermektedir ve siz içerisinden size en yakın profili seçerek workstationınızdan maksimum verim elde edebilirsiniz.


Optimizer'ın bir üst modeli olan Precision Optimizer Premium yeni geliştirilen yapay zeka ile çalışan bir versiyonudur. Bu versiyonda Optimizer'da olduğu gibi hazır uygulama profilleri barındırmanın yanı sıra tasarlanmış profillere bağlı kalmadan sizin kullanmış olduğunuz yazılıma özel olarak performans iyileştirmesi sağlamaktadır. Yapay zeki bir süre sizin sisteminizi izleyerek ne tarz kaynaklar kullandığınızı tespit eder ve buna göre ayarları değiştirerek en yüksek performansı sunar. Bu optimizasyon bağımsız test kuruluşları tarafından onaylanan ve yazılım üreticilerinin de certified ettiği ayarlardır o nedenle sistemde herhangi bir soruna yol açmaz. Özellikle firmalarda toplu bilgisayar alımlarında her uygulamaya göre farklı özelliklerde donanım almak güç olabilir, Optimizer sayesinde kullandığımız uygulamaya özel bir donanım almak yerine daha genel kullanılabilecek bir donanım alarak birden fazla farklı uygulama için performans sorunu yaşamadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Optimizer Premium yeni sürümlerinde CPU performansını arttırması yanında yoğun depolama alanına ihtiyaç duyulan uygulamalarda da performans ile ilgili de optimizasyon işlemi yapacaktır.

Şu ana kadar sadece Precision ailesinde bulunan Optimizer yazılımı artık diğer kurumsal ürün ailesinden olan Latitude, Optiplex gibi bilgisayarlar da kullanıma başlanmıştır ve performans artışının yanı sıra aşağıdaki özellikleri de barındırmaktadır.


Express Sign-in: Özel bir kamera ve sensör sayesinde vucut yapınızın kamera karşısında olduğunu hissederek bilgisayar karşısından kalktığınızda bilgisayarınız otomatik olarak kitlemektedir. Ayrıca yüz tanıma sistemi ile parolasız oturum açmanızı sağlamaktadır.


Express Charge: Bu çözüm, bilgisayarınızın pil kullanımını iyileştirmek için güç kullanım alışkanlıklarınızı analiz eder. Güç artışına ihtiyaç duyduğunuzda çalışma sürelerini uzatır ve sisteminizi daha hızlı şarj eder. Bataryanız düşük seviyeye geldiğinde ExpressCharge, ekran parlaklığını, CPU performansını, Bluetooth'u ve daha fazlasını düzenleyerek, pilinizin en yüksek potansiyelde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca bir saatte %80'e varan şarj ile son dakika elektrik kesintilerinin stresinden kurtulursunuz veya Express Charge desteğini kullanarak yalnızca 20dk'da %35 pil ömrü elde edersiniz.


Intelligent Audio: Akıllı ses özelliği dış gürültüyü filtrelemeye, sesi dengelemeye ve tercih edilen ses akışlarını önceliklendirmeye yardımcı olur. Waves NX® Teknolojisi sayesinde her toplantıda kendinizi özel odadaymış gibi hissettirir. 

          


Uygulama Performans Optimizasyonu: Sizin kullandığınız uygulamaları inceleyerek uygulamaları en hızlı açmanızı sağlamaktadır.


Analiz: CPU, ram, gibi kaynakların günlük olarak ne kadar kullanıldığına dair genel sistem analizi, batarya analizi vs yaparak raporlar sunmaktadır. 


              


    • Merkezi Yönetim: IT yöneticileri merkezi yönetim özelliği ile birden fazla bilgisayar için tek noktadan güncellemeleri yapabilir, tek noktadan ve uzaktan aynı anda sistemleri optimize edebilir. Böylece minimum kesinti ile iş akışınızı sağlayabilirsiniz.

    •                                                                                    
     • Sistem Update: Bilgisayar'a gelen güncellemeleri tek tuşla kolaylıkla yapabilmenizi sağlamaktadır.     Aşağıdaki tabloda kullanılan uygulamalara göre artan performans değerleri görülmektedir. %100 performansla fabrika ayarlarında başlayan bir workstation'ı, Dell Precision Optimizer yazılımı ile kullanmak istediğiniz uygulamalara göre optimize ettiğinizde %10'dan %400'lere varan, performans artışı sağlamaktadır.

     Bu makalemizde Dell Technologies'in kurumsal ürün ailesinde sunduğu Dell Precision Optimizer yazılımından bahsettim, eğer bu yazılımı deneyimlemek isterseniz veya aklınıza takılan sorularınız varsa bana iletebilir veya forum üzerinden sorabilirsiniz.

     Paylaş

     İçerikle İlişkili Markalar

     İçerikle İlgili Çözüm ve Hizmetler

     En yeni teknolojik ürünleri en hızlı ve en ucuz maliyetler ve finansal çözümler ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize sunuyoruz.

     Arena Galaxy

     Arena Galaxy, ihtiyaçlara en iyi yanıtı verecek şekilde oluşturulan demo merkezi ile iş ortaklarını farklı bir deneyime davet ediyor
     Çözümü İnceleyin

     Diğer Makaleler

     #Ekoloji
     #Sürdürülebilir Enerji
     11 Mart 2024
     6 dk
     MAKALE

     Dünya Sıfır Atık Günü: Dijital Dünya’da Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

     Makalenin devamını okuyun